برندسازی شخصی و راههای انجام آن

برند سازی شخصی :

در دنیای پر از رقابت امروز، نه تنها شرکت ها و سازمان ها می بایست برای ساخت برند خود اهتمام بورزند، بلکه افراد نیز لازم است تا در زمینه برند سازی شخصی تلاش کنند. برندسازی شخصی یا پرسنال برندینگ، هنر ساخت برندی منحصر به فرد برای هر فرد است که اهمیت بسیار زیادی دارد. همانند مباحث قدیمی تر و سنتی تر برندینگ، برند سازی شخصی یا پرسنال برندینگ نیازمند تعیین تصویری خاص، صدا و لحنی منحصر به فرد و استانداردهایی مشخص است که خوانندگان، طرفداران و مشتریان شما بتوانند آن ها را تشخیص داده و به واسطه آن ها متوجه ارتباط این موارد با شما شوند.

برند سازی شخصی

جهت خرید و فروش و ثبت برند با مشاوران ما تماس بگیرید.

اهمیت برندسازی شخصی :

برندسازی شخصی یا پرسنال برندینگ در میان مخاطبان مدرن دنیای امروز اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است زیرا این افراد به افراد دیگری مانند خود، بسیار آسان تر از شرکت ها اعتماد می کنند. در گذشته، آگهی های تبلیغاتی به طور گسترده و در مکان های مختلفی در معرض دید افراد قرار داشتند. این امر سبب شکل گیری این ذهنیت در افراد شد که سازمان ها و شرکت ها صرفاً فعالیت و وعده هایی را ارائه می کنند که فقط در راستای افزایش فروش آن ها است. برندسازی شخصی یا پرسنال برندینگ که اغلب از طریق رسانه های اجتماعی انجام می شود برای شما شهرت و هویتی خاص را با حفظ سطح شخصی اعتماد و تعامل با سایرین فراهم می آورد.نکته دیگری که در اهمیت برندسازی شخصی یا پرسنال برندینگ نقش دارد تمایل افراد برای انجام کسب و کار با افراد دیگر به جای روبه رو شدن با شرکت ها و سازمان های دیگر است. به نظر نویسنده این مطلب در فرهنگ هایی مانند فرهنگ ایرانی بیشتر به چشم می خورد زیرا ایرانیان تمایل بیشتری به برقراری ارتباط با کارکنان شرکت به جای خود شرکت یا سازمان ها دارند. چاپ شماره موبایل بر روی کارت ویزیت کارکنان شرکت را نیز می توان به این عامل نسبت داد. اگر بتوانید با یک برند شخصی مناسب فرآیند فروش خود را جلو ببرید، نرخ تبدیل (Conversation Rate ) مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل با نرخ فزاینده ای افزایش خواهید یافت.

 مفهوم برندسازی شخصی و مقایسه آن با شهرت :

 قبل از هر چیز، باید شهرت را از مقوله برندسازی شخصی تفکیک کنیم. شهرت مقوله‌ی جدیدی نیست. از کهن‌ترین تمدن‌ها هم که سراغ بگیرید، مشاهیر مختلفی در آنها بوده‌اند و تنها اتفاقی که در طول این هزاران سال افتاده است، ریشه‌ها و دلایل کسب شهرت تغییر کرده‌ است. زمانی در یونان باستان، خطیبان و سیاستمداران معروف بودند. در امپراطوری روم، شهرت از آن فرماندهان جنگ بود. کسانی که مردم، عموماً آنها را به چهره نمی‌شناختند. اما نام آنها، تقدس و احترام به همراه داشت. کشیشان، مشاهیر قرون وسطی بودند و دانشمندان و فلاسفه، عصر روشنگرانی را به نام خود سند زدند. نویسندگان مطرح، در قرن اخیر به باشگاه مشاهیر پیوستند و پس از ظهور رسانه‌های جمعی تصویری مانند تلویزیون، نسل جدیدی از مشاهیر، به باشگاه صاحب نامان قدیمی و دارندگان برند شخصی افزوده شدند.به عبارتی، عموم کسانی که ما به عنوان صاحبان بزرگ برند شخصی می‌شناسیم، مشاهیر بوده‌اند که به سبب شغل و موقعیت اجتماعی خود، مورد توجه عامه مردم قرار گرفته‌اند. برندسازی شخصی – لااقل آنطور که در ذهن عموم ما شکل گرفته است – به روندی معکوس فکر می‌کند. به این معنا که من شغل و موقعیت اجتماعی برتر، ندارم و احساس می‌کنم که با استفاده از برندسازی شخصی می‌توانم در این هیاهوی شلوغ جامعه، قدی بلندتر از اطرافیان داشته باشم. تفاوت شهرت به معنای قدیم آن و برندسازی شخصی به معنای جدیدش، چیزی شبیه تفاوت یک دختر قد بلند با دختری کوتاه قد است که کفشی با پاشنه‌ای به ارتفاع خود، به پا می‌کند.این معنا از برندسازی شخصی، صرفاً نظر من نیست. کافی است نگاهی به ویکی پدیا و تعریف آن از برندسازی شخصی بیندازید. کتابی که به عنوان نخستین توجه به برندسازی شخصی معرفی شده، کتاب “Think and Grow Rich” نوشته ناپلئون هیل است که مشخصاً خطاب به آدمهایی است که هنوز در ابتدای مسیر رشد و ثروت هستند. مقاله‌ی لر و سالیوان هم که به عنوان مرجع معرفی شده، به این نکته توجه دارد که برندسازی شخصی چگونه می‌تواند مسیر شغلی ما را در آینده بهبود دهد. به عبارتی، ظاهراً مخاطب بخش قابل توجهی از متخصصان برندسازی شخصی، جامعه‌ی گمنام جویای نامی هستند که دوست دارند از برند شخصی به عنوان ابزاری برای پیشرفت و سکویی برای پرتاب به موقعیت‌های بالاتر استفاده کنند.در اینکه بسیاری از سیاستمداران جهان و مشاهیر هالیوود، مشاور برندسازی شخصی دارند شکی نیست. اما فکر نمی‌کنم آن چیزهایی که ما در مورد برندسازی شخصی می‌شنویم، همان چیزهایی باشد که آنها می‌شنوند

فواید ولزومات برندسازی شخصی :

به هر حال، با اطمینان نسبتاً زیادی می‌توان گفت که ظهور شبکه های اجتماعی در جهان و رواج تب آنها در ایران، یکی از ریشه های جدی شدن برندسازی شخصی بوده است. ضمن اینکه شبکه های اجتماعی رسانه هایی ارزان قیمت یا رایگان به نظر می‌رسند و هر کسی فکر می‌کند حالا که رسانه ای در اختیار دارد، می‌تواند به برندسازی شخصی فکر کند، انبوه اعداد و ارقامی که با حضور در این رسانه ها، به سمت ما هجوم می‌آورند، اندیشیدن به برند شخصی را جدی‌تر کرده است.خلاصه این مقدمه‌ی طولانی اینکه ظهور شبکه های اجتماعی، ارزان شدن رسانه، عددی بودن و امکان مقایسه کمی موقعیت خود با دیگران در شبکه های اجتماعی، از جمله مواردی محسوب می‌شوند که تب برندسازی شخصی را جدی‌تر از گذشته کرده‌اند.برندسازی شخصی به خودی خود، یک محصول و دستاورد نیست. بلکه لباسی است که بر تن محصول و دستاوردهای قبلی ما پوشانده می‌شود. شاید فردی که یک کسب و کار موفق دارد، بخواهد به برند شخصی خود فکر کند. شاید یک بازیگر یا کارگردان معروف سینما، در این اندیشه باشد که مردم او را چگونه می‌بینند یا او دوست دارد مردم او را چگونه ببینند. شاید یک فوتبالیست به برند شخصی فکر کند و مثلاً این سوال برایش مطرح باشد که داشتن یک فروشگاه پوشاک ورزشی،‌ به تقویت برند و شنیده شدن نامش بیشتر کمک می‌کند یا صرفاً کسب درآمد از یک برند شخصی است که قبلاً ساخته شده. اساساً هرکسی که به صورت پیوسته روبروی مردم قرار می‌گیرد یا مورد توجه رسانه هاست، طبیعی است به این فکر کند که چه تصویری از او در ذهن مردم شکل می‌گیرد یا دوست دارد شکل بگیرد.باید بدنی باشد تا برایش به دنبال لباسی بگردیم. اگر من تا کنون هیچ نوع سابقه‌ی کار و فعالیت جدی نداشته ام، نمی‌توانم با حضور در فیس بوک و اینستاگرام و شبکه های اجتماعی و پرداخت پول و خریدن صفحه در نشریات مکتوب، برندسازی کنم.

* برندسازی شخصی، نیازمند زمان زیادی است. مردم، عموماً به حرفی که خود ما در مورد خودمان می‌زنیم، چندان توجه نمی‌کنند. بلکه منتظر می‌مانند تا ببینند دیگران در مورد ما چه می‌گویند. من می‌توانم اینجا ادعا کنم که مشهورترین فرد ایران هستم! اما شما وقتی چنین ادعایی را باور می‌کنید که از دوستانتان در مورد من بشنوید. می‌توانم بگویم موفق‌ترین مشاور مدیریت هستم. اما تا شما نام من را از زبان چند مدیر موفق نشنوید، توجهی به ادعای من نمی‌کنید. خلاصه ماجرا اینکه برندسازی شخصی، در نهایت توسط دیگران انجام می‌شود و نه خود ما.آنچه که فرد می‌تواند در این میانه انجام دهد، شکل دادن به یک جامعه‌ی کوچک مرجع است. به معنای اینکه اگر من بازیگر خوبی هستم، تعدادی کارگردان وجود داشته باشند که از کار من دفاع کنند و بخشی از جامعه هم در مورد کار حرفه‌ای من صحبت کنند. اگر پزشک یا روانشناس خوبی هستم، گروهی از مراجعه کنندگانم من را تبلیغ کرده و از من دفاع کنند. اگر یک نویسنده هستم، خوانندگانی داشته باشم که نخستین تیراژ من را بخوانند و از آن دفاع کنند.

جی کی رولینگ را رسانه‌ها رولینگ نکردند. اتفاقاً ناشران و رسانه‌ها، همیشه او را رد کردند. فقط وقتی مردم کتابش را خریدند و به دیگران توصیه کردند و تیراژ فروش بالا رفت  به ارقام میلیونی رسید، رسانه‌ها تازه برای جلب مخاطب خود، به این پدیده توجه کردند. در ایران هم مثال از این دست کم نیست.همه اینها به آن معنی است که برندسازی شخصی، نیازمند زمان است. درست مانند کاشتن یک دانه و انتظار کشیدن برای اینکه رشد کند و قد بکشد. شاید بتوان با آب و خاک و غذا و نور بهتر، به رشد سریع‌تر این گیاه کمک کرد، اما نمی‌توان با فشار رسانه‌ای، یک دانه را ترغیب یا تشویق کرد که یک شبه، به یک نهال واقعی ثمربخش تبدیل شود.

* در برندسازی شخصی موفق، ابتدا مردم به سمت شخص می‌آیند و نه اینکه شخص به سمت مردم برود. کافی است سری به دنیای اهل هنر بزنید. کیارستمی یا اصغر فرهادی، کارشان را کردند. کارشان خوب بود. مورد توجه قرار گرفت. مردم به سراغشان رفتند و از آنجا به بعد، ممکن است مسئله برند برای آنها جدی شود. چه آنکه، کم نیستند مشاهیری که برند شخصی را جدی نمی‌گیرند و زندگی خود را می‌کنند و دغدغه‌ی آنها این نیست که مردم در مورد آنها چه فکر می‌کنند و یا حضور رسانه‌ای آنها چگونه است

راهکارهای برندسازی شخصی :

راهکارهای زیر می تواند به شما در برندسازی شخصی یا پرسنال برندینگ به منظور انجام فعالیت های مشاوره، انجام پروژه های مستقل، افزایش ترافیک برای وب سایت یا ایجاد اعتماد برای شرکت خود کمک کنند:

۱- مشخص کردن زمینه ای که در آن تخصص داریم :

قبل از بیان تجربه و یا گسترش و توسعه آن باید تصمیم بگیرید که تمایل دارید تا در چه زمینه ای شناخته شوید. کارآفرینان زیادی در تلاش برای ساختن برند شخصی خود یا پرسنال برندینگ هستند بنابراین انتخاب عنوان کلی مانند مارکتینگ یا منابع انسانی نمی تواند در این زمینه کمک چندانی به شما کند. بهتر است که خود را در یک زمینه بسیار تخصصی مطرح سازید. با تمرکز بر روی زمینه ای تخصصی، فرصت های بیشتری برای اثبات این که در حال انجام چه کاری هستید در اختیار خواهید داشت. در این حال مشتریان بالقوه شما از لحاظ تعداد ممکن است کمتر شوند ولی میزان هم خوانی آن ها و ارتباط شان با موضوع بیشتر خواهد شد.

۲- اقدام به نوشتن و انتشار آن کنیم :

پس از مشخص کردن حیطه تخصصی خود باید برای ایجاد شهرت تلاش کنید و بهترین راه برای انجام این کار نشان دادن میزان تجربه و مهارتتان است. بازاریابی محتوا بهترین روش برای ساختن یک برند و شهرت در فضای آنلاین است. افرادی که به دنبال اطلاعات هستند به سمت منابع مفید خواهند رفت. اگر بتوانید از طریق محتوایی که تولید می کنید خود را به منبع اطلاعاتی قابل اعتمادی تبدیل کنید، با گذشت زمان به عنوان فردی با تجربه در حیطه تخصصی خود معرفی خواهید شد. شروع به نوشتن در بلاگ شخصی خود کرده و آن را به صورت مرتب (حداقل هفته ای یکبار) به روزرسانی کنید. همچنین فعالیت به عنوان نویسنده ای میهمان در بلاگ های مشهور دیگر نیز می تواند مفید باشد.

۳- شبکه های اجتماعی خود را در معرض دید قرار دهیم :

اگر محتوا را به عنوان سوختی برای برندسازی شخصی یا پرسنال برندینگ در نظر بگیریم، رسانه های اجتماعی در واقع موتورهای آن هستند. زمانی را برای پرداختن به جزئیات پروفایل خود در رسانه های اجتماعی نظیر فیسبوک، توییتر و لینکدین اختصاص دهید و از هماهنگی آن ها با استانداردهای برند شخصی خود اطمینان حاصل کنید. به روز رسانی های مرتبی را انجام دهید و از به اشتراک گذاشتن محتواهای قدیمی خود برای فالورهای جدیدتان هراسی نداشته باشید.

۴- در رویدادها صحبت کنیم :

نوشتن چند قضیه تشریحی به منظور برندسازی شخصی یا پرسنال برند در میان فالورهای خود می تواند کارساز باشد. ضمن همکاری با مشتریان یا همکاران حال حاضر یا سابق خود روایتی مناسب به این منظور تهیه کنید. مردم داستان های واقعی را بسیار بیشتر از وعده ها و داستان های خیالی دوست دارند. بنابراین با بیان قضیه ای تشریحی برای آن چه که انجام داده اید، دلیل و مدرک بیاورید. به مراسم سخنرانی که در محدوده جغرافیایی تان در حال برگزاری است، توجه کنید. این رویدادها، فرصتی برای نمایش تجربه کاری تان به شما می دهد در عین حال می توانید در آن ها با مخاطبان جدیدی ارتباط برقرار کنید.

برند سازی شخصی

۵- ارتباط سازی :

ارتباط سازی می تواند در شبکه های اجتماعی و دنبای واقعی به برندسازی شخصی و پرسنال برندینگ شما کمک کند. با سایر افراد فعال در زمینه تخصصی خود، افراد تأثیرگذار با ارتباطات یا نتورک زیاد و افرادی که می توانند برای کمک در گسترش نام و تجربه شما موثر باشد، تعامل داشته باشید. در رویدادهای ارتباط سازی و نتورکینگ تخصصی شرکت کنید تا افراد تأثیرگذار را در ناحیه خود و در فضای آنلاین ملاقات کنید و در مباحث مرتبطی که در جامعه تان پیش می آید، مشارکت داشته باشید. فرصت های بیشتر برای ملاقات با افراد و صحبت کردن با آن ها، برای برندسازی و پرسنال برندینگ تان بهتر است.ساختن یک برند شخصی در واقع مانند پرورش یک گیاه می ماند. با کاشتن دانه و نگه داری از آن می توانید از منافعی که برایتان به ارمغان می آورد، بهره ببرید. اگرچه پرورش و گسترش آن چه که کاشته اید به زمان و انجام فداکاری احتیاج دارد. زمانی که در حال گسترش برند شخصی خود هستید، ضمن هماهنگ سازی تلاش های خود، به پاسخ های مخاطبان به محتواهایی که منتشر می کنید نیز توجه زیادی داشته باشید و بکوشید تا با حفظ مسیر خود، در آن به منظور پاسخ گویی بهتر به نیازها و خواسته های مخاطبان تغییراتی انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید