برندسازی دیجیتالی و سرعت گسترش آن

برند سازی دیجیتالی :

برای این که شرکت یا استارتاپ شما روی پلتفرم های گوناگون، برند دیجیتالی استوار و منسجمی داشته باشد، ارتباط با مشتریان، سادگی یافتن شما در فضای آنلاین، و ایجاد اعتبار بسیار مهم است. اما خلق و ایجاد چنین برندی می تواند بسیار گران قیمت باشد. اگر منابعی که در اختیار دارید محدود باشند، مخصوصا در شرایطی که کار خود را تازه شروع کرده باشید، فرایند فوق می تواند منحصرا تهدید آمیز و چالش برانگیز باشد.Juntae DeLane، بنیان گذار موسسه برندسازی دیجیتالی می گوید هر شرکتی می تواند صرف نظر از میزان بودجه ای که در اختیار دارد، برندسازی دیجیتال خود را آغاز کند. DBI منظور همان موسسه برندسازی دیجیتالی ، به افراد و سازمان ها کمک می کند تا هویت دیجیتالی، رویت پذیری و اعتبار خود را بالا ببرند.جونتای، برخی از بهترین و موثرترین ترفند های خود را برای کارآفرینان، صاحبان کسب و کار های کوچک، فری لنسر ها و هر کس دیگری که می خواهد بدون صرف هزینه ی زیاد، برندسازی دیجیتالی معتبری برای خود ایجاد کند، به اشتراک گذاشته است.وقتی به بازاریابان گوش کنید یا مدتی با آنها در ارتباط باشید خواهید دید که با توجه به پیچیدگی­ های بازاریابی در عصر جدید و سرعت بالای تغییرات، آنها معمولاً دچار سردرگمی هستند در حالی که در دنیای فرا دیجیتال ( اینترنتی ) ( post-digital ) و فواید حاصل از برندسازی دیجیتالی،  برندها نباید هرگز دچار سر در گمی شوند.

برندسازی دیجیتالی

جهت خرید و فروش و ثبت برند با مشاوران ما تماس بگیرید.

فراوانی برند سازی دیجیتالی :

واقعاً همین طور است. بدیهی است که موبایل و شبکه های­ اجتماعی “چگونگی” و”مکان”  یادگیری بیشتر مردم در مورد چیزهایی که به آن علاقه دارند، را تغییر داده ­است، چه برسد به منابع سرگرمی و الگوی مصرف محتوای پرکاربرد آنها. این مورد بر چگونگی یادگیری آنان در مورد برند شما و برند رقبای تان اثر می گذارد. اما همچنان عجیب است که اکثر شرکت ها متوجه اهمیت این موضوع نیستند و حتی از بابت اینکه رقبا از این امکان چگونه برای برندسازی خود استفاده می کنند هم نگرانی ندارند، و تبلیغات بی­ کیفیت و نادرستی که طراحی آنها مانند تبلیغات قدیمی است و هیچ جذابیتی ندارد نیز، گواه این امر است. دنیایی که امروزه در آن زندگی می کنیم، از هر نظر و مقصود ، برای تمام شرکت­ ها، دیجیتالی شده است. مشتریان و مصرف ­کنندگان شما همیشه آنلاین و مرتبط به اینترنت و  شبکه های اجتماعی هستند. همچنین طبق تحقیقات اخیر در مورد منابع دستیابی به مشتریان که توسط DMA  صورت گرفته نشان داده شده است که ۴ روش از ۵ روش درجه یک برای دستیابی به مشتریان، شامل روش ­های مبتنی بر دیجیتال است. که خبر خوبی هم است چرا که در دنیای اینترنت ما اطلاعات و بینش زیادی در مورد مشتریان داریم حتی اگرهم نداشته باشیم ابزار زیادی وجود دارد که بتوانیم اطلاعات لازم برای برندسازی موفق را به دست آوریم و بیشتر مشتریان هدف ما نیز از طریق این کانال قابل دستیابی هستند.

از دیدگاه بازاریابی یا فروش، اگر بخواهیم این دنیا را برای فروشندگان یا بازاریابان قدیمی که آشنایی چندانی با دنیای اینترنت ندارند، توضیح دهیم میتوان گفت : “در این دنیا فرصت ­های زیادی برای بازاریابی و برندسازی وجود دارد، و امکان دسترسی به افراد بیشتر و در مراحل مختلف فرایند خرید وجود دارد”.  این به آن معنی است که ما باید به نقش بازاریابی به عنوان وسیله و نه هدف، به شیوه ­ی متفاوتی فکر کنیم، و به جای آنکه به مصرف­ کنندگان به چشم مردم نگاه کنیم به رفتارها و باورهای آنها توجه کنیم. لازم است برای برقراری ارتباط با این مصرف ­کنندگان برنامه بازاریابی داشته باشیم، ما در اتاقی پشت کامپیوتر نشسته ­ایم که جرقه و یا تمایل به خرید اتفاق می ­افتد ( حتی اگر خریدی اتفاق نیفتد، هرآنچه که هدف کسب­ وکار و تجارت شما است، مثلاً بازدید زیاد از شبکه­ ی اجتماعی شما، هدف ­تان است و این اتفاق در صورتی می ­افتد که شما از پشت کامپیوتر تمام این روندها را کنترل و هدایت کنید ). دیده شدن، مورد توجه قرار گرفتن یا هرچیز دیگری که می خواهید اسمش را بگذارید، نیازمند آن است که شما ارزش ملموس و محسوسی را به فعالیت­ های بازاریابی اینترنتی روزانه­ ی خود آن هم در سطحی تقریباً ایده ­آل بین رنج محصولات و خدمات خود، بدهید. که ما را به نکته­ ی کلیدی بعدی هدایت می کند.

اهمیت برند سازی دیجیتالی :

در تمام محیط­ های مبتنی بر دیجیتال و موبایل محور، که شبکه ­های اجتماعی و پلت­فرم­ های خبری اطلاعات و انگیزه­ های جدیدی به افراد می دهد، مصرف­ کنندگان منتظر محصولات و خدمات شما نمی ­مانند. مصرف ­کنندگان امروزی سرگرم، در معرض هجوم برندهای مختلف و به معنای واقعی کلمه مشغول هستند. این امر باعث میشود مصرف­ کنندگان در برابر برندهای مختلف موضع بگیرند و بیان دارند، اگر برند شما می تواند به من ارزشی اضافه کند و به طریقی غیر از ارائه کالا، خدمت کند، به صورت بالقوه آن را می پذیرم، و این نکته ­ی ارتباط بین مصرف­ کنندگان و کسب­ وکار شما است. آن بخش از سازمان شما که مشتریان به آن اعتماد داشته و احساس مثبتی در مورد آن دارند، شاخص و المانی است که داستان مستحکمی دارد. باید در مورد ارزشی که برند شما ارائه می دهد صحبت کنید نه در مورد خرید محصول x، و اینگونه می توانید برندسازی در شبکه ­های اجتماعی را به نحو احسن پیش ببرید.

رازهای برندسازی دیجیتالی

۱- یک شریک برای تولید محتوا پیدا کنید

کسی که با شما مخاطب و منافع مشترک دارد و مایل است که با شما در بخشی از تولید محتوای شرکت شریک شود را پیدا کنید. محتوای مشترک مد نظر می تواند پست های متنی، اینفوگرافیک یا ویدیو و… باشد.جونتای می گوید: ” با کار کردن در کنار کسی که از قبل پلتفرمی برای این کار داشته، قادر خواهید بود برند و تخصص خود را در برابر مخاطبان آماده قرار داده و پرورش دهید. با افراد همفکر خود در آن زمینه ارتباطات مفیدی برقرار کرده و آن را حفظ کنید.”

۲- پادکست ها را دریابید

تجدید حیات پادکست و محتوای صوتی در سال های اخیر به آن معناست که مطمعنا در حوزه ی کاری شما نیز پادکست وجود دارد. با تولیدکنندگان پادکست هایی که در حوزه ی فعالیت شما هستند، ارتباط برقرار کنید و برای آنان توضیح دهید که چگونه با دانش و تجربه ی خود می توانید برای مخاطبانشان ارزش بیافرینید.

اگر آنها نیز شما را برای مصاحبه انتخاب کنند، می توانید از این طریق با بسیاری از مشتریان بالقوه ارتباط برقرار کنید و داستان خود را برایشان بگویید. علاوه بر این، گزیده ی مناسبی از تخصص خود را داشته باشید تا به عنوان نمونه به آنان نشان دهید.

۳- به کار بردن بهترین منابع حوزه ی کاری خود

اگر هنوز بودجه ی لازم برای تولید محتوای اصیل را در اختیار ندارید، می توانید به سراغ معتبر ترین منابع حوزه ی فعالیت خود بروید و محتوای آنان را به اشتراک بگذارید. جونتای می گوید: ” این کار نشان می دهد که اطلاعاتتان در حوزه کاری مورد نظر، به روز است، و هم چنین برای دنبال کنندگان و مخاطبانتان ارزشمند خواهد بود.”
می توانید از Google Alerts برای شناسایی کلمات کلیدی که می خواهید، استفاده کنید و در زمان انتخابتان صرفه جویی کنید و یا اکانت های مرتبط در شبکه های اجتماعی را دنبال کنید تا به سرعت از محتوایی که در زمینه ی تخصصی تان منتشر می شود آگاهی یابید. حتماً منابع مورد استفاده در پست هایتان را تگ کنید؛ چون اگر مخاطبانتان پشت های شما را برای تغییر شکل انتخاب کنند باید به طور کامل برای مخاطبان جدید، منبع افشا شود.

۴- در گفتگو های مجازی عضو شوید

حتی اگر شما هنوز بودجه برای شرکت در کنفرانس های صنعت خود را ندارید یا اعتبار کافی برای رفتن به روی صحنه را کسب نکرده اید، می توانید در گفتگو های آنلاینی که درباره ی حوزه کاری شما است، شرکت کنید. جونتای پیشنهاد می کند برای آنکه از دور رویداد های حوزه کاری خود را پیگیری کنید، از هشتگ استفاده کنید، لیستی از افراد تأثیرگذار و سخنرانان شرکت کننده را ایجاد کرده و برای بقیه منتشر کنید، با الهام از موضوعات و سخنرانی های رویداد مورد نظر، تولید محتوا کنید و به صورت زنده در طول کنفرانس پست کنید تا از راه دور شرکت داشته باشید.

۵- محتوای گرافیکی ایجاد کنید

مطمئنا تعداد زیادی از افراد و سازمان ها در صنعت شما وجود دارند که تحقیقاتی انجام می دهند. شما می توانید از اطلاعات حاصل از این تحقیقات برای تولید اینفوگرافیک های قابل اشتراک گذاری و نمودار های گرافیکی که برند شما روی آن ها قرار دارد، استفاده کنید. حتی اگر شما طراح حرفه ای نیستید، ابزار های متعددی وجود دارند که به شما این اجازه را می دهند که فورا بتوانید اینفوگرافیک ها را ایجاد کنید. این محتواهای گرافیکی را می توانید در شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک، توییتر، پینترست یا هر چیز دیگر به اشتراک بگذارید تا توجه کاربران اینترنت را به خود جلب کند و کاربران جدیدی برای وبسایت یا وبلاگ خود به دست آورید.

۶- برای محتوای خود بارها و بارها هدف گذاری کنید.

جونتای می گوید: «وقتی منابعتان محدود باشند، باید از آنچه که در اختیار دارید بیشترین استفاده را ببرید». از هر دارایی دیجیتال خود به هر روشی که امکان آن وجود دارد استفاده کنید: مثلا برای برندسازی دیجیتال می توانید پست وبلاگی خود را تبدیل به اینفوگرافیک کنید، و سپس هر یک از آمار های موجود در آن را به صورت یک پست در توییتر منتشر کنید. مصاحبه ی پادکستی خود را به عنوان یک پست متنی بنویسید و به عنوان یک پست وبلاگی منتشر کنید. هم چنین به صورت نقل قول از صحبت های افراد در پست های شبکه های اجتماعی استفاده کنید. از این که همان محتوا را در چندین لینک بارها در شبکه های اجتماعی مختلف، در روزهای مختلف، و در دفعات مختلف به اشتراک بگذارید، نترسید. این به شما شانس بیشتری برای دیده شدن خواهد داد.

قدرت و توان برند ها :

در گزارش های اخیر برندسازی، برند را به عنوان دارایی زنده توصیف می کنند که متعلق به شرکت است اما توسط مصرف­ کنندگان به صورت روزانه گسترش میابد و این بینش حیاتی مفهوم بازاریابی مدرن ( اینترنتی – دیجیتالی ) را تشکیل می دهد. همچنین در این گزارش چندین راه برای برندسازی دیجیتالی پیشنهاد شده است، تعدادی سوال وجود دارد که شما با پاسخ دادن به آنها می توانید بررسی کنید که وضعیت برند شما تا چه حد مطلوب است، به عنوان مثال به این سوالات دقت کنید : چه کسی مسئول تسهیل برند، حفاظت از برند، ارزش ­آفرینی برای مشتریان از طریق ایجاد تجربه دیجیتالی بهتر است؟ این موارد میزان اهمیت رویکردهای استراتژیک در برندسازی دیجیتالی  بر اساس شخصیت مشتریان و  ایجاد ارزش پیشنهادی آنلاین را نشان می دهد.

۱۰ رکن برندسازی دیجیتالی را می توان به دو بخش فاکتورهای درونی و فاکتورهای خارجی تقسیم کرد. فاکتورهای درونی شامل وضوح، تعهد، حمایت و مسئولیت پذیری بوده و فاکتورهای خارجی نیز اعتبار، مرتبط بودن، تمایز، سازگاری، حضور موثر و قابل فهم بودن را دربرمی گیرد. سرمایه گذاری روی برندسازی دیجیتالی، شما را قادر می سازد در مشتریان و مصرف ­کنندگان احساسی نسبت به برندتان به وجود آورید تا شما را به خاطر بسپارند، و این بیشتر ایجاد فرصت است تا مصرف بیهوده ­ی بودجه. دیجیتال ( اینترنت )  باید به عنوان محوریت فعالیت ­های برندسازی در نظر گرفته شود.

برندسازی دیجیتالی

سه منفعت اصلی برندسازی دیجیتالی چیست؟

بنابراین منافع کلیدی حول برندسازی دیجیتالی چیست؟ برندسازی دیجیتالی فواید زیادی دارد و به این تعداد ختم نمی شود، اما می توان گفت فوایدی که در ادامه مرور می کنیم جزو منافع کلیدی برندسازی دیجیتالی به حساب می ­آیند.

۱)  برندسازی دیجیتالی نشان می دهد که برند شما به اندازه ­ی کافی پویا و زنده است.

میدانیم که برند دارایی شرکت است البته اگر بتوانیم آن را به طریقی فعال کنیم. برند پتانسیلی بیش از حد انتظار به شرکت و کمپین های بازارایابی آن می بخشد. و در دنیای امروز که شبکه ­های اجتماعی نقش بارزی در زندگی مردم ایفا می کنند عدم برندسازی درست میتواند منجر به گم شدن برند شما در شبکه­ های اجتماعی شود و شاید مخاطبان شما هیچگاه برندتان را در این شبکه ­ها شناسایی نکنند.

۲) شناخت تغییرات فرآیند خرید

برای ایجاد تغییر در سطح کسب وکار، و شناخت قدرت برند، لازم است بدانیم که مردم به روش ­های جدیدی خریدهای خود را انجام می دهند. نیاز به بیان مجدد نیست همه میدانیم که جهانی که در آن زندگی می کنیم و محیط اطرافمان تغییر کرده است و مصرف­ کنندگان دیگر براساس فرآیند تصمیم گیری خطی اقدام به خرید نمی کنند. اما برند شما اگر به درستی برندسازی شود و استراتژی درستی را در پیش گیرد این فرصت را دارد که در فرآیند جدید خرید هم نقشی بپذیرد.

۳ ) مسئولیت پذیری یک برند یعنی برقراری رابطه

برای حفظ و پیشرفت ماهیت برند در برندسازی دیجیتالی لازم است برندها باید با مخاطبینشان در تعامل باشند . آنها باید مسئولیت پذیر باشند تا به بخشی از گفت­گوهای مصرف­ کنندگان در بازار تبدیل شوند و از این طریق است که قابل رؤیت می شوند و می توانند سهمی از توجه نامتجانس مشتریان را به دست آورند. و همچنین لازم است مفاهیمی از جمله قدرت ، ارتباط ، مرجعیت و حتی تصمیمی که به وسیله ی برند و مشتریان در حال تغییر شکل دادن هستند، را نیز شناسایی کنند. و این راز جدید موفقیت در دنیای فرا دیجیتال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید