توسعه برند و نکات مدیریتی که باید رعایت شود

توسعه برند

شما به عنوان خواننده این مقاله احتمالا می‌دانید برند شخصی چیست، امّا آیا اهمیت وجودی آن را درک می‌کنید؟ ممکن است شما بخواهید بدانید برند شخصی چیست و به چه دلیل حائز اهمیت است؟ برندسازی شخصی فرآیند توسعه یک علامت تجاری (مارک) است که با توجه به نام شخصی یا شغل شما ایجاد شده است. شما از این علامت برای بیان و انتقال مهارت‌های خود، شخصیت و ارزش‌ها استفاده می‌کنید. برند شخصی فقط برای کارآفرینی که صاحب کسب‌و‌کار خود است، مناسب نمی‌باشد. همه‌ی ما این توانایی را داریم تا برند باشیم و از قدرت خود برای منحصربفرد و تک بودن استفاده کنیم. این منحصربفرد بودن مردم را جذب محصولات، خدمات یا حتی پیام ما می‌کند، اینکه واقعاً ما که هستیم و چه چیزهایی ارائه می‌دهیم.با توجه به چالش برانگیز بودن لغت برند و تعدد معانی برای این کلید واژه ما در مجموعه آمتیست راه فروش معتقدیم توسعه برند کاشت گندم نیست بلکه درخت کاشتن است.بنابراین ما به صاحبان کسب و کار که در فکر منافع بلند مدت و ایجاد ارزش ماندگار و پایدار هستند کمک می کنیم که جایگاه فعلی برند خود را شناخته و با توجه به پتانسیل ها و مزیت های رقابتی جذاب جایگاه برند مطلوب خود را تعریف و در وحله بعد در تمامی سطوح از محصول و خدمت گرفته تا تبلیغات از قیمت گذاری تا توزیع الزامات استاندارد شده برند خود را مدون و اجرا نمایند.

توسعه برند

جهت خرید و فروش و ثبت برند با مشاوران ما تماس بگیرید.

اقدامات اولیه و مراحل بندی توسعه برند :

 مرحله اوّل: شناسایی
مرحله دوّم: تقاضا
مرحله سوم: در دسترس بودن به طور محدود با توجه به تقاضا
مرحله چهارم: ترک بازار

در این مسیر اگر شما برند شخصی خود را توسعه ندهید دیگران برای شما این کار را انجام خواهند داد. برند شخصی به شما در کنترل مسیر توسعه شغلی و درک بازار کمک می‌کند.یکی از مهمترین بخش ها در طراحی توسعه برند ، مطالعه دقیق بازار و شناخت ابعاد وجودی سازمان شما در آن بازار خواهد بود ، بدین معنی که پاسخ هایی مناسب ، برای سوالات زیر یافت شوند :

مشتریان این بازار چه تفاوتی برای شما با دیگر رقبایتان قائل هستند ؟

محصولات و یا خدمات شما در چه زمان و یا مکان هایی با مشتریانتان ارتباط برقرار می نماید ؟

مواد و محتوای ایجاد و یا ساخت خدمات و محصولات شما چیست ؟

در ۵ سال آینده برند خود و ابعاد سازمانی خود را چگونه تصور می نمایید ؟

حوزه فعالیت برند در دسته های زیر مشخص شده است:

  • برندسازی اینترنتی
  • برندسازی محصول
  • برندسازی خدمات
  • برند سازی اجتماعی
  • برندسازی شخصی
  • برندسازی شرکتی
  • برند سازی صنعتی

نکات کلیدی توسعه برند :

۱- بستر و زیرساختار کار خود را ایجاد کنید

شما برای داشتن برند شخصی نیازمند یک وب سایت برای ایجاد یک پلت فرم مجازی خواهید بود، وب سایت باید شامل نام شما باشد. شما همچنین نیازمند حساب کاربری در رسانه‌های اجتماعی هستید تا برندتان را ارائه دهید. از این بستر می‌توانید برای به اشتراک‌گذاشتن صدای خود استفاده کنید.انجام دادن کارهای کم ارزش را متوقف کنید :

۲- نقاط قدرت و منحصربفرد خود را شناسایی کنید

در مورد ویژگی‌ها و نقاط قوتی که در حرفه خود ایجاد کرده‌اید فکر کنید یا از دیگران بپرسید.

۳- فضای خود را ایجاد کنید

هنگامی‌که شما نقاط قوت و منحصربفرد خود را شناسایی کردید، آن‌ها را کامل و بی‌نقص کنید. همه‌ی مواردی را که می‌توانید، یاد بگیرید و در زمینه کاری خود تبدیل به یک متخصص شوید. هرگز یادگیری را متوقف نکنید (خواندن، تحلیل‌کردن و آموزش دادن).

۴- دانش خود را به اشتراک بگذارید

یادگرفتن به تنهایی کافی نیست، شما باید آن را آموزش دهید و دانش خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. این کار را از طریق ویدئوها، رسانه‌های اجتماعی و نوشتن به صورت آنلاین یا آفلاین انجام دهید. از این طریق شما به خودتان اثبات می‌کنید که کار خود را بلد هستید و با انجام این کار تجربه کسب می‌کنید.

۵- خودتان باشید

سبک خود را پیدا کنید، شما مجبور نیستید کاری را انجام دهید که دیگران انجام می‌دهند و از آنها پیروی کنید. از سبک و منحصربفرد بودن خود برای جذب کار‌ها و مشتریان مورد نظر خود استفاده کنید. سبک خود را پیدا کنید و مجموعه تغییراتی ایجاد کنید که دیگران از شما پیروی کنند.

۶- ارزش‌های خود را مشخص کنید و اولویت‌ها را تعیین کنید

بسیار مهم است تا از اهداف شخصی و حرفه‌ای خود- کوتاه مدت و بلند مدت- تصویر روشنی داشته باشید. این کار به شناسایی مهم‌ترین مواردی که باید وقت خود را برای آنها صرف کنید، کمک خواهد کرد و همچنین باعث هماهنگی پروژه‌های جدید می‌شود. از ارزش‌ها و اولویت‌های خود به عنوان یک قطب‌نما استفاده کنید که شما را هم در عمل و هم در فرآیند تصمیم‌گیری راهنمایی کند و به شما اطمینان ‌دهد که در مسیر باقی خواهید ماند.

در عصر اقتصادی مبتنی بر دانش، فعالیت های ارزش آفرین سازمان ها تنها متکی بر دارایی های مشهود آن ها نیست، بلکه دارایی های نامشهود مزیت های اصلی ارزش آفرینی آن ها است و برند یک کالای نامشهود و باارزش است که مورد داد و ستد قرار می گیرد، به گونه ای که واژه ی برند یکی از کاربردی ترین واژه های کسب و کار شده است.یک توسعه برند موفق و قوی در عرصه ی برندینگ  میتواند علاوه بر معرفی قدرتمند برند اصلی منجر به صرفه جویی در هزینه های تبلیغات شود. از دیدگاه متخصصان در توسعه برند همواره باید به دو مبحث دقت شود :

  1.  موضوع مهم و اثرگذار برندینگ که در راس امور باید دیده شود. توسعه برند باید همسو با شخصیت برند پیش رود. بارها و بارها دیده ایم که خیلی از برندها با توسعه نامناسب و حساب نشده برندشان به هویت و شخصیت برند خود آسیب وارد کرده اند. توسعه برند باید باتوجه به قواعد و قوانین برندینگ و ارزشهای برند پیش رود.
  2. باید از توسعه برند به عنوان یک استراتژی برای اهرم افزایش فروش بهره برد. اگر برندی در راستایی غیر از استراتژی برند و صرفا برای افزایش نقدینگی به گسترش محصولات و یا مشتریان خود کند، هم مشتریان و هم محصولاتش در معرض خطر قرار میگیرند .

توسعه برند

در حالت ایده ال، گام اول در برندسازی توسط مدیریت ارشد سازمان برداشته می شود. هدایت درست از طرف مدیریت ارشد و حمایت های آن از فرایند برندسازی، برای موفقیت این تلاش ها در عرصه جهانی ضروری است. بنیان گذاران و مدیران باید جرأت قبول این ایده را داشته باشند تا از منافع آن بهره مند شوند. برند نشان دهنده شفافیت ، ثبات و رهبری عالی است. اما هدایت یک برند در راستای این سه بعد برای یک مدت طولانی، کاری سخت و چالش برانگیز است. بسیاری از برندها نمی توانند موفقیت خود را برای مدت طولانی حفظ کنند.برندسازی، تثبیت برند و توسعه برند نیاز به سه عنصر نظم و ترتیب، ثبات و رهبری دارد که منطبق با شرایط پیرامونی بوده و توجه ویژه ای به رقابت و تکنولوژی داشته باشد. به جای اینکه منتظر یک نوع یکپارچگی و یکنواختی کامل در سراسر کشور باشید، باید تلاش کنید تا تفاوت ها را کاهش دهید. حتی گاهی برخی برندها مجبور هستند با نوعی تضاد کنار بیایند، به طور مثال در عین حال که یک برند لوکس مصرفی هستند، یک برند با کیفیت صنعتی نیز باشند. یکی از نسل های توسعه برند، مدل ۵ مرحله ای است که در تصویر زیر مراحل اجرای آن به اختصار ذکر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید