تصویر برند چه تاثیری در ذهن مخاطب دارد؟

تا به حال به این فک کرده اید علاقه جوانان امروز به برند ها و محصولات شرکت هایی مانند اپل نایک ادیداس و … چیست؟آیا فقط کیفیت محصولات برایشان مهم است ؟ یا دنبال ارزش های دیگری هستند؟ چه چیزی اشتیاق آن ها را به خرید آن برند زیاد می کند و باعث میشود ترغیب به خرید پیاپی از آن برند باشند؟ برداشت آنها از خرید این برند چیست؟ به این برداشت “تصویر برند” می‌گویند.
اکنون توضیحی راجبه به اینکه تصویر برند چیست؟ و چه اهمیتی در برندسازی دارد و چگونه می‌توان آن را ایجاد کرد؟ با ما همراه باشید و مطلب زیر را دنبال کنید .

تصویر برند چیست؟

شاید به این موضوع فکر کنید که برداشت مشتری از برند و تصویر آن ، ارتباطی به جایگاه برند در بازار نداشته باشد اما در واقع تصویر برند مشخص کننده جایگاه محصول شما در بازار است و ماندگاری آن را در ذهن مخاطبین بیشتر می کند.
تصویر برند مجموعه برداشت ها و تصوراتی است که از کل ساختار یک برند (از جمله کیفیت و نقاط ضعف و قوت) چه براساس واقعیت و چه براساس برداشت انتزاعی شکل گرفته است. تصویر برند در طول زمان براساس کمپین های تبلیغاتی و عرضه محصول در ذهن مشتریان شکل می گیرد و از ثبات نسبی برخوردار است و با تجربه ای که مشتریان از محصولات شرکت به دست می آورند تثبیت می شود. تصویر برند با گذر زمان به دست می آید و به راحتی عوض نمی شود. در کل تصویر برند نخستین کلماتی است که با شنیدن نام برند به ذهن شما می اید.

هر مشتری بعد از خریدی که از شما انجام می دهد براساس تجربه خریدی که داشته و براساس کیفیت و ویژگی هایی که محصول شما داشته یک تصویر از برند شما در ذهن خود ثبت می کند. این تصویر متآثر از قیمت محصول، کیفیت آن، طراحی و نوآوری و یا برنامه ریزی تبلیغاتی شرکت می باشد. تصویر برند آیینه ای است که ویژگی ها و ماموریت های یک محصول را در خود انعکاس می دهد. تصویر برند مجموعه و حاصل باورها و نگاه های مشتریان به محصول شما است. تصویر برند نه تنها نشان دهنده برداشت ذهنی مشتری نسبت به محصول است بلکه نحوه احساس مشتری در مورد محصول شما را نیز در خود دارد.

تصویر برند

چند مثال از تصویر برند

بهتر است برای مثال زدن در مورد تصویر برند از شما خواننده عزیز کمک بگیریم؛ با شنیدن نام این برندها چه واژه ای به ذهن شما می رسد؟
مرسدس بنز؛ نایکی (Nike) ؛ اپل؛ BMW ؛ پراید!
• مرسدس بنز
مطمئنا با شنیدن نام مرسدس بنز مفاهیمی مثل کیفیت، کلاس بالا، شخصیت بالای اجتماعی راننده و طراحی شکیل و جاافتاده به ذهن شما خطور می کند. به نظر می رسد بنز تصویر برند بسیار شاخصی از خود ساخته است.
• نایک
حتما لوگوی نایکی را در طول زندگی هزاران بار دیده اید. این لوگو در ذهن مشتری با کیفیت بالا، طراحی جذاب و تبلیغات گسترده همراه است.یک برند پر طرفدار به حساب می آید.
• اپل
شعار این برند پر خواهان این است که “متفاوت فکر کن” تفاوت اصلی ترین شاخصه این برند است؛ تفاوت در طراحی و در سیستم عامل و نحوه تعامل کاربر این محصول را به یک محصول متمایز و خاص در ذهن مشتری تبدیل کرده است. دیگر ویژگی های این برند لوکس بودن، کیفیت بالا و نوآوری است.
• BMW
رقیب سنتی مرسدس بنز بیشتر با خودروهای اسپرت و جوان پسند خود شناخته می شود؛ خودروهایی با طراحی هجومی و جوان پسند و عملکرد عالی در رانندگی؛ اما تصویر برند متفاوت با بنز در ذهن مشتری ایجاد کرده است. در حالی که تصور شما از راننده بنز یک مرد میانسال با کلاس اجتماعی بالا است؛ در ذهن خود از راننده BMW تصویر یک جوان پرانرژی ساخته اید.
• پراید
خودروی پرفروش ایرانی در ذهن مشتری شاید چندان محبوب نباشد. کیفیت پایین، قدرت کم، امنیت ضعیف نخستین واژه هایی است که به ذهن مشتری می رسد. شاید به همین دلیل پراید در زمینه رقابت با دیگر خودروها تنها یک فاکتور پیروز به نام قیمت داشته باشد.

تصویر برند چه اهمیتی دارد؟

تصویر برند بیان کننده تجربه و وفاداری مشتری نسبت به محصول شما و ذهنیتی که او از خرید شما به دست آورده است. بسیاری از افراد بر این باورندکه تمایل و تجربه خوب از یک برند از قیمت محصول خیلی مهمتر است. موفقیت برندهایی مثل استارباکس، اپل، مرسدس بنز، تیسوت و … تایید حرف بالاست. تصویر برند به نوعی مشخص کننده جایگاه محصول شما در بازار است. شما برای محصول خود در بازار یک بخش هدف انتخاب کرده اید. حال باید بدانید که این بخش بازار بر اساس تصویر برند شما تصمیم گیری خواهد کرد. اگر شما تولید کننده محصولات کامپیوتری هستید و محصولات شما به عنوان یک محصول حرفه ای شناخته می شود پس می توانید بخش حرفه ای بازار را آن خود کنید.
میتوان گفت که داشتن یک تصویر برند منحصر به فرد و متمایز در برابر رقبا می تواند به شما در رقابت کمک کند. فرض کنید تصویر برند شما تصوبر یک محصول با کیفیت و بادوام است. حال شما می توانید در مقایسه با رقبا محصول خود را بیشتر و بهتر بفروشید چون تصویر برند شما باعث تمایز شما شده است.

بهترین نوع تبلیغ ،تصویرسازی برند می باشد

باید بدانید که یک محصول خوب نیاز به فروشنده ندارد. اگر محصول شما به اندازه کافی عالی باشد اما در ذهن مشتری ثبت نشده باشد تلاش های شما بی نتیجه خواهد بود. اما برعکس اگر تجربه مشتریان باعث یک تصویر ذهنی خوب شود شما در نگهداری مشتریان فعلی خود مشکلی نخواهید داشت. در واقع بهترین راه برای حفظ مشتریان و افزایش وفاداری آنها ثبت یک تصویر برند خوب است. علاوه بر این نباید به تصویر برند خود اهمیت ندهید. اگر مشتریان به واسطه دوام محصولات شما یا خدمت رسانی سریع و با احترام به سمت شما جذب شده اند؛ باید محصولی با کیفیت همیشه به آنها ارائه دهید تا تصویر شما ماندگار شود.
علاوه بر این داشتن مشتریانی که از کیفیت محصول خود راضی هستند میتواند در جذب مشتری جدید به شما کمک کند. امروزه مشتریان نظر دیگران را درباره کالا ها می پرسند . علاوه بر این با افزایش تمایل به مصرف کالاهای لوکس بسیاری از مشتریان مایلند محصولی را خریداری کنند که مشابه محصولات لوکس باشد و مشخصه های یک محصول با کیفیت را در خود داشته باشد.
وقتی شما یک محصول را به کسی معرفی میکنید در واقع برداشت خود از محصول و تصویر برند آن را به دیگران منتقل می کنید؛ مثلا شما به دوست خود می گویید: کفشی که خریده ام بعد از مدتها هنوز کیفیت خود را از دست نداده ؛ شما در حال انتقال تصویر کیفیت و دوام هستید. یا می گویید کار با این موبایل خیلی راحت است؛ انتقال مفهوم راحتی کار. اگر می خواهید مشتریان شما برای شما تبلیغ کنند و محصول شما را به هم معرفی کنند پس در انتقال تصویر برند خوب و ممتاز تلاش کنید.

مزیت داشتن تصویر برند قوی

هر قدر تصویر برند شما قوی باشد روی فروش شما تاثیر بیشتری می گذارد و باعث افزایش فروش میشود. تصویر برند در ذهن مخاطب ماندنی می شود و به راحتی از یاد نمی رود. تصویر برند در حفظ مشتریان فعلی تاثیرگذار است.تصویر برند قوی به مشتریان اعتماد می دهد و بر روی تصمیم گیری مشتری تاثیر می گذارد.

سیستم نظردهی برای این مطلب توسط مدیریت بسته شده است.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید