انتخاب نام تجاری می تواند پربازده باشد با توجه به این نکات

در انتخاب نام تجاری باید دقت بسیاری به خرج دهیم زبرا نام تجاری می تواند برای شما بسیار کار آمد و موثر باشد و واقعا تجارت شما به تمام معنا تحقق بخشد و یک تجارت جهانی برای شما به ارمغان اورد. نام تجاری می تواند همه گیر شود و روی همه ی دهان ها بچرخد و البته در مقابل نیز می تواند بی فایده باشد و برای مشتریان نام نا اشنا و غیر قابل اعتماد به شمار آید. در این مقاله ما همه ی نکاتی که در خرید و ثبت برند  شما حتما باید به آنها توجه کنید تا به بهترین شیوه نام برند و نام تجاری خود را انتخاب کنید ذکر شده امیدواریم برای شما مفید واقع شود.  در انتخاب نام تجاری حتما به این نکته باید توجه داشته باشید که نام شرکت باید ایجاد اشتیاق کند ، نوآوری داشته باشد و از خلاقیت موسس و مدیران شرکت خبر دهد. نام نامناسب مشکلاتی جدی ایجاد می کند.

۱-از نام تجاری برای موفقیت شرکت خود چه انتظاری دارم؟

استیو مانینگ موسس آژانس ایگورIgor واقع در کالیفرنیا که مشاور انتخاب نام تجاری نیز هست، می‌گوید: «نام تجاری می‌تواند شما را نسبت به رقبا متمایز کرده و تصویر شرکت شما را تقویت سازد.»

او در عین حال پیشنهاد می‌کند که قبل از اینکه نام تجاری خود را انتخاب کنید، جایگاه برند تجاری خود را به درستی مشخص کنید. همان‌طور که اپل با انتخاب این نام توانست نسبت به رقبایش؛ یعنی ان.‌ای.‌سی(NEC) و ای.‌بی.‌ام تصویر متمایزی از خود ارائه کند. از نظر مانینگ «مدیران اپل به دنبال نامی تجاری بودند تا بتواند استراتژی جایگاه‌سازی برند شرکت را که شامل سادگی، صمیمیت، عامه‌پسند، دوستانه و متفاوت بودن است، به وضوح نشان دهد.»

انتخاب نام تجاری

انتخاب نام تجاری

۲-امکان ثبت برند

یکی از اشکالاتی که وجود دارد این است که برخی افراد نامی را انتخاب می کنند ولی موفق به ثبت آن نمی شوند بنابراین بهتر است ابتدا سراغ ثبت بروید و به نام هایی که پیش از این ثبت شده نگاهی بیندازید. شاید اسم انتخابی شما مربوط به برند یا حتی شرکت کوچک دیگری باشد. اگر بدون بررسی های لازم نام شرکت را انتخاب کنید و بعد متوجه شوید که مربوط به شرکت دیگری است شاید مجبور باشید برای خرید نام هزینه سنگینی بپردازید یا نام شرکت را تغییر دهید بنابراین از همان ابتدای کار به موضوع ثبت نام توجه داشته باشید و شرایط دریافت مجوز های لازم را پیگیری کنید. هر چند که در جامعه ما در ارائه مجوز ها مشکلاتی وجود دارد.

۳-برند اینترنت پذیر

در این دوره و زمان، اگر میخواهید کار و تجارتتان شکوفا شده و سودرسان باشد، وارد کردن آن به دنیای اینترنت یک ضرورت است. به همین دلیل باید دقت کنید که نام تجاریتان برای اینترنت آشنا باشد. به این معنی که کاربران اینترنتی مشکلی برای دریافت اطلاعات درمورد کار شما از طریق نام تجاریتان نداشته باشند. اول اینکه، اگر میخواهید از اینترنت برای بیزنس خود استفاده کنید، نیاز به یک وب سایت قانونی دارید که منبعی راحت برای دریافت اطلاعات درمورد برندتان باشد. این یعنی دامنه اینترنتی داشته باشید که به طور ویژه مربوط به بیزنس شما باشد. به همین دلیل باید نام تجاری انتخاب کنید که خیلی راحت توسط عموم مردم به خاطر سپرده شود و چیز پیچیده یا بی مفهومی نباشد.

بعنوان مثال، www.tchm.com را با www.tchmedical.com مقایسه کنید. به خاطر سپردن مورد دوم بخاطر کلمه «مدیکال» بسیار ساده تر است تا اینکه مورد اولی را حفظ کنند که نه کلمه معناداری است و نه هیچ اشاره ای به زمینه کاری مربوطه دارد. دوم اینکه، شبکه های اجتماعی محبوبی مثل فیسبوک را یکی از راههای تبلیغاتی خود در آینده در نظر بگیرید. از اینرو چیزی که باید چک کنید این است که هیچ صفحه ای با نام موردنظر شما در آن ساخته نشده باشد. این باعث میشود افراد بسیار راحتتر شما را در فیسبوک پیدا کرده و اطلاعات موردنیازشان را دریافت کنند.

۴- آیا نام تجاری محدود کننده فعالیت است؟

مارتین زولینگ موسس، مدیر ارشد اجرایی و مشاور در شرکت «استارت آپ پروفشونالز» توصیه می‌کند که «شما باید از انتخاب نام‌هایی که شما را از توسعه محصولات جدید یا حضور در بازارهای جدید منع می‌کند، خودداری کنید.» او شرکت آنجل سافت (Angelsoft.com) را مثال می‌زند که در سال ۲۰۰۴ تاسیس شد و تنها در زمینه برقراری ارتباط تجاری بین شرکت‌های تازه تاسیس و سرمایه‌گذارانی که صرفا در چنین شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند، فعالیت می‌کند. این سرمایه‌گذاران که به «Angel Investors» مشهور هستند، سرمایه‌های شخصی خود را به بنگاه‌های تازه تاسیس اختصاص می‌دهند. اما این شرکت دو سال پیش متوجه شد باید به سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز (Venture Capital) نیز روی آورد و با سرمایه‌گذاران مختلف به مشارکت بپردازد، بنابراین این شرکت مجبور شد تا نام تجاری خود را به گوست (Gust.com) تغییر دهد که دیگر خاص نیست و به معنی «وزش نسیم ملایم» است.

۵- معنا و مفهوم برند

نام مناسب حس و معنایی خوب را انتقال می دهد. در این صورت مشتریان راحت تر با نام شرکت ارتباط بر قرار می کنند.

۶- لوگو مناسب برند

نام و علامت تجاری کاملا با هم در ارتباط هستند. اگر میخواهید برند فوق العادهای برای بیزنس خود داشته باشید، مطمئن شوید که مردم بتوانند نام تجاری شما را با علامت تجاریتان مرتبط ببینند. بعنوان مثال برند “Apple” را در نظر بگیرید که لوگویی بسیار مستقیم و مشخص از شکل یک سیب دارد. این باعث میشود مردم بتوانند خیلی راحت آن برند را به خاطر بسپارند. چرا؟ زیرا به جای اینکه فقط به حافظه زبانی خود تکیه کنند، میتوانند حافظه بصری آن برند را هم ذخیره کنند. حال که میدانید ارتباط بین نام و علامت تجاری تا چه اندازه اهمیت دارد، لازم است که به نامی فکر کنید که آزادی بیشتری برای ساخت لوگو به شما میدهد. معمولا لوگوهای تصویری بسیار قویتر از لوگوهای کلمه ای هستند، به همین دلیل بهتر است به نام تجاری فکر کنید که سمبل شیء یا چیزی باشد.

مثلا لوگو تصویری “Apple” را با لوگو کلمه ای “Microsoft” مقایسه کنید. مطمئنا شما هم بر این عقیده هستید که به خاطر سپردن اولی به منابع شناختی کمتری نیاز دارد تا دومی.

۷- آیا نام تجاری نوع فعالیت شرکت را نشان می‌دهد؟

اغلب شرکت‌ها نام تجاری متناسب با نوع محصولات یا خدماتشان را انتخاب می‌کنند، البته این به آن معنی نیست که برای انتخاب نام تجاری بر اساس محصول یا خدمات، سادگی و قابل فهم بودن نام انتخاب شده را ازبین ببریم. به عنوان مثال نام شرکت (Lawn And Order) که به معنای «چمن زار و سفارش»‌است انتخاب مناسب و ساده‌ای برای نام این شرکت است که در زمینه فضای سبز فعالیت می‌کند؛ چرا که مشتریان را از نوع خدمت ارائه شده توسط این شرکت آگاه می‌سازد. زلینگ همچنین توصیه می‌کند که گرچه نام غیرمعمول بعضی شرکت‌ها نظیر یاهو و فاگداگ کارآیی دارد، اما قطعا نام‌های متناسب شانس بیشتری برای موفقیت دارند

۸-نام فارسی برند

برای ثبت نام شرکت باید حتما به دنبال اسامی فارسی باشید که در یک از فرهنگ ها مانند دهخدا ، عمید و … باشد. در یکی از این فرهنگ ها باشد ، کافی است.

۹-آیا این نام درذهن ماندگاری دارد؟

زلینگ می‌گوید، هرچه نام تجاری کوتاه‌تر باشد، بهتر است. او همچنین توصیه می‌کند که بهتر است مالکان شرکت به دنبال اسامی دو سیلابی باشند و از استفاده علائم مبهمی همچون ویرگول خودداری کنند. همچنین باید از اسامی مخفف که مفهومی برای مشتری ندارند اجتناب شده و بهتر است نام تجاری از نظر الفبایی بیشتر به حروف اول الفبا (A) نزدیک باشند تا حروف آخر(Z) چرا که دایره المعارف‌ها و الگوریتم‌ها بر اساس حروف الفبا طبقه‌بندی می‌شوند. به نظر او «وقتی که یک شرکت یا محصول دارای هویتی قابل فهم و ساده باشد، هزینه برند کاهش می‌یابد.»

۱۰-هماهنگی برند با خدمات

بهتر است نام شرکت بهترین کیفیت خدمات کسب و کار را همراه خود داشته باشد و نشان دهنده تولیدات شرکت باشد. مسئله دیگری که بد نیست در نظر داشته باشید آدرس ایمیل کار شماست که باید بسیار شبیه و نزدیک به نام تجاریتان باشد.

۱۱- آیا ادای کلمات این نام آسان است؟

بعضی از شرکت‌ها عمدا یک نام تجاری را که مشتریان به سختی آن را تلفظ می‌کنند انتخاب می‌کنند، این استراتژی پرخطر تلاش می‌کند تا شرکت را بهتر از رقبایش نشان دهد. اما مشاوران انتخاب نام تجاری نظری بر خلاف این دارند. الکساندرا واتکینز موسس و مدیرعامل شرکت «ایت مای وردز»(Eat My Words) که به مشتریان مشاوره لازم جهت انتخاب نام تجاری را می‌دهد، می‌گوید: «اگر نام تجاری که انتخاب کردید شبیه یک غلط املایی است آن را از فهرست انتخاب نام‌هایتان حذف کنید.» او بر این باور است که یک نام تجاری همان‌طور که نوشته می‌شود باید تلفظ شود. در غیراین صورت همیشه مجبور خواهید بود تا به هنگام دادن آدرس وب سایت یا پست الکترونیکی آن را با صدای بلند هجی کنید، زمانی را به خاطر آورید که مجبورید برای معرفی خود، نام و نام خانوادگی‌تان را هجی کنید، پس چرا به دنبال نامی تجاری که همین مشکل را دارد، باشیم.

انتخاب نام تجاری

انتخاب نام تجاری

۱۲- انتقال مفاهیم مناسب

کلماتی مانند ماهر بودن ، جذاب بودن ، صادق بودن و بهترین بودن در انتخاب نام یا معنی آن مهم است چون این مفاهیم در ذهن مشتریان تاثیرات مثبتی بر جای می گذارند.

۱۳-عکس‌العمل مشتریان بالقوه زمانی که اولین بار با این نام آشنا می‌شوند، چگونه خواهد بود؟

بعضی از متخصصان در زمینه انتخاب نام تجاری بر این باورند، اینکه یک نام تجاری به راحتی تلفظ شود، یک استثنا به حساب می‌آید به خصوص وقتی که برای اولین بار درتبلیغات کاغذی یا آنلاین به نمایش درآید. کریس یوهانسون مشاور انتخاب نام تجاری و موسس وبلاگ «نیم انسپکتور»(The Name Inspector) که نام تجاری «زولی لی»(Zullily) را برای شرکتی با همین نام که در زمینه ارائه خدمات به مادران، نوزادان و خردسالان فعال است انتخاب کرد، می‌گوید: «اگر شما برای اولین بار چنین نامی را می‌شنوید ممکن است تلفظ آن را مشکل بدانید، اما کمپین‌های تبلیغاتی آنلاین که توسط شرکت راه‌اندازی شده بود، نشان داد که مخاطبان آن را به راحتی تلفظ می‌کنند.» او همچنین بر این باور است «انتخاب یک نام غیرمعمول و نحوه تلفظ جالب آن باعث شده است که این شرکت برندی متفاوت را خلق کند.»

۱۴- آیا این نام خوب به نظر می‌آید و به راحتی تلفظ می‌شود؟

هر قدر آسان تر باشد ، بهتر است. از انتخاب نام های سخت و دشوار خود داری کنید. بهتر است تلفظ نام به گونه ای باشد که همه بتوانند به راحتی آن را به یک شکل تلفظ کنند و یک جور بنویسند چون ممکن است بخواهید برای شرکت سایتی هم داشته باشید که این سایت هنگام ثبت دامین تلفظ یکسانی داشته باشد. مانینگ می‌گوید: «صدا و آوای حاصل از تلفظ نام تجاری، از آنجا که می‌تواند بیانگر احساس، انرژی و هیجان باشد از اهمیت بسزایی برخوردار است» شما همین‌طور باید از اینکه مشتریان بالقوه نام تجاری را به راحتی تلفظ می‌کنند اطمینان حاصل کنید. «اینکه مشتریان همزمان نام تجاری را هجی کنند، تلفظ کرده و به خاطر بسپارند بسیار مشکل است.» او به نام‌های قدرتمندی همچون اپل، استین گری و اوراکل و ورجین اشاره می‌کند و در مقابل نام‌هایی ضعیف همچون کوردیانت (Chordiant) لی‌ونت(Livent) و ناوینت (Navient) را مورد اشاره قرار می‌دهد و معتقد است تلفظ و به خاطرسپاری چنین نام‌هایی بدون تبلیغات سنگین ممکن نیست، همین‌طور او چنین نام‌هایی را از نظر ریتم و تصویر سرد و بی‌روح می‌داند.

۱۵-بی توجهی به مد

هنگام نامگذاری به مد روز توجه نکنید چون ممکن است مد در آینده تغییر کند بنابراین از اسامی مد روز که به دلیلی رایج شده اند ، خود داری کنید.

۱۶-آیا این نام فقط برای شما معنی و مفهوم دارد؟

نام تجاری که معنای پنهان یا شخصی داشته باشد نمی‌تواند تداعی کننده چیزی در مورد برند شرکت شما باشد. توجه کنید شما نیز برای ارائه توضیح اضافه در مورد آن، زمانی که مشتریان برای اولین بار با آن روبه‌رو می‌شوند، آنجا نخواهید بود. بنابراین واتکینز پیشنهاد می‌کند که که «از نام‌های سواحیلی یا نام‌هایی که برعکس تلفظ می‌شوند، دوری کنید.»

۱۷-صفات شایسته

نام خوب باید معتبر باشد و صفات خوشایندی در آن دیده شود. به عنوان مثال دیده ام که بعضی مدیران نام هایی انتخاب می کنند که برای تولیدات خوب و با کیفیت شرکت به کار می رود ولی معنای آن ارزان است. چنین تناقضاتی نباید پیش بیاید.

۱۸- آیا این نام از نظر ظاهری جالب به نظر می‌آید؟

مانینگ می‌گوید: «باید بدانید، نام تجاری که انتخاب کردید چگونه در علامت و آرم شرکت یا بیلبوردهای تبلیغاتی نمایان می‌شود. او به نام شرکت «گوگو»(GOGO) که خدمات اینترنت در هواپیما ارائه می‌دهد اشاره می‌کند. او می‌گوید: «این نام از یک تعادل و توازن بین تمامی کلمات برخوردار است و دوستانه به نظر می‌رسد.»

« درمقابل بعضی نام‌ها همچون KS و TS و RS را که ظاهری سخت و نامتعارف دارند، مورد اشاره قرار می‌دهد.» همچنین نام‌هایی همچون ولو «Volvo» و زیراکس «Xerox » که از تقارن کلمه اول و آخر بهره می‌برند جذاب به نظر می‌آیند.

۱۹-پیشگیری از محدودیت

نام شرکت شما باید طوری باشد که محدودیتی برای تان ایجاد نکند. به عنوان مثال در حال حاضر یکی از نام های بسیار خوب در فروش محصولات دیجیتال موفق ، Digikala است ولی این نام برای شرکت محدودیتی ایجاد کرده است. در حال حاضر این شرکت وارد بازار لوازم خانگی و محصولات دیگری شده ولی مردم این موضوع را باور نمی کنند و این اسم را برای گروه دیگری از کالاها نمی پذیرند.

۲۰- آیا در مورد سابقه این نام تحقیقات کافی به عمل آمده است؟

حتی بهترین نام‌ها وقتی که توسط شخص دیگری مورد استفاده قرار گرفته باشد، بی‌ارزش خواهد بود. استفاده از پایگاه‌های اطلاعاتی و منابع رسمی به منظور حصول اطمینان از چنین موضوعی ضروری است. گام نهایی استفاده از یک وکیل مجرب برای ثبت علامت تجاری است؛ چرا که بر اساس نظر واتکینز یک سوم کسب و کار بابت سرقت نام تجاری در مظان اتهام هستند.

-۲۱پیش بینی فعالیت های بین المللی

اگر هدف شما این است که در آینده فعالیت های فرامرزی داشته باشد حتماً از نام هایی استفاده کنید که در خارج از ایران هم قابل توجه باشند. معنی نام را به انگلیسی کنترل کنید تا معنای بدی نداشته باشد.

۲۲- توجه به مفاهیم رنگ در فرهنگ ها

به فرهنگ های مختلف توجه کنید. مثلاً رنگ سفید در ایالات متحده یک مفهوم دارد و در کشورهای آسیای شرقی معنای دیگری را القاء می کند. زرشکی هم در ایالات متحده و چین معنای متفاوتی دارد. رنگی که برای نام ها انتخاب می کنید مهم است.

۲۳ جذاب برای مشتریان

نام شرکت باید برای مخاطبان و مشتریان جذاب باشد نه برای خود شما. قرار نیست خودتان محصولرا بخرید بلکه نام باید مخاطب را به سمت محصول شما جذب کند. اگر مصرف کننده خانم های خانه دار هستند باید نامی انتخاب کنید که برای آن ها مطلوب باشد. اگر قرار است محصول شما را آقایان یا نسل جوان خریداری کنند باید نامی متناسب با سلیقه مخاطب در نظر گرفته شود. شاید شما از نامی خوش تان بیاید که امروزه جوان ها آن را نمی پسندند بنابراین به این نکته توجه داشته باشید.

۲۴قابلیت توضیح مفاهیم

انتخاب نام تجاری را برگزیند که بتوانید درباره آن ها توضیح دهید و اگر شخصی درباره نام از شما سوال پرسید ، حرفی برای گفتن داشته باشید.

۲۴ عادی و واضح

از انتخاب نام های غیرعادی و مبهم خودداری کنید. انتخاب نام های سخت و پیچیده به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

۲۶ مثبت اندیشی

هنگام نام گذاری تا آن جا که امکان دارد دید مثبت داشته باشید. انتخاب اسامی منفی برای مخاطب خوشایند نیست.

۲۷ نام تجاری منفرد

نام ها در چند گروه قرار می گیرند ؛ گروهی از آن ها نام تجاری منفرد دارند که برای هر کدام از محصولات هم یک نام انتخاب می کنند. به عنوان مثال شرکت Procter & Gambleیکی از این شرکت هاست که شاید اسم آن زیاد به گوش مان نخورده باشد اما نام محصولات آن را زیاد می شنویم. تاید و کرست از محصولات این شرکت ها هستند که حتماً آن ها را شنیده اید اما نام خود شرکت آشنا نیست.

۲۸انتخاب کلمه مناسب

کلمات واقعی بهتر از کلمات ترکیبی است. البته گاهی اوقات از نام های ترکیبی استفاده کرده ایم و جواب گرفته ایم. چاشنیک که برای یکی از سایت ها از ان استفاده کرده ایم به معنی چاشنی نیک است اما در نگاه اول یک کلمه دیده می شود. همین طور چیدانه نام سایتی مربوط به دکوراسیون و ترکیبی است که به صورت یک کلمه دیده می شود.

۲۹- نام گروهی برای کالاها

در انتخاب نام تجاری روش دیگر این است که برای همه کالاها یک نام داشته باشید یا این که اسامی گروهی جداگانه ای برای دسته ای از کالاها در نظر بگیرید. مثلاً ممکن است یک شرمت برای لوازم خانگی یک اسم بگذارد و برای لوازم التحریر نام دیگری بگزینند.

۳۰-ذات بیزنستان را در بر داشته باشد.

همانطور که بیزنستان باید رویکرد فروش متفاوتی داشته باشد تا بتواند از رقیبانتان متمایز باشد، نام تجاری شما هم باید این متمایز بودن را نشان دهد. همچنین میتوانید از آن برای منعکس کردن قدرت بیزنستان یا نشان دادن نوع خدمات و محصولاتی که ارائه میکنید استفاده کنید.

بعنوان مثال موتور جستجوی “Google” را در نظر بگیرید که تصویر چشمانی جستجوگر را در ذهن ایجاد میکند. چنین نام تجاری باعث میشود مخاطبین خیلی راحت بین علامت تجاری و آنچه شرکت به آنها ارائه میکند ارتباط برقرار کنند و همین باعث میشود آن را راحتتر به خاطر بسپارند.

خیلی از برندها هم ارتباط چندانی با نوع بیزنس خود ندارند اما بر جنبه حسی آن اسم تاکید میکنند. خیلی ها ممکن است وقتی برای اولین بار نام “Starbucks” به گوششان خورد، تصوری از محصولات یا خدماتی که ارائه میکند نداشته اند اما وقتی میفهمند که نام یک کافی شاپ زنجیرهای است، به طور عجیبی در ذهنشان مینشیند. این اسم انرژی را در فرد بیدار میکند، درست همان کاری که یک فنجان قهوه اول صبح میکند.

انتخاب نام تجاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید