بازاریابی اینترنتی و نکات مهم آن

تاریخچه بازاریابی اینترنتی :

آغاز بازاریابی اینترنتی به اوایل دهه ۹۰ برمی گردد ، بازاریابی اینترنتی برای اولین بار و به صورت بنر در ۲۷ اکتبر سال ۱۹۹۴ و در سایت هات وایر نمایش داده شد. زمانی که هات وایر متوجه شد که برای تبلیغات می‌بایست فضای محدودی را در نظر گرفت ، بنرهای تبلیغاتی بوجود آمدند. در آن زمان ۱۴ طراح تبلیغاتی مبلغی معادل ۳۰،۰۰۰ دلار برای نمایش ۱۲ هفته‌ای تبلیغات خود پرداختند در سال ۱۹۹۵ وب بعنوان رسانه‌ای عمومی پذیرفته شد. شرکت سان میکروسیستم در این سال زبان جاوا را به عموم عرضه کرد. در سال ۱۹۹۶ الدزموبیل۵ اولین اتاق گفتگوی تجاری را راه اندازی نمود. در آن زمان وب سایت ها اطلاعات خود را به روشی بسیار ساده و تنها با استفاده از فایل های متنی ارائه می دادند ، به تدریج گرافیک و در پی آن تبلیغات تصویری به سایت های مختلف افزوده شد. آخرین قدم در این زمینه تکامل تجارت آنلاین و به کارگیری اینترنت جهت سرعت بخشیدن به فروش کالا و خدمات است.بازاریابی اینترنتی و یا بازاریابی آنلاین یعنی بازاریابی و فروش مستقیم از طریق وب و ایمیل. بازاریابی اینترنتی به طور معمول نوع پیشرفته بازاریابی سنتی مانند تبلیغات رادیویی، تلویزیونی و روزنامه ای می باشد. تبلیغات اینترنتی نوعی از تبلیغات است که به دلیل ارزان بودن ، ماندگاری زیاد و فراگیر بودن آن همزمان با رشد ابزارهای اطلاع رسانی و روابط عمومی جایگاه خاصی را در بین تبلیغاتی‌ها باز کرده است.

بازاریابی اینترنتی

جهت خرید و فروش و ثبت برند با مشاوران ما تماس بگیرید.

برخی راه کارها :

  1. راه اندازی پایگاه اینترنتی
  2. ارسال نامه الکترونیکی
  3. ایجاد کلوب مشتریان
  4. درج آگهی تبلیغاتی در اینترنت
  5. استفاده از دامنه های مفید
  6. ایجاد نمایشگاه الکترونیکی
  7. راه اندازی فروشگاه الکترونیکی

برای بازاریاب های B2B ، بازاریابی از طریق پست الکترونیک (eMail Marketing) یکی از موفق ترین ابزارها برای ایجاد نتایج بسیار خوب در حداقل زمان ممکن است. این روش نه تنها به شما در جهت رسیدن به مخاطبان هدفمند (Targeted Prospects) با حداقل هزینه کمک می کند ، بلکه شما می توانید جهت تماس با میلیون ها مشتری بالقوه در ظرف چند دقیقه ، از این روش استفاده کنید.توجه کنید که بازاریابی الکترونیکی باید بخش جدائی ناپذیری از برنامه جامع بازاریابی شما باشد. از آنجایی که هدف شما ، فروش خدمات و محصولات خود به سایر بنگاه های اقتصادی می باشد (B2B) ، باید یک استراتژی تهاجمی جهت پیشی گرفتن از رقبای خود ، اتخاذ کنید.طراحی خبرنامه (Newsletter) شما باید منعکس کننده تصویر واقعی سازمان و بنگاه اقتصادی شما باشد. همچنین باید یک هویت بارز و ویژه از محصولات و خدمات شما را نمایش دهد. محتویات خبر نامه شما باید توجه خواننده را با ارائه اطلاعات ویژه محصولات شما ، جهت تبدیل آنها به موقعیت های فروش ، جلب کند.توجه داشته باشید که در مراحل اولیه هر چرخه خرید ، خریداران بررسی بسیار زیادی در مورد پیشنهادهای مختلف موجود در بازار ، انجام می دهند. آنها با کمک موتورهای جستجو ، وب سایت های بسیاری را پیدا می کنند که محصولات و خدمات مشابه شما را ارائه می کنند. با آنها مکاتبه می کنند و از همه نظر بررسی می کنند. بنابراین ، محتوای همه تبلیغات الکترونیکی شما باید شامل اطلاعات و توضیحات ساده و قابل پیگیری باشد به نحوی که خریداران بتوانند در مورد خدمات و محصولات شما ، یاد بگیرند. همچنین ، حضور مناسب شما در موتورهای جستجو برای موفقیت شما حیاتی است.

یک متن شفاف و ترغیب کننده ، مشتریان بالقوه را به خریدار تبدیل خواهد کرد و به شما کمک خواهد کرد که در تجارت خود پیشگام باشید. در جهت تولید محتوای مناسب، تلاش کنید. توجه کنید که در اکثر مواقع ، تنها ترجمه و استفاده از محتویات کاتالوگ های موجود ، کفایت نمی کند.ظاهر خبرنامه نیز بسیار مهم است و باید قادر به ایجاد علاقه در خواننده جهت خواندن آن یاشد. جهت بهینه سازی ظاهر خبر نامه خود ، می توانید از شرکت ها و افراد حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید.وقتی شما یک خبرنامه را با هدف بازاریابی الکترونیکی ارائه می دهید ، باید دقت کنید که چیزی جز یک خبرنامه نباشد. بازاریاب های تجارت الکترونیک B2B معمولا به نام خبرنامه ، نامه های تبلیغاتی ارسال می کنند. اگر عضو خبرنامه شما ، یک نامه تبلیغاتی محصولات شما را بدون زمینه مناسب قبلی دریافت کند ، مستقیما آن رابه زباله دان خواهد فرستاد و یا حتی از عضویت در خبرنامه شما منصرف خواهد شد.بازاریاب های B2B اغلب نامه های انبوه (Bulk) برای تعداد زیادی مخاطب می فرستند. دریافت کننده های چنین نامه هایی ، با فیلتر کردن نامه شما به عنوان هرزنامه ، ناخودآگاه تمام تلاش بازاریابی شما را بی ثمر خواهند کرد.
جهت جلوگیری از این مشکل باید حتما با مجوز و علاقه اعضاء اقدام به ارسال تبلیغات کنید. وقتی یک نفر با میل و دلخواه خود ، آدرس پست الکترونیک خود را در اختیار شما می گذارد ، شما می توانید او را در لیست خبرنامه خود اضافه کنید .

اگر یک مشتری از طریق پست الکترونیک از شما درخواست کاتالوگ محصولات کند ، شما فقط می توانید او را در لیست مشتریانی که قرار است برایشان کاتالوگ ارسال کنید قرار دهید. باید مطمئن باشید که این لیست فقط برای یک بار ارسال کاتالوگ است و نباید به اعضاء این لیست ، خبرنامه ارسال کنید. مگر اینکه قبلا از آنها سوال کنید و در صورت تمایل ، آنها را در لیست خبر نامه خود نیز اضافه کنید و برایشان به طور مرتب خبرنامه ارسال کنید.برای اینکه در دنیای جدید بازارهای تجاری ، یک بازاریاب B2B موفق باشید ، باید رایانه و سیستم ارتباطی شما به جدیدترین فناوری ها مجهز باشد. حتی اگر طرح و محتوای تبلیغاتی خو را به نحو احسن انجام دهید ، اگر قادر به اندازه گیری میزان پاسخ ها و پیگیری مناسب نباشید ، شکست خواهید خورد.اغلب بازاریاب های B2B با گام های بزرگ شروع می کنند ولی به زودی ، به دلیل عدم توانایی در به کارگیری سیستم ارسال خبرنامه مناسب ، سیستم پی گیری و گزارش گیری پیشرفته و طراحی نامناسب شکست می خورند.برای جلوگیری از این وضعیت ، باید با افراد حرفه ای که قادر به راه اندازی راه کار بازاریابی “نتیجه گرا” باشند ، مشورت کنید. جهت صرفه جوئی در هزینه های استخدام و آموزش نیروی لازم برای این کار ، با شرکت های مشاور و ارائه کننده راه کارهای تجارت الکترونیک ، کار کنید. شرکت های بسیاری هستند که راه کارها و نرم افزارهای بازاریابی الکترونیکی ارائه می کنند که می توانند به شما در دست یابی به نتایج خوب از تبلیغات اینترنتی شما ، کمک کنند.

راه کارهای حرفه ای بازاریابی اینترنتی ، سریع ، قابل اطمینان و قوی هستند و به شما در جلو زدن از رقبای تان ، کمک خواهند کرد. ابزار ها و نرم افزارهای پیشرفته مدیریت لیست ها و خبرنامه های اینترنتی که با طراحی و محتوای عالی گره بخورند ، می توانند نتایج باور نکردنی حاصل نمایند.تبلیغات از طریق پست الکترونیک اغلب به عنوان ابزار شکست حریم شخصی افراد مطرح می شود. ما هر روز چندین زباله نامه (Junk Mail) ، هرزنامه (SPAM) و یا نامه هایی از طرف افراد نامعلوم در صندوق پستی خود دریافت می کنیم و معمولا بدون باز کردن ، آنها را به زباله دان می فرستیم. بعضی ها هم حتی آدرس IP فرستنده را در تله های هرزنامه (SPAM Blocker) خود قرار می دهند.بازاریاب های B2B معصوم نیز قربانی این تله ها و در نتیجه از بین رفتن همه تلاش بازاریابی خود می شوند. برای جلوگیری از این مشکل باید مطمئن باشید آدرس پست الکترونیک شما در لیست های سیاه اینترنتی نیست. همچنین باید یک سیاست مشخص و جدی ضد هرزنامه (Anti SPAM) داشته باشید و به محض مشاهده گزارشی مبنی بر مشکل هرزنامه ، نسبت به حل آن اقدام کنید. اگر شما از خدمات سایر شرکت ها به عنوان سیستم خبرنامه الکترونیکی استفاده می کنید و آن شرکت و یا هریک از مشتریان آن شرکت، اقدام به ارسال هرزنامه کند ، خطر مسدود شدن آدرس شما نیز وجود دارد. پس باید مطمئن شوید که ارائه کننده این خدمات به شما، به هیچ هرزنامه نویسی سرویس نمی دهد.برای اینکه یک بازاریاب B2B موفق باشید، باید تمام تمرکز شما بر روی استراتژی های بازاریابی تان باشد. باید بازاریابی الکترونیکی خود را طوری تنظیم کنید که بازگشت سرمایه (ROI) شما افزایش یابد و برای شما ارزش افزوده ایجاد کند.باید اطمینان حاصل کنید که تمام جنبه های این فرایند ، چه طراحی خبرنامه ها ، تولید محتوا ، و یا سیستم ارسال و پیگیری ، درست کار می کنند. چه خبرنامه ارسال کنید و یا نامه تبلیغاتی بفرستید ، باید تحقیق کافی در مورد بازار هدف خود کرده باشید تا نامه های شما متمایز ، هدفمند و کامل باشند.

مدل های تجاری و اشکال مختلف آن :

بازاریابی اینترنتی به چندین مدل مختلف وجود دارد و مدل های اصلی آن عبارتند از :

business-to-business که اصطلاحا B۲B نام گرفته و business-to-consumer که B۲C نامیده می شود. در مدل B۲B دو شرکت مختلف با یکدیگر به تجارت می پردازند ، در حالیکه مدل B۲C مستقیما با مصرف کننده در ارتباط است.
بازاریابی اینترنتی با مدل B۲C آغاز شد و به تدریج مدل B۲B نیز که پیچیده تر از مدل اول بود پدیدار گشت. مدل سومی نیز وجود دارد که چندان رایج نیست و peer-to-peer یا اصطلاحا P۲P نامیده می شود ، در این مدل افراد اجناس مختلف را بین خود به اشتراک و معاوضه می گذارند . سایت Kazaa یک نمونه از P۲P است که بر مبنای به اشتراک گذاردن انواع فایل ها از جمله فایل های موسیقی ، فیلم ، متن و غیره توسط کاربران ، راه اندازی شده است.
بازاریابی اینترنتی اشکال مختلفی دارد ، یکی از آنها مشخص کردن محدوده قیمت است ، مانند سایت www.priceline.com در این حالت ، مشتریان محدوده قیمت و بودجه ای را که می خواهند صرف کنند ، مشخص می کنند و سپس از میان اجناس موجود در آن محدوده ، کالایشان را انتخاب می کنند. شکل دیگر ، جستجو به منظور یافتن ارزانترین قیمت است. در این سایت کاربران به دنبال کمترین قیمت برای کالای مورد نظر خود هستند. آخرین روش “حراج آنلاین” است که خریداران بر روی اجناس موجود قیمت های پیشنهادی خود را می گذارند و در واقع نوعی مزایده آنلاین است.

مزایای مهم بازاریابی اینترنتی :

از مزایای بازاریابی اینترنتی می توان به در دسترس بودن اطلاعات وسیع و نامحدود اشاره نمود ، کاربران با اتصال به اینترنت و جستجوی کالای مورد نظرشان به راحتی قادرند در هر ساعتی از شبانه روز اطلاعات کاملی راجع به آن کالا دریافت نمایند و در صورت تمایل نسبت به خرید آن اقدام کنند. به علاوه فروش آنلاین برای مالکین شرکت ها به علت عدم نیاز به نیروی کاری ، مقرون به صرفه تر نیز می باشد. به طور کلی با استفاده از بازاریابی اینترنتی می توان بازار محدود و محلی را به بازاری گسترده و جهانی تبدیل نمود.

محدودیت های بازارایابی اینترنتی :

محدودیت های بازاریابی اینترنتی هم برای مشتریان و هم برای فروشندگان مشکلاتی بوجود می آورد. پایین بودن سرعت اینترنت می تواند مسبب مشکلات بسیاری شود ، اگر حجم اطلاعات و تعداد صفحات وب سایت شرکتی بیش از اندازه زیاد باشد ، کاربران برای دریافت و دانلود اطلاعات مورد نظر خود به کوشش فراوان نیاز خواهند داشت.
بازاریابی اینترنتی به خریداران امکان لمس ، بو کردن ، چشیدن و به طور کلی دیدن کالا از نزدیک را قبل از خرید ، نمی دهد. برخی از فروشندگان عرصه تجارت الکترونیک ، برای هر چه کم رنگ تر جلوه دادن این قبیل مشکلات و جلب اطمینان مشتریان ، سیاست های مختلفی را به کار می گیرند و تحت شرایطی امکان باز پس فرستادن کالا را در اختیار خریداران آنلاین قرار می دهند.

اقدامات امنیتی بازاریابی اینترنتی :

برای خریداران و فروشندگانی که از تجارت آنلاین استفاده می کنند ، نگرانی های امنیتی مسئله بسیار مهمی است. بسیاری از مصرف کنندگان از آنجایی که به امنیت اطلاعات شخصی خود در این سایت ها اطمینان ندارند ، در مورد خرید اینترنتی دچار تردید می شوند. اخیرا برخی از شرکت هایی که خدمات فروش آنلاین ارائه می دهند ، از دادن هرگونه اطلاعات در مورد خریداران به شدت اجتناب می ورزند.
به هرحال ، بسیاری از خریداران آنلاین از این امر که ممکن است اطلاعات شخصی شان در اختیار دیگر شرکت ها قرار بگیرد ، کاملا بی اطلاع اند. در چنین حالتی هیچ راهی جهت متوقف نمودن این انتقال اطلاعات وجود نخواهد داشت.
امروزه شرکت هایی که فروش آنلاین انجام می دهند ، اقدام به استفاده از روش های گوناگون به منظور حفظ حریم اطلاعات شخصی مشتریان و برطرف نمودن نگرانی های آنها هستند. پنهان سازی اطلاعات (Encryption) یکی از روش های اصلی است که در این زمینه به کار گرفته می شود. در این روش اطلاعات کاربران به کدهایی تبدیل می شود که دسترسی به اطلاعات آنها تنها با تایید شرکت مورد نظر امکان خواهد داشت. به عبارت دیگر با قوی تر شدن این سیستم ، درجه امنیت اطلاعات نیز بالاتر می رود.

بازاریابی اینترنتی

تاثیرات بازاریابی اینترنتی بر صنایع مختلف :

بازاریابی اینترنتی تاثیر فراوانی بر بازار صنایع مختلف از جمله موسیقی ، بانکداری و خرید و فروش عتیقه داشته است ، در صنعت موسیقی بسیاری از مصرف کنندگان و علاقمندان به جای خرید سی دی، از سایت های اینترنتی MP۳ های مورد نظر خود را خریداری و دانلود می نمایند . مدت های مدید ، صحبت در مورد قانونی یا غیر قانونی بودن دانلود فایل های موسیقی ، بحث روز دست اندر کاران این صنعت به شمار می رفت.
بازاریابی اینترنتی بر صنعت بانکداری نیز بی تاثیر نبوده و روز به روز بر تعداد بانک هایی که خدمات آنلاین انجام می دهند ، افزوده می گردد. این سیستم به دلیل عدم نیاز به مراجعه به شعب بانک ها ، از طرف مشتریان مورد استقبال بسیار قرار گرفته است.
آمار نشان داده در حال حاضر بیش از ۵۰ میلیون نفر از ساکنان آمریکا عملیات بانکی خود را به صورت آنلاین انجام می دهند. البته پیشرفت تکنولوژی و بالا رفتن سرعت اتصال اینترنت در گسترش این سیستم های بانکی تاثیر چشم گیری داشته است. امروزه خدمات بانکی آنلاین یکی از پرسرعت ترین عملیاتی است که از طریق اینترنت انجام می شود. ۴۴ درصد از کل کاربران اینترنت ، عملیات بانکی خود را به صورت آنلاین انجام می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید