انتخاب نام مناسب برای محصول چه اهمیتی دارد؟

انتخاب نام مناسب برای محصول چه اهمیتی دارد؟

اهمیت نام محصول از آنجا پدیدار می شود که در واقع ترغیب کننده و محرک افراد برای خرید محصولات شماست، افراد خلاق و خوش فکر، با طراحی و بنیان نهادن بسیاری از برندها، همیشه پیشتاز در انتخاب نام مناسب برندهای مشهور بوده اند، به گونه ای که اگر از همه ی ما بخواهند نام چند برند معروف را به زبان بیاوریم، بی تامل نام های بسیاری از خاطرمان خواهند گذشت. در مبحث اهمیت نام محصول، نکات و قوانین اساسی بسیاری وجود دارند تا در انتخاب نام مناسب برند شما را یاری دهند، در این مقاله به بررسی اهمیت نام محصول و نحوه انتخاب نام مناسب برند خواهیم پرداخت.

اهمیت نام محصول

اهمیت نام محصول از آنجا پدیدار می شود که در واقع ترغیب کننده و محرک افراد برای خرید محصولات شماست، افراد خلاق و خوش فکر، با طراحی و بنیان نهادن بسیاری از برندها، همیشه پیشتاز در انتخاب نام مناسب برندهای مشهور بوده اند، به گونه ای که اگر از همه ی ما بخواهند نام چند برند معروف را به زبان بیاوریم، بی تامل نام های بسیاری از خاطرمان خواهند گذشت.
در مبحث اهمیت نام محصول، نکات و قوانین اساسی بسیاری وجود دارند تا در انتخاب نام مناسب برند شما را یاری دهند، در این مقاله به بررسی اهمیت نام محصول و نحوه انتخاب نام مناسب برند خواهیم پرداخت.
این امر آنقدر پر اهمیت است، که در واقع به نوعی خود یک تبلیغ و بازاریابی برای محصول شماست.
اهمیت نام محصول به آن جهت مهم میشود که در واقع خریدار ناآشنا به محصول شما به لحاظ فنی بتواند آشنایی کافی را درباره محصولتان یافته و بتواند آن را انتخاب کند.
وگرنه افراد متخصص و آشنا با محصولات شما ممکن است انگشت شمار باشند و برای فروش بالای شما کافی نباشند. این قضیه درمورد تقریبا تمامی وسایل مورد نیاز زندگی بشر صادق است، از کوچکترین وسایل منزل گرفته تا خودرویی که سوار آن میشویم.
درواقع میتوان گفت انتخاب نام مناسب برند نقش مهمی در تجارت برای محصول به منظور سودآوری بالاتر ایفا خواهد کرد، به جهت آنکه منتقل کننده ی تجربه، نوع فعالیت شرکت یا سازمان یا هر نهاد بنیانگذار آن، ارزش محصول، و وجه تمایز محصول یا خدمات خواهد شد.
به دلیل آنکه نام انتخابی محصول بخشی جدایی ناپذیر از برند و شرکتتان است، اسم برند باید طوری انتخاب شود که حتی در صورت عدم وجود فرد توضیح دهنده، خود گویای همه چیز باشد.
اهمیت نام محصول و برند امری اساسی و جدی است، برای انتخاب نام مناسب برند خود، جهت بهبود عملکردتان، لیست اسامی رقبایتان را تهیه کرده و باهم مقایسه کنید، چرا که نام انتخابی باید در میان رقبایتان متمایز بوده و برندسازی شود.
کسب و کاری ماندگارتر خواهد بود، که نامی ابداعی و پرمفهوم داشته باشد، همینطور قطعا کوتاه و مختصر به جهت به خاطر سپردن در مذاکرات و مکاتبات باشد.

اصول مهم انتخاب نام مناسب برند:

1 - کوتاه و مختصر باشد : نام کوتاه اثربخشی بیشتری دارد، در یاد و خاطر ماندگارترست، و راحت تر به زبان رانده میشود.
2 - بامعنی و مفهوم باشد : اهمیت نام محصول به حدی است که مفهوم و درک اصلی فروشنده برای مشتریان را القا خواهد کرد، گاهی برخی از اسم ها ممکن است در فرهنگ و آموزش همه ی قشرها تعریف نشده باشد، لذا اصولا انتخاب نام مناسب برند اگر به شکلی معرف محصول و کاربرد آن باشد قطعا اثربخشی بالاتری خواهد داشت، زیرا کاربر به راحتی متوجه موارد استفاده آن شده و گیج کننده و عجیب غریب نخواهد شد.پس اهمیت نام محصول در جهت هماهنگ با موضوع فعالیت شرکت در اینجا بسیار مورد توجه است.
3 - جذاب و دوست داشتنی بودن نام انتخابی برند : به نوعی نامی جذاب و مورد استفاده و کاربردی داشته باشد که درواقع به این نام معروف شود.یعنی انتخاب نام مناسب برند طوری انجام شود که ارتباطی مثبت با جنبه هایی از محصول داشته باشد تا فروشنده به شکل شایسته ای که میخواهد محصولش معرفی شود.اگرچه این نوع معرفی به خودی خود با بازاریابی و تبلیغات هم صورت خواهد گرفت، اما امری زمان بر و مستلزم هزینه های گزاف خواهد شد، در صورتیکه انتخاب نام صحیح و مناسب از همان ابتدا، اینکار را ساده تر کرده و مفهوم را به مصرف کننده راحتتر منتقل خواهد کرد.
4 - تعریف شده بودن نام محصول برای موتورهای جست و جوی اینترنتی : از آنجا که مشتریان به هنگام شنیدن نام یک کالا یا محصول، برای آشنایی بیشتر با آن به جست و جو در اینترنت می پردازند، بهترست در انتخاب نام مناسب برند خود به گونه ای عمل کنید که این اسم برای موتورهای جست و جوی اینترنتی تعریف شده باشد و حداقل در صفحات اول مثلا گوگل موجود باشد تا مشتریان راحتتر و بهتر به اطلاعات لازمشان دسترسی داشته باشند.
5 - اهمیت چگونگی تلفظ نام محصول : اگر به زبان آوردن یا به اصطلاح در زبان چرخیدن نام محصول برای مخاطبان بسیار آسان باشد، خود به خود در بازار هدف شما راحتتر بر زبان میفتد زیرا افراد به صورت خود جوش به سمت نام های آشنا کشیده میشوند، حتی اگر مورد نام آشنا به نفع آنها باشد.پس در واقع با انتخاب لفظ مناسب نام برند، احتمال شناخته شدن آن را بالا میبریم.
6 - کد دهی یا سطح بندی کالاها : وقتی مخاطبان شما عموم مردم باشند، اهمیت نام محصول شما و سطح بندی آن بسیار بیشتر مورد توجه واقع میشود، زیرا در این صورت انتخاب نام مناسب برند شما باید به شکلی باشد که قابلیت کد دهی یا ترتیب بندی داشته باشد، برای مثال : در مورد کالکشن های لباس میتوان یا متناسب با هر فصل نامی برگزید و یا به هر لباس کد یا شماره ای اختصاص داده یا علامتی اختصاری نسبت بدهید، با اینکارتان درواقع به مشتری اهمیت داده و او را در انتخاب محصول موردنظرش راهنمایی کرده اید، پس انتخاب آسانتری خواهد داشت.
7 - عدم استفاده از نام های تکراری : برای منحصر به فرد بودن حتما نامی خاص و ماندگار انتخاب کنید، در جهت انتخاب نام مناسب برند، انتخاب نام تکراری مشکلی است که مصرف کنندگان را سردرگم میکند پس حتما از اینکار خودداری کنید.
8 - نام برندتان باید قابلیت مالکیت و حفاظت داشته باشد : اینکه بتوانید نام برند خود را بطور قانونی ثبت کنید و مالکیت آن را برای خود داشته باشید به منزله ی امضا و اعتبار بیشتر شماست اینجاست که اهمیت نام محصول شما بیشتر هویدا شده و مهر تاییدی بر اصالت و کیفیت بالای کالاهای فروشی شما می شود.
9 - برند شما باید قابل ارتقا و پیشرفت باشد : به شکلی مفهومی آن را معرفی کنید که با خدمات وکالاهای آینده شما هم در ارتباط باشند تا درصورت ارتقای شغلیتان مجبور به عوض کردن نام معروفتان که همگی شما را با آن نام به خاطر دارند، نشوید.
10- استفاده از لوگو برای انتخاب نام مناسب برندتان : لوگوها در واقع یک طرح و نقش گرافیکی یا همان آرم شرکت و برند هستند، که به اشکال مختلف طراحی شده و همان هویت برند شما را به نمایش می گذارند، به جهت اعتباردهی بیشتر به سازمان ها و کسب و کارها در اهمیت نام محصول شما بسیارموثر هستند.با انتخاب طرحی به یاد ماندنی برای لوگوی مخصوص خود، محصولتان را از محصولات مشابه قابل تشخیص بوده پس در عرصه رقابت شانس بالاتری خواهد داشت، بنابراین در مبحث اهمیت نام محصول، اسمی را انتخاب کنید که قابلیت لوگو شدن برای شناخت بیشتر محصولاتتان را داشته باشد.
140

برند آماده سایر طبقات

160

برند آماده آرایشی بهداشتی

55

برند آماده لوازم خانگی

690

برند آماده مواد غذایی

برای واضح شدن تمامی توضیحات بالا دو مثال بارز از مبحث اهمیت نام محصول و اثر انتخاب نام مناسب برند، را برایتان بازگو خواهیم کرد تا با دنیای برندینگ بیشتر آشنا شوید :
بعنوان مثال؛ شرکت جدید آیلان ماسک ( تاجر و سرمایه گذار معروف) با نام تجاری شرکت خسته کننده یا The Boring Company که برخلاف تسلا که نامی رسمی تر است، این نام تجاری شده با معنا و مفهوم دوپهلوی خود در واقع به شکلی خود تحقیرانه در تضاد با بلند پروازی های آیلان ماسک است اما او با کمی رنگ و لعاب شوخی این نام را بر سر زبان ها انداخته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت تماس با شهربرند کلیک کنید