اهمیت برندینگ صدا

در برندینگ و برند سازی , برندینگ صدا یکی از موضوع های بسیار مهم و اساس به شمار می اید که کمتر کسی به آن توجه می کند موسیقی و صدا می تواند در برندینگ صدا تمام احساست را به مشتریان برساند

از جمله شرکتهای موفق و موثر که از برندینگ صدا استفاده میکند شرکت اپل است که در سال های گذشته از موسیقی و صدا برا تبلیغات خود استفاده میکند

می دونید ، برندینگ صدا این قدرت را دارد تا خلق و خو و حالت انسان را تغییر دهد . شما را سرگرم کند و حتی کمک کند تا وقتی که به فروشگاه مورد نظرتون می رسید ، محصول مورد نظر خودتون را تهیه کنید . گرچه ، اگر زمانی تصویر و موسیقی را در کنار هم استفاده کنید ، نتیجه مطلوبی را که     می خواهید ، دو برابرش را به دست خواهید آورد .برای خرید برند و یا فروش برند با مشاوران شهر برند تماس بگیرید.

امّا اینکه حال چطور باید درخصوص استفاده از صدا و موزیک در تبلیغات استفاده کرد و یا به اواصطلاح برندینگ صدا انجام داد ، موضوعی است که در این جا بدان می پردازیم .

ابتدا بیاید با واژه برندینگ صدا و اینکه چه کاری انجام می دهد بیشتر آشنا شویم .

brand-voice-صدای-برند ,برندینگ صدا

برندینگ صدا

صدای بازاریابی و برندینگ صدا

متأسفانه بسیار می‌بینیم، کسانی که به اقتضای حرفه خود، با سخن گفتن و بیان سروکار دارند کمتر به صدای خود و اقتضائات و امکانات و مختصات آن توجه می‌کنند. به همین دلیل گاهی سخن گفتن این اشخاص با نوعی اکراه همراه بوده، بر اندام‌های گفتاری‌شان اثر گذاشته، از استحکام حرکاتشان کاسته و عدم قطعیت را متبادر می‌نماید.

وقتی به‌عنوان بازاریاب و تبلیغاتچی و فروشنده بدانیم درصد بالایی از آدم‌ها، خاطرات خود را با صدا به یاد آورده و مرور می‌نمایند، به اهمیت و اثرگذاری این مقوله، بیش‌ازپیش پی می‌بریم و می‌دانیم برای ماندگاری در ذهن مشتریان، چه در تبلیغات و چه در برخوردهای رودررو، ابزاری بی‌نظیر در اختیار داریم به نام صدا.

البته این ابزار و توان، بخصوص بین فعالان صنایع خدماتی بسیار مورد غفلت قرارگرفته، در توجه جدی و اساسی به پرورش صدا و بیان که از مهم‌ترین جنبه‌های کار آن‌هاست سستی کرده‌اند و اغلب قادر نیستند از صدای خود به نحو کارا و ماهرانه استفاده کنند. تا آنجا که گاهی به نظر می‌رسد زیر بار گفتار خود، دست‌وپا می‌زنند و تقلا کنان و نفس‌زنان، به هم آوردن سروته جملات مشغول‌اند؛ که این ضعف، اساساً به علت فقدان احساس کافی نسبت به محصول و عدم توجه به معنای آنچه می‌گویند می‌باشد.

برندینگ صدا استراتژیک و استفاده ثابتی از صدا یا موزیک برای به هدف رسیدن برندها به طریقی که یک هویت صدایی برای برند خود معرفی و تولید کنند می باشد. این بدان معنی می باشد که تشکیلاتی که استراتژیک برنرنیگ صدا دارند ، یک صدای سازگار در تمام تشکیلات و ارتباطات خود دارند تا با آن صدا برند خود را معرفی کنند .

از طرفی برندها این اطمینان را حاصل می کنند که موزیک و صدا اشخاص انتخاب شده برای معرفی برندشان  با اصول و اخلاق برند نشان نیز سازگاری کامل را دارند .

برندینگ صدا

برندینگ صدا

چرا از برندنیگ صدا استفاده کنیم ؟

صدا و موزیک  ، به نوعی جلوه احساسی دارند  . بسیاری از بازاریابان می گویند برای اینکه بخواهید محصول خود را به مشتری بفروشید ، بایستی که به احساسات وی نفوظ کنید .

موسیقی و صدا به طور غریزی در ریشه ذهن ما از همان زمان و ابتدا که به دنیا آمده ایم وارد شده است . حتی بدون دانستن آن ، صدا و موسیقی هرروز به نوعی ما را تحت تأثیر خود قرار می دهند .

موسیقی کمک می کند تا یک داستان نقل شود

قدرت موسیقی  و صدا بسیار بالا است . به ما کمک می کند که محیط اطراف خود را واضح درک کنیم چه از نظر احساسی و چه از نظر فیزیکی ، صدا واقعاً این قدرت و امکان را دارد تا ما را در همان جایی که تعلق داریم قرار دهد .

برندنیگ صدا یک کار بین المللی است

شاید راحت بتوان گفت که جالبترین قسمت برندنیگ صدا این است که ، یک کار بین المللی بوده و در کل دنیا قابل اجرا است و از طرفی نیز یک شناسه بین المللی می تواند برای برند شما به ارمغان بیاورد.

به عنوان مثال شما به ایتالیا سفر کرده اید و در  رادیو  یک  پیام تبلیغاتی را میشنوید ولی در آخر  حتی یک کلمه از آن را نفهمیدید ، ولی وقتی که موسیقی همراه آن را میشنوید ، سریعاً متوجه می شوید که آن تبلیغ مربوط به کدام برند است .

ایجاد یک برند صوتی موثر

شما به عنوان یک مدیر برند به این درک و واقعیت رسیده اید که یکی از بزرگترین رقابت های شما این است که با راستی و درستی ( صداقت کامل ) سعی به برقراری ارتباط باشید .

متفاوت بودن و در یک سطح قراردادن ۲ عامل مهم یعنی  احساس و درک به همراه قصد و نیت در دنیای امروز به عنوان یک کلید موفقیت در بازار امروزی محسوب می گردد .

 آنچه که مصرف کننده می بیند ، احساس می کند ، لمس می کند ، دست می زند ، تست می کند و   می شنود بایستی به آنچه که در ذهن داشتند یکی و هم طراز باشد .

با به کارگیری تلاش زیاد و فوق العاده در جهت اطمینان از این امر که برند شما با تمام حواس پنج گانه هم تراز می باشد ، می توانید با خیال راحت پاداش خود را در زمینه فروش و محبوب ساختن برند خود به دست آورید .

صدا وسیله‌ای ست که فعالان بازاریابی با آن ارتباط برقرار می‌کنند. هرچند ظاهر این افراد و حرکات و لباس و ایماهای غیرارادی‌شان نیز خبر از شخصیت آن‌ها می‌دهد اما به‌وسیله صداست که، اندیشه‌ها و احساسات مشخص و دقیق خود را بیان کرده و مشتری را مجاب به خرید می‌نمایند.

بسیاری از فروشندگان و بازاریابان و حتی مدیران، ضعف سخن‌گویی داشته، از ضایع شدن آهنگ صدای خود رنج‌برده، وجود الحان عاجزانه و صوت‌های نازک و شکسته‌بسته (برخی افراد سرعت اندیشیدنشان از سرعت سخن گفتنشان بیشتر است ازاین‌رو کلمه‌ها را شکسته ادا می‌کنند.) و حروف جویده و مظلومانه و حیله گرانه، از آن‌ها شخصیت‌هایی ضعیف تصویر کرده و ناتوان نشانشان می‌دهد. این افراد بجای سخن گفتن، ناله می‌کنند و از هرگونه یکپارچگی وجود به دورند و نمودی بی‌فروغ دارند. به‌عنوان مدیر و بازاریاب هر چه به بیان اندیشه‌ی خود میل کمتری داشته باشید، عضلات خود را به نحو ضعیف‌تری بکار می‌اندازید. باید دقت کرد هنگام سخن گفتن با مشتری همه‌ی منظور ذهنی به عمل فیزیکی تبدیل شود. البته بایستی مدنظر داشت که همانند بدن، بیان نیز باید تحت کنترل درآید و صدا تنها در رابطه با کاری که انجام می‌شود می‌تواند معنی یابد.

محل تعادل مشتری با برندتان

اولین قدمی که بایستی بردارید این است که ، پی ببرید در همین ابتدای کار مشتری شما در کجا با برند شما تعادل پیدا می کند . ( از چه طرقی ) ؟ در ادامه به مواردی و محل هایی اشاره می شود که ، که یک برند سازی صوتی و آوا می تواند راه اندازی شود ، اشاره می گردد .

– در تماس های تلفنی ، هنگامی که مشتری در حالت انتظار قرارداده می شود تا با شخص مورد نظر خود صحبت کند. که در این هنگام موسیقی برند شما پخش می گردد و در ذهن مشتری قرار می گیرد رادیو ، تلویزیون ، در فروشگاه ها ( پخش فایل های صوتی و تصویری ) ، قسمت تولیدات – پخش موسیقی برای پرسنل دفتر – در درون وب سایت ، کانال یوتیوب و یا سایت رسمی سازمان و …

– رویدادها ، مثل سمینارها – همایش ها و یا معرفی محصول جدید .

توجه داشته باشید که ممکن است برخی از این موقعیتها در همان هنگام آغاز به کار برند شما تأثیر گزار و مورد استفاده نباشند . امّا پس از طی چند سال امکان دارد به یکی از مهمترین و بزرگترین راه های تکنولوژیکی دست پیدا کرد که از آن باید در جهت اهداف برندتان استفاده کرد .

حالا ، از آنجا که شما یک لیستی از موقعیتهای مخصوص در اختیار دارید ، بایستی راهی را پیدا کنید که موسیقی برند خود را در تمام کانال ها به صورت استوار و ثابت نگه دارید که در این خصوص بیشتر توضیح می دهم .

ویژگی های موسیقی برندینگ

مشابه هویت شناسی بصری ، آوا برندنیگ نیز زمانی که می خواهد طیف هویت صوتی را ترکیب کند از مشخصه خاص خود بهره می گیرد . سه بخشی که یک هویت صوتی را شکل می دهند عبارتند از صدا ، موسیقی و صدای محیط اطراف که در واقع این سه بخش تمام تجربه شنیداری انسان ها را شامل می شوند .

صدا

صدای یک برند مهمترین بخش برنامه برندینگ صدا شما محسوب می گردد . به این دلیل صدا سرعت بیشتری به  قرار گرفتن برند شما در ذهن مردم کمک می کند .

به این شکل تصور کنید که ، شما تلفن را بر می دارید و صدای ناآشنایی را می شنوید ، شما به صورت خودکار حالت دفاعی به خود می گیرید اما در صورتی که آن صدا مربوط به یکی از اعضای خانواده باشد حس مثبتی خواهید داشت و از این رو تمایل بیشتری نسبت به ادامه مکالمه و ارتباط خواهید داشت . حال همین مثال را شما در محیط برند خود در نظر بگیرید و خود و مشتری را در قالب خانواده تجسم کنید و موسیقی را در آن به اجرا در آورید. مطمئنا نتیجه مطلوبی خواهید داشت. برای خرید برند و یا فروش برند با مشاوران شهر برند تماس بگیرید.

به عنوان بازاریاب بایستی امکانات و توانایی های صدای خود را بازشناخته، پرورش داده و به نحوی واقع بینانه و نه ذهنی ارزیابی کنید. صدای واقعی ما با آنچه می شنویم متفاوت است و بسیاری سوءتفاهم ها به این دلیل است که صدای شخص، مقصود وی را نمی رساند. ما بخشی از صدای خود را از طریق هدایت استخوانی و لرزش های درون جمجمه دریافت می کنیم و بخشی دیگر را به صورت ذهنی می شنویم؛ یعنی آنچه می شنویم از یک سو آمیخته است با مقصودی که از صدای خوب و مناسب داریم و از سوی دیگر با مفهوم و مطلبی که می خواهیم بگوییم. به بیانی مثل والیبالیست ها و پیانیست ها بازاریاب هم اگر عضلات مؤثر در تولید صدا را ورزش دهد می تواند بر کارایی و چالاکی آن ها اثر مستقیم بگذارد.

برندینگ صدا

برندینگ صدا

۲۰% فروش زمانی که مشتری در حالت انتظار در پشت تلفن قرارداشت رخ می دهد .

صدای بازاریابی و برندینگ
متأسفانه بسیار می بینیم، کسانی که به اقتضای حرفه خود، با سخن گفتن و بیان سروکار دارند کمتر به صدای خود و اقتضائات و امکانات و مختصات آن توجه می کنند. به همین دلیل گاهی سخن گفتن این اشخاص با نوعی اکراه همراه بوده، بر اندام های گفتاری شان اثر گذاشته، از استحکام حرکاتشان کاسته و عدم قطعیت را متبادر می نماید.
وقتی به عنوان بازاریاب و تبلیغاتچی و فروشنده بدانیم درصد بالایی از آدم ها، خاطرات خود را با صدا به یاد آورده و مرور می نمایند، به اهمیت و اثرگذاری این مقوله، بیش ازپیش پی می بریم و می دانیم برای ماندگاری در ذهن مشتریان، چه در تبلیغات و چه در برخوردهای رودررو، ابزاری بی نظیر در اختیار داریم به نام صدا. البته این ابزار و توان، بخصوص بین فعالان صنایع خدماتی بسیار مورد غفلت قرارگرفته، در توجه جدی و اساسی به پرورش صدا و بیان که از مهم ترین جنبه های کار آن هاست سستی کرده اند و اغلب قادر نیستند از صدای خود به نحو کارا و ماهرانه استفاده کنند. تا آنجا که گاهی به نظر می رسد زیر بار گفتار خود، دست وپا می زنند و تقلا کنان و نفس زنان، به هم آوردن سروته جملات مشغول اند؛ که این ضعف، اساسا به علت فقدان احساس کافی نسبت به محصول و عدم توجه به معنای آنچه می گویند می باشد.

برندینگ به همین آسانی که شما یک طرح نهایی خود را به درون تبلیغات بیاندازید نیست و اینکه برندنیگ محسوب نمی گردد .

شما بایستی در برندینگ صدا از ترکیب آهنگی مناسب و منظم و یک پارچه ای در جهت تولید کردن موسیقی آشنا در زمان اجرای کمپین خود استفاده کنید . مانند کمپانی آئودی، رولکس و مکدونالد

  • صدای محیط

صدای محیط ویژگی است که حضور کمی از خود نشان می دهد امّا می توان آن را به دلیل سخت بودن کنترلش بخشید . صداهایی از قبیل صدای خیابان ها صدای گریه نوزاد و … همگی جزئی از صدای محیط را شامل می شوند .

به عنوان مثال تصور کنید که شما مدیریت رستورانی را برعهده دارید که در آن خونگرمی و مهربانی مهمترین المان های  برندنیگ رستوران شما محسوب می شوند . به همین جهت عاقلانه است که صدای محیط را تا حد مینیموم پایین نگه داشت . در این خصوص می توان با استفاده از تکنیک حذف صداهای اضافی ، آهنگ محیط را در جهت بالا بردن حس صمیمیت و خصوصی در رستوران تقویت نمود .

کمپانی خودروسازی آئودی را می توان نمونه ای از برندها دانست که این موضوع را به طور جدی دنبال می کند . کمپانی آپودی به هر زحمتی که شده صدای تمامی مدل های موتورهای خودروی خود را که تولید کرده ضبط کرده . هنگامی که زمان تهیه تبلیغ فرا می رسد ، متخصصین صدای خود را دوره هم جمع کرده و آنها به راحتی موسیقی تبلیغ را با استفاده از آهنگ های خودروها تولید می کنند.

 ۹۰ % تبلیغات تلویزیونی دارای موسیقی هستند

حالا چرا آئودی چنین کاری انجام می دهد ؟

گذشته از مزایای موسیقی برندنیگ که جلوتر ذکر گردید ، این کار آئودی باعث صرفه جویی در وقت و هزینه ای می شود که قرار است برای استخدام تهیه کننده صدا جهت تولید آهنگ و موسیقی مخصوص برای هر یک از تیزرهای تبلیغاتی اش شود .

  • لوگو صدا

در جهت برنرنیگ صوتی شما به یک لوگوی صدا احتیاج دارید . لوگوی صدا تکه آهنگ خاصی از صدا می باشد که معمولاً در آخر تیزر تبلیغاتی پخش می شود که این تکه آهنگ معمولاً کمتر از ۵ ثانیه بوده و به خاطر سپردن آن بسیار آسان است .

صدا وسیله ای ست که فعالان بازاریابی با آن ارتباط برقرار می کنند. هرچند ظاهر این افراد و حرکات و لباس و ایماهای غیرارادی شان نیز خبر از شخصیت آن ها می دهد اما به وسیله صداست که، اندیشه ها و احساسات مشخص و دقیق خود را بیان کرده و مشتری را مجاب به خرید می نمایند. بسیاری از فروشندگان و بازاریابان و حتی مدیران، ضعف سخن گویی داشته، از ضایع شدن آهنگ صدای خود رنج برده،وجود الحان عاجزانه و صوت های نازک و شکسته بسته )برخی افراد سرعت اندیشیدنشان از سرعت سخن گفتنشان بیشتر است ازاین رو کلمه ها را شکسته ادا می کنند.( و حروف جویده و مظلومانه و حیله گرانه، از آن ها شخصیت هایی ضعیف تصویر کرده و ناتوان نشانشان می دهد. این افراد بجای سخن گفتن، ناله می کنند و از هرگونه یکپارچگی وجود به دورند و نمودی بی فروغ دارند. به عنوان مدیر و بازاریاب هر چه به بیان اندیشه ی خود میل کمتری داشته باشید، عضلات خود را به نحو ضعیف تری بکار می اندازید. باید دقت کرد هنگام سخن گفتن با مشتری همه ی منظور ذهنی به عمل فیزیکی تبدیل شود. البته بایستی مدنظر داشت که همانند بدن، بیان نیز باید تحت کنترل درآید و صدا تنها در رابطه با کاری که انجام می شود می تواند معنی یابد!

عوامل مؤثر در صدای بازاریاب
صدای فردی که به فعالیت در عرصه بازاریابی و فروش مشغول است پدیده ای پیچیده می باشد که چهار عامل زیر در آن نقش اصلی دارند. محیط: سخن گفتن و حرف زدن را ما در کودکی و طی فرایندی ناخودآگاه می آموزیم و حرف را به گونه ای آغاز می کنیم که در خانواده یا محیط پرورشمان رایج است. پس ادبیات اطرافیانمان در سبک و سیاق گفتاری ما نافذ بوده، اثرگذار است. گوش دادن: منظور از گوش دادن، دریافت و تشخیص اصوات است. برخی اصوات را دقیق تر می شنوند و تمایزات آن ها را بهتر تشخیص می دهند. اگر گوشی قوی داشته باشید می توانید گوناگونی بیشتری در یک صدا شنیده، تنوعات تلفظی را تشخیص داده و بر طیف وسیع تری از اصوات آگاهی یابید. درنتیجه بهتر میدانید با صدای خود چه کنید و در مواجهه با مشتری و هنگام فعالیت های بازاریابی و برندینگ چگونه عمل نمایید.

  • موسیقی

مانند کمپانی اینتل ، ایرانسل ، همراه اول

یک آهنگ انتظار مناسب می تواند در جهت آگهی برند ، به آرامش رساندن مشتریان عصبانی در پشت تلفن و همچنین فروش تلفنی کمک شایانی بکند . البته معمولاً ، آهنگ انتظار بیشتر برای بخش خدمات مشتری استفاده می شود ولی به هرمان می تواند در هر جایی که از طرف مشتری ارتباط برقرار می گردد مورد استفاده قرار گیرد .

۹۷ % از مدیران برند ها بر  این عقیده هستند که موسیقی برای برندنیگ آنها بسیار کاربردی بوده و نتیجه بخش است .

یکی از مهمترین المان هایی که بایستی هنگام مدیریت این ابراز در نظر گرفت ، فهمیدن و درک این مطلب است که چه سرعتی در این آهنگ استفاده شود . چرا که سرعت پخش موسیقی به راحتی  می تواند براحساس مشتری تأثیر بگذارد که در بیشتر موارد سرعت پایین بیشترین کاربرد را دارد .

هنگامی که قرار است برای تیزر تبلیغاتی ، موسیقی انتخاب شود ، این نکته بسیار اهمیت دارد که موسیقی با آنچه که برند شما است و آنچه که موضوع تیزر تبلیغاتی است مطابقت داشته باشد . به یاد داشته باشید که تناسب داشتن، مهمترین سلاح سری شما محسوب می گردد .

بنابراین به فکر آن ۵ ثانیه صدای برند خود باشید و اجازه دهید که مردم صدای آن را بشنوند

نفس: نخستین عاملی ست که در حنجره بر تارآواها که به یکدیگر نزدیک شده اند ضربه می زند و آن ها را به لرزه درمی آورد. این لرزه ها امواجی صوتی پدید می آورند که در سینه، حلق، حفره های بالای حنجره، دهان، صورت و سینوس ها تشدید می شوند. اندام های گفتاری افراد، از لحاظ شکل و اندازه متفاوت اند ازاین رو صدای هر فرد کاملا با صدای دیگران متفاوت است. آنچه اهمیت دارد نحوه ی استفاده از دستگاه صوتی و سخن گویی و یافتن بهترین راه استفاده از این دستگاه برای بازاریاب و فروشنده در مواجهه با مشتری ست. هرقدر صدا از پختگی و قوت بیشتری برخوردار باشد ایجاد اطمینان در مخاطب و مشتری بیشتر و بهتر صورت خواهد گرفت. شخصیت: صدای انسان نسبت به آنچه در اطرافش می گذرد به شدت حساس است. ازاین روی، گفتار مردمی که در نواحی روستایی زندگی می کنند معمولا کندتر و موسیقیایی تر از مردم شهر است که معمولا نافذ و سریع صحبت می کنند. به طورکلی ضرب گفتار، ارتفاع صدا و نوسان های آن متناسب با محیط زندگی تغییر می کنند. فعالان حوزه مدیریت و بازاریابی بایستی گفتار خود را متناسب با محیطی که در آن فعالیت می کنند تنظیم نمایند. درواقع صدا بایستی بی آنکه وضوح و دقت خود را از دست بدهد و بی آنکه بی دلیل بلند شود تمام فضا را پرکرده و به گوش مشتری و مخاطب برسد.برای خرید برند و یا فروش برند با مشاوران شهر برند تماس بگیرید.

برندینگ صدا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید