اعتراض به ثبت علامت تجاری یا لوگو

اعتراض به ثبت علامت تجاری در ایران به ۲ روش امکان پذیر می باشد. در روش اول، شخص ذینفع نسبت به علامت تجاری که در آگهی روزنامه رسمی درج شده است معترض می باشد و در روش دوم، شخصی که تقاضای ثبت علامت تجاری نموده است، در مورد عدم تایید یا طول کشیدن بیش از اندازه علامت تجاری، از اداره ثبت علائم تجاری، معترض می گردد. طبق قانون ثبت علامت و اختراعات مصوب ۱۳۱۰  علامت تجاری به عنوان هر قسمت از کالا می باشد که برای امتیاز و تشخیص محصول صنعتی، تجاری یا کشاورزی اختیار می شود. منظور از علامت، هر نوع نقش، تصویر، رقم، حرف، عبارت، مهر، لفافه و … می باشد. به طور کلی علائم تجاری معرف کالای یک تاجر می باشد و در دنیای امروز علامت تجاری، اهمیت اقتصادی ویژه ای دارد زیرا هر شخصی که می خواهد وارد بازار رقابت شود و ادامه فعالیت دهد حتما محصولات و کالاهای فروشی خود را با علامت مشخصی وارد بازار می کنند تا سایر رقبا حق استفاده آن علامت را در کالای مشابه نداشته باشد. به عنوان مثال یک علامت تجاری در یک طبقه ثبت شده است، بنابراین تمامی کالاهایی که در آن طبقه قرار دارند نمی توانند آن علامت تجاری و حتی شبیه به آن را برای کالای خود انتخاب کنند. زیرا ممکن است مشتری در انتخاب کالای مورد نظر دچار اشتباه شود. اما می شود آن علامت تجاری را دیگران در سایر طبقات ثبت و استفاده نمایند.

اعتراض به ثبت علامت تجاری یا لوگو

اعتراض به ثبت علامت تجاری یا لوگو

هنگامی که شخص متقاضی، کلیه مدارک مورد نیاز برای ثبت علامت تجاری را به اداره ثبت  تحویل می دهد، تمامی مدارک توسط کارشناسان بررسی می گردد و وارد مراحل اداری مربوطه می گردند و متقاضی باید منتظر تایید باشد. کارشناسان اداره ثبت علائم بعد از بررسی عدم مشابهت در طبقه درخواستی و چک کردن کلیه مدارک، علامت تجاری را در روزنامه رسمی ثبت می کند. این کار یک حسن دارد و آن اینکه اگر شخصی قبلا برندی شبیه ثبت کرده باشد، هنگامی که در روزنامه رسمی علامت جدید را دید، می تواند برای جلوگیری از اشتباه کردن مصرف کننده ها، نسبت به شخصی که این علامت را ثبت کرده است، اعتراض کند  و این اعتراض بررسی می گردد. طبق قوانین علائم تجاری، اگر بخواهید یک علامت تجاری که با علامت تجاری دیگری شباهت دارد را ثبت نمایید، چون باعث ابهام و اشتباه مشتری در  انتخاب کالا می گردد، چون هنوز شخص درخواست دهنده علامت را به نام خودش ثبت نکرده است، طبق ماده ۱۶ قانون علائم و اختراعات می تواند نسبت به ثبت این علامت مشابه، اعتراض نماید. در اعتراض به ثبت علامت تجاری شاکی حداکثر تا ۳۰ روز بعد از تاریخ انتشار تقاضای ثبت علامت تجاری در روزنامه رسمی، فرصت دارد را نسبت به ثبت علامت تجاری، به شکل کتبی به اداره مالکیت های صنعتی اعتراض نماید. نکته مهم در این قسمت این می باشد که اعتراض شخص شاکی حتما باید در دفتر اندیکاتور ثبت شود تا پروسه بررسی آن شروع شود.

چه اشخاصی حق اعتراض به ثبت علامت تجاری دارند؟

به طور کلی اشخاصی که حق اعتراض به علائم تجاری را دارند شامل دو دسته اند: دسته اول اشخاصی که علامت منتشر شده را علامت تجاری خود تشخیص داده اند و دسته دوم اشخاصی که علامت منتشر شده را شبیه به علامت خود تلقی نمایند. در هر دو حالت، اگر شاکی کسی باشد که علامت قبلا به نام او ثبت شده باشد، طبق قانون، در حین اعتراض تقاضای ثبت نموده و باید حق الثبت و هزینه های مربوط به آن را واریز نماید. اگر شخصی علامت تجاری خود را در خارج از ایران تاسیس کرده باشد و بخواهد اعتراض نماید، حق اعتراض مشروط دارد به شرط معامله متقابل.

در دو حالت می توان نسبت به ثبت علائم تجاری، اعتراض نمود. حالت اول مربوط به اعتراض قبل از ثبت علامت می باشد و حالت دوم مربوط به حق اعتراض بعد از ثبت علامت می باشد. در حالت اول، اگر اعتراض قبل از ثبت علامت تجاری باشد نهایت تا ۳۰ روز بعد از تاریخ انتشار آگهی مربوط به تقاضای ثبت علامت باید اعتراض انجام گیرد. شخص شاکی باید نام، شغل، اقامتگاه و تمامی مدارک و مستندات لازم را همراه با اعتراض کتبی خود تسلیم اداره ثبت علائم نماید. ادراه مذکور نیز طی نهایت ۱۰ روز، نتیجه اعتراض را به وی ابلاغ می کند. اگر باز هم متقاضی اعتراض داشته باشد، درخواست وی دریافت می گردد  اگر تا ۶۰ روز از تاریخ ابلاغ اعتراض نامه تمکین نکند، معترض می تواند شکایت خود را به دادگاه تهران برده و از آن طریق پیگیری نماید. در صورتی که تا ۶۰ روز از تاریخ ابلاغ اعتراض نامه به متقاضی ثبت پیگیری نشود، علامت تجاری تقاضا شده به نام متقاضی ثبت خواهد شد. در حالت دوم که ممکن است بعد از ثبت علامت تجاری، اعتراض صورت بگیرد زمانی اتفاق می افتد که ممکن است اشخاص ذی نفع نسبت به آگهی تقاضای ثبت بی اطلاع باشند و یا بعد از ثبت علامت، استفاده از آن به شکلی باشد که مشتری عادی دچار اشتباه شود، شخص معترض می تواند طبق ماده ۲۲ قانون ثبت علائم تجاری، تا ۳ سال بعد از تاریخ ثبت علامت، اعتراض خود را اعلام کند. که برای این کار باید اعتراض خود را به شکل کتبی به دادگاه شهرستان بدهد تا مراجع قضایی به این پرونده رسیدگی کرده و حکم ابطال ثبت علامت تجاری مورد نظر صادر گردد.  چنانچه شاکی برای پیگیری اعتراضات خود، هیچ کاری نکند، متقاضی می تواند به دفتر دادگاه های حقوقی در تهران مراجعه کرده و گواهی مبنی بر اینکه شخص معترض درخواست خود را پیگیری نکرده است، بگیرید و به دفتر ادراه مالکیت های صنعتی تقدیم نماید. با این کار علامت تجاری به نفع متقاضی ثبت علامت، ثبت خواهد شد.

اعتراض به ثبت علامت تجاری باید ها و نباید ها 

برای خرید برند تجاری آماده و یا فروش برند با کارشناسان ما در تماس باشید

رد اعتراض به ثبت علامت تجاری

ممکن است اعتراض به رد تقاضای ثبت از سمت اداره ثبت علائم تجاری باشد. اداره ثبت بعد از اینکه مدارک متقاضیان ثبت علامت تجاری را دریافت کرد وظیفه دارد که مدارک موجود در پرونده را بررسی نماید،  اگر علامت تجاری قبلا ثبت شده باشد یا مشابه علامتی که قبلا ثبت شده، باشد، اداره ثبت می تواند درخواست متقاضی مبنی بر ثبت همچین علامتی با چنین شرایطی را رد کند و مراتب را به متقاضی اطلاع رسانی کند. البته متقاضی می تواند نسبت به رد علامت خود اعتراض کند و طبق قانون ۷ علائم تجاری و اختراعات که می گوید اگر تقاضای ثبت علامت تجاری در گردد، علت آن باید به شکل واضح به متقاضی گفته شود و وی تا ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ آن، می تواند به رئیس محکمه اول ابتدایی تهران شکایت نماید. اگر متقاضی با رد علامت خود مشکلی ندشاه باشد، باید مراتب انصراف خود را از ثبت علامت تجاری به شکل کتبی به ادراه مذکور ارائه دهد، تا تقاضای او باطل شود و سپس بایگانی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید