بررسی اظهارنامه علامت تجاری یا لوگو

اولین قدم در ثبت علامت تجاری، ارائه اظهارنامه علامت تجاری می باشد. این امر امروزه به شکل الکترونیک و آنلاین از طریق سایت www.ip.ssaa.ir انجام پذیر است. از طریق همین سایت می توان بعد از ثبت اظهارنامه پیگیری و خلاصه پرونده را مشاهده نمود. همچنین بعد از ثبت اظهارنامه پیامک و ایمیلی از همین سامانه مبنی بر دریافت اظهارنامه و ضمائم آن برای شما ارسال خواهد شد، در صورتی که این اتفاق نیوفتاد، به طور یقین اطلاعات شماره تلفن و ایمیل را اشتباه وارد کرده اید. بعد از این پیامک بررسی مقدماتی اظهارنامه انجام می شود که در این مرحله مدارک و ضمائم اظهارنامه بررسی می گردد و در صورتی که اظهارنامه و ضمائم آن مطابق مقررات قانون و آیین نامه اجرایی آن تنظیم نشده باشد، کارشناس مربوطه بر طبق قانون، اخطار رفع نقص را می دهد که ایمیل آن برای شما ارسال خواهد شد. بعد از ارسال این ایمیل حداکثر ۳۰ روز برای اصلاح یا تکمیل مندرجات اظهارنامه و مدارک و ضمائم آن وقت دارید در غیر این صورت اظهارنامه باطل می گردد و به پرونده رسیدگی نمی شود. برای رفع نقص باید

بررسی-اظهارنامه-علامت-تجاری-یا-لوگو

بررسی-اظهارنامه-علامت-تجاری-یا-لوگو

مراحل ثبت اظهارنامه علامت تجاری

در داخل سامانه، قسمت خدمات الکترونیک، گزینه ثبت انواع درخواست که شامل رفع نقص، پرداخت حق الثبت، تمدید، انتقال و … می باشد گزینه رفع نقص را انتخاب نموده و موارد نقص خورده را تصحیح نمایید. حال اگر این ۳۰ روز فرجه طی شود و متقاضی نتوانست مدارک رفع نقص را تهیه کند و وارد سامانه نماید، می تواند با ذکر دلایل مثبته درخواست تمدید مهلت رفع نقص نماید. این درخواست کلا یکبار در روند پرونده قابل انجام است. البته رد اظهارنامه از سوی متقاضی قابل اعتراض است. اگر اعتراض به علامت ثبت شده باشد، می تواند متقاضی به دادگاه مراجعه نماید. درمورد تمدید ثبت علامت تجاری، مالک علامت تجاری می تواند با پرداخت هزینه مقرر، درخواست تمدید اعتبار ثبت علامت تجاری برای ۱۰ سال آتی را نماید. این درخواست، طی ۶ ماه قبل از انقضای مدت اعتبار ثبت علامت به عمل می آید. برای این کار کافیست از قسمت ثبت انواع درخواست که توضیح داده شد، فایل درخواست استمهال رفع نقص را انتخاب نماید و فرم مربوطه را تکمیل کند. در صورتی که مدارک کامل بود و ضمائم اظهارنامه نیز تکمیل بود،کارشناس مربوطه بر اساس تمامی کلمات و اعداد و تصویر علامت تجاری، در سیستم جستجو می کند و اگر سابقه ای در بانک اطلاعات داده های اداره مشاهده شود یا علامت درخواست  شده قابل ثبت نباشد، منجر به اخطار رد مشروط یا رد مطلق می شود. ولی اگر علامت تجاری قبلا ثبت نشده باشد و مطابق قوانین باشد، آگهی تقاضای ثبت علامت می شود که به اصطلاح به آن آگهی نوبت اول می گویند. زمانی که آگهی نوبت اول اعلام شد، متقاضی باید کپی برابر اصل مدارک اسکن شده و پرینت فرم اظهارنامه الکترونیکی و ۱۰ نمونه علامت و یک عدد پوشه و رسید پرداخت هزینه یا پرینت پرداخت الکترونیکی متقاضی ارسال شده است را به کارشناس مربوط در اداره تسلیم نماید تا وی مدارک مورد نیاز را به امضای مسئول مربوطه برساند و نسخه فیزیکی آگهی نوبت اول را به روزنامه رسمی ارسال کند. بنابراین تا زمانی که اظهارنامه علامت به مرجع ثبت تسلیم نگردد، حقوقی هم ایجاد نمی شود. پس ثبت علامت مستلزم تسلیم اظهارنامه به مرجع ثبت می باشد. سیسمتم اداره بر اساس اولین ثبت می باشد پس هر کسی که زودتر اظهارنامه خود را تسلیم اداره نماید، حق ثبت علامت خود را خواهد داشت، پس تاریخ و زمان تسلیم اظهارنامه معیار اولویت و تقدم وی به سایرین می باشد. اطلاعاتی که در اظهارنامه می باشد شامل ۱- اسم، شماره ملی، نشانی، کد پستی، تابعیت، سمت متقاضی و در حالتی که متقاضی حقوقی باشد نام، نوع فعالیت، اقامتگاه، محل و شماره ثبت، تابعیت، مرکز اصلی و هر گونه شناسه دیگر اجباری است. ۲- اسم، شماره ملی، نشانی، کد پستی، نماینده قانونی متقاضی البته در صورتی که موجود باشد ۳- اسم، اقامتگاه، کدپستی شخص یا اشخاصی که صلاحیت دریافت ابلاغ را دارند که باید ایرانی باشد برای شخصی که به عنوان متقاضی خارج از ایران باشد. ۴- تاریخ و محل و شماره اظهارنامه یا گواهی نامه علامت در خارج، در صورت درخواست حق تقدم.

برای ثبت لوگو یا علامت تجاری و همچنین اختراع، بر طبق معاهده همکاری نظام مادرید یا ثبت اختراع، بستگی به مورد مورد نظر، فرم های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که این فرم ها در آیین نامه های مربوط به معاهدات ذکر شده کاملا مشخص و شرح داده شده است. مثلا در بخش یک دستورالعمل های اداری برای اجرای موافقتنامه مادرید در مورد ثبت بین المللی علائم و پروتکل مربوط به انواع فرم ها به طور کامل آمده است و طبق ماده ۲ همین بخش، اظهارنامه بین المللی که منحصرا تابع موافقتنامه می باشد بر روی فرم های مربوط به MM1 تنظیم می گردد. به طور کلی اظهارنامه های بین المللی فقط تابع پروتکل می باشد و فقط بر روی فرم های MM2  و MM3 تنظیم می گردند. طبق موارد ۳ و ۴ این دستورالعمل برای تعیین ثانوی، درخواست ثبت تغییر در مالکیت، درخواست ثبت تجدید فهرست کالا و خدمات، درخواست ثبت انصراف، درخواست ثبت ابطال، درخواست تغییر نام یا نشانی مالک، درخواست ثبت اجازه استقاده مالک، درخواست ثبت اصلاح ثبت اجازه استفاده، درخواست ثبت ابطال ثبت اجازه استفاده، فرم های خاصی از قبل پیش بینی شده است که برای هر کدام باید استفاده شود. طبق ماده ۵ این دستورالعمل، فرم های غیر رسمی هم برای درخواست ثبت تغییر در نام یا نشانی نماینده، درخواست تمدید مدت ثبت بین المللی و مکاتبات جداگانه مربوط به نصب نماینده در نظر گرفته شده است که باید از آنها استفاده نمود.

بررسی اظهارنامه ثبت علامت تجاری

بعد از اینکه با انواع اظهارنامه آشنا شدیم نوبت به بررسی اظهارنامه های مربوط به ثبت علامت تجاری می شود. یک اظهارنامه باید از جهت های متفاوتی مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد. به عنوان مثال، اظهارنامه باید درحوزه مشابهت علامت با سایر علامت های ثبت شده بررسی گردد. یا می تواند در مورد اینکه آیا علامت انتخابی و موضوع درخواست ثبت، ویژگی تمیز دهی دارد یا نه بررسی گردد. در حقوق داخلی، متصدی مربوط به ثبت علامت تجاری موظف است که اظهارنامه ثبت علامت تجاری را در چارچوب ۵ و ۹ و ۱۶ آیین نامه مورد ارزیابی قرار دهد و در صورتی که درخواست ثبت علامتی شده باشد که مخالف با قوانین و مقررات باشد، یا آن علامت قبلا به اسم شخص یا شرکتی ثبت شده باشد یا شباهت با علامتی که قبلا ثبت شده است به حدی باشد که مصرف کنندگان عادی، نتوانند به راحتی آن دو را از هم تشخیص دهند و دچار اشتباه شوند، قابل ثبت نیست. تمامی مراحل بررسی اظهارنامه شامل همین موارد می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید