آیا ثبت برند توسط خودمان امکان پذیر است؟

قبل از اینکه امکان ثبت برند توسط خودمان را توضیح دهیم به اهمیت ثبت برند اشاره می کنیم. کلیه برند های ثبت شده توسط دولت حفظ و حمایت می شوند. ثبت برند انقدر با اهمیت است که اگر در ثبت آن تعلل کنید، ممکن است کسب و کار از رونق اولیه خود به تدریج خارج شده و به وسیله افراد متقلب و سودجود کپی برداری شود. درحقیقت استفاده از نام تجاری یا همان برند، به معنی استفاده انحصاری از امتیازات محصول، کالا یا خدمات خاص می باشد. به شکلی که سوء استفاده یا کپی و یا حتی اعمال تحریم از آن برداشته می شود. برند می تواند به شکل نوشته تجاری، لوگو، نوشته تجاری همراه با لوگو باشد. طراحی برند توسط گرافیست ها انجام می شود. ولی برای طراحی آن احتیاج به دقت فراوانی داریم. زیرا باید برای برجسته شدن و متمایز شدن بین رقبا، تلاش کرد هر چند نیاز به وقت و استراتژی بیشتری باشد. به عنوان مثال می توان به یک برند جهانی به نام اپل اشاره کرد که مدیران این شرکت سالها برای اینکه در بازار رقابت حرفی برای گفتن داشته باشند، تلاش کردند و نتیجه این شد که ایده پردازی و ابداع بهترین سیستم کاربری آسان باعث وجود طرفداران بسیاری نه تنها در آمریکا بلکه در تمامی جهان شد و امروزه شاهد این مطلب هستیم که طرفداران این کالا برای اینکه حتی یک ساعت زودتر از بقیه مدل جدید این محصول را  دریافت کنند، صف های چند صد متری جلوی فروشگاه های اپل تشکیل می دهند.

آیا-ثبت-برند--توسط-خودمان-امکان-پذیر-است؟

آیا-ثبت-برند–توسط-خودمان-امکان-پذیر-است؟

ولی این شرکت اولین کاری که انجام داد ثبت برند خود به همراه لوگوی معروف خود که به شکل سیب است نمود. تصور کنید این برند ثبت نمی شد. صد در صد به محض اینکه محصولات اپل طرفدار پیدا می کرد، افراد سودجو شروع به کپی برداری از این محصول کرده و کالای تقلبی را با همان برند وارد بازار می کردند و شرکت نیز از نظر حقوقی چون برند را به نام خودش ثبت نکرده بود، عملا هیچ کاری نمی توانست برای جلوگیری از این امر انجام دهد و فقط می توانست مدل های بی کیفیت محصول خود را در بازار نظاره گر باشد و هر روز شاهد باشد که طرفداران محصولش کاهش می یابد زیرا پس از مدت کوتاهی نیز مشتریان متوجه تقلبی بودن محصول و بی کیفیتی آن خواهند شد و کم کم نسبت به این برند بدبین شده از خرید آن صرف نظر می کنند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که ثبت برند از انجام هر گونه سرقت، کپی برداری، تولید کالای مشابه تقلبی جلوگیری کرده و برای رشد یک برند در بازار کار یک امر ضروری و غیر قابل اجتناب می باشد.

سوالات ثبت برند توسط خودمان

سوال بعدی که ممکن است برای شما پیش بیاید این می باشد که ثبت برند توسط چه کسی انجام می شود؟ آیا خودمان می توانیم برند را ثبت کنیم؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت: بله. هر برند توسط یک شخص برای یک محصول طراحی می گردد. بنابراین آن شخص می تواند به طور مستقیم برای ثبت برند خود  اقدام کند. فقط باید توجه داشته باشند که ثبت بین المللی یک برند بعد از ثبت داخل کشور انجام می شود. نبابراین اگر قصد ثبت برند به شکل بین المللی را دارید، ابتدا باید برند را در کشور مبدا ثبت نمایید. یکی از معاهدات معروف و اولیه ثبت برند بین المللی همین موضوع می باشد و ثبت برند بین المللی طبق پروتکل مادرید، معاهده لسبون و کنوانسیون مادرید انجام می گیرد. کسانی که خواهان ثبت برند بین المللی می باشند، بهتر است بدانند که ثبت بین المللی برند، مانع از تاثیر تحریم و حوادث و واقعی ملی بر روند تجاری می گردد. یعنی اگر بنا به هر دلیلی اقتصاد داخلی کشور دچار رکود شود، برند بین المللی بدون هیچ مانعی می تواند محصول خود را صادر نماید. یکی از مشکلات اقتصادی تحریم است که با ثبت بین المللی بدون هیچ مشکلی می توان کالا را به دیگر کشورها صادر نمود. بنابراین برای عبور از همچین موانعی بهتر است که برند خود را ثبت بین المللی کرد. فقط باید به این نکته توجه داشت که برند ابتدا باید در نقطه مبدا ثبت شود و سپس به معاهده مادرید برای ثبت جهانی فرستاده شود.

یکی از نکات مهمی که باید برای ثبت برند در نظر داشت این می باشد که تمامی مدارک مورد نیاز برای ثبت برند توسط سازمان ثبت علائم تجاری اعلام شده است و فقط کافیست که آنها را تهیه کرده و به این سازمان تحویل دهید. کارشناس مربوطه بعد از اینکه مدارک را چک کرد و استعلام های اولیه را انجام داد، اظهارنامه متقاصی را در سامانه اداره مالکیت صنعتی ثبت می کند. ظرف ۴۵ الی ۹۰ روز پس از ثبت اظهارنامه، کارشناسان اداره نظر نهایی را در زمینه ثبت برند اعلام می کنند که بعد از تایید نهایی، آگهی ثبت برند در روزنامه رسمی منتشر می شود. مدارکی که باید برای ثبت برند به سازمان ثبت علائم تجاری تسلیم نمایید با توجه به نوع فعالیت و نوع کالا می باشد. برخی از کالاها نیازمند مجوزهایی از دیگر ارگان های کشور می باشد. به عنوان مثال اخذ مجوز از وزارت ارشاد برای انجام امور تبلیغاتی و دارویی، از موارد ضروری ثبت  برند می باشد. در صورتی که برندی که می خواهیم ثبت نماییم، لاتین باشد و در لغتنامه دهخدا دارای هیچ معنی نباشد، برای ثبت آن نیاز به کارت بازرگانی می باشد.

کشور هایی که بیشترین ثبت برند را دارند در مقام اول آمریکا، بعد ژاپن، فرانسه و آلمان می باشد. بنابراین ممکن است شما نیز جزو آن دسته از افرادی باشید که علاقه زیادی به برند سازی در کشورهایی که در این زمینه فعالیت دارند باشید. امروزه اهمیت برند برای تمامی کشورها شناخته شده است. بیش از نصف بهترین برند های سال ۲۰۱۵ در آمریکا ثبت شده است و تمامی دنیا آنها را می شناسند. مانند کوکاکولا، IBM، مایکروسافت، گوگل، Intell، Gillette، HP، APPLE و … کشور ژاپن نیز در زمینه وسایل الکترونیک برندهای مشهوری را دارد، مانند Panaconic، Nintendo، Sony، Canon، TOYOTA و … کشور فرانسه در زمینه تولید برند های جهانی DANONE، LOREAL، VL و … را دارد.  یکی از نمونه های موفق در ثبت برند کشور آلمان می باشد. مهمترین برند های جهانی ثبت شده در آلمان شامل SIEMENS، SAP، آدیداس و … می باشد.

بنابراین می توان نتیجه گیری کرد که با اندکی آگاهی و مطالعه در این موضوع می توان برند را خودمان ثبت نماییم. ولی اگر زمان برای شما مهم است و رد شدن برند شما باعث ضربه زدن به کارتان می شود بهتر است از افراد با تجربه در این زمینه کمک بگیرید یا نسبت به خرید برند آماده از شهر برند اقدام فرمایید..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید