امروزه با توجه به گسترش علم و توسعه روز به روز فناوری در تمام بخش های مهندسی، پزشکی، فناوری، ساخت و ساز، تولید و غیره بسیاری از لوازمی که در بخش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد توسط دانشمندان و متخصصین داخلی تولید و عرضه می شود که یکی از این بخش های مهم بخش پزشکی می باشد.
در بخش های پزشکی تجهیزات متفاوت و گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد که با توجه به گسترده بودن این حوزه و سوددهی فراوان متخصصین و سرمایه گذاران زیادی وارد این بخش شده اند و فعالیت خود را در این حوزه آغاز می کنند به همین دلیل هر شرکت که فعالیت خود را به صورت حرفه ای آغاز و شرکتی ثبت می کند برندی را برای انجام فعالیت خود انتخاب می کند تا با استفاده از این نام تجاری بتواند محصولات تولیدی شرکت خود را با علامت تعریف شده ای به فروش برساند. به همین دلیل در این مقاله به بررسی نحوه ثبت برند تجهیزات پزشکی می پردازیم.

ثبت-برند-تجهیزات-پزشکی
شرکت های تجهیزات پزشکی در زمینه تولید انواع دستکش های پزشکی، دستکش های جراحی، ظروف پلاستیکی مورد استفاده در اتاق عمل و بخش های بیمارستان، تولید باندهای پوشش دهنده زخم، گاز استریل، انواع بتادین و محلول ها ضد عفونی کننده، انواع برانکارها، وسایل معاینه مانند ترازو، انواع دماسنج های جیوه ای، دماسنج عقربه ای، دماسنج های دیجیتال، انواع گوشی های پزشکی، چراغ قوه، رینوسکوپ و غیره فعالیت می کند.

موضوع فعالیت شرکت های تجهیزات پزشکی

۱٫شرکت های تجاری تولید تجهیزات و وسایل پزشکی
۲٫بسته بندی و توزیع وسایل پزشکی
۳٫شرکت های ارزیابی و ممیزی وسایل و تجهیزات پزشکی
۴٫شرکت های مشاور در زمینه تولید تجهیزات پزشکی
۵٫شرکت های فعال در زمینه تعمیر لوازم و تجهیزات پزشکی
۶٫شرکت هایی وارد کننده لوازم پزشکی از کمپانی های اصل و بین المللی
۷٫شرکت های صادر کننده لوازم پزشکی و تجهیزات با نام و برند ایرانی و خارجی به کشورهای مختلف
۸٫شرکت های فعال در زمینه ضمانت، گارانتی و خدمات پس از فروش

افرادی که در این زمینه قصد فعالیت دارند ابتدا شرکتی در قالب سهامی خاص و یا با مسئولیت محدود که از پرکاربردترین شرکت های تجاری است باید به ثبت برسانید و سپس برندی مرتبط با این فعالیت و نامی با محتوایی مشابه و متناسب به ثبت برسانید.

ثبت برند تجهیزات پزشکی

برای ثبت برند تجهیزات پزشکی بعد از ثبت شرکت و فعالیت در زمینه تولید می توانند با ارائه مدارک مورد نیاز و روند ثبت برند، نام، علامت و برند مورد نظر خود را به دو صورت حقیقی به نام شخص متقاضی و یا به صورت حقوقی به نام شرکت به ثبت برسانید. مدارکی باید برای ثبت در این دو صورت ارائه کنید عبارت است از:

ثبت برند حقیقی

۱٫ارائه مدارک شناسایی و هویتی مانند شناسنامه و کارت ملی متقاضی که کپی شناسنامه باید از تمام صفحات باشد.
۲٫ارائه گواهی سوء پیشینه برای متقاضی.
تذکر : گواهی سوء پیشینه باید معتبر بوده و مدت طولانی از صدور آن نگذشته باشد. سوء پیشینه بنابر مرجع ارائه دهنده زمان اعتبار متفاوتی دارد ولی معمولا این گواهی تا یک ماه معتبر خواهد بود.
۳٫ارائه نمونه برند مورد تقاضا در ابعاد برگه A4
۴٫چنانچه برندتان دو بعدی، سه بعدی و یا بیشتر است تصاویر باید در چند زاویه و یا ماکتی از آن ارائه شود.
۵٫ارائه کارت بازرگانی برای برندهایی که روی آن ها حروف انگلیسی و یا کلمات لاتین درج شده است.
۶٫ارائه جواز کسب
۷٫پروانه بهره برداری
۸٫چنانچه امور ثبتی توسط نماینده حقوقی و وکیل صورت می گیرد ارائه وکالتنامه ضروری می باشد.

ثبت برند حقوقی

۱٫ارائه مدارک ثبتی شرکت
۲٫ارائه اساسنامه، شرکتنامه در صورت تضامنی و مسئولیت محدود بودن شرکت، اظهارنامه و ….
۳٫ارائه مدارک شناسایی و هویتی مانند شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل و نماینده شرکت بطوریکه کپی شناسنامه باید از تمام صفحات باشد.
۴٫ارائه گواهی سوء پیشینه برای مدیرعامل و نماینده شرکت.
۵٫ارائه روزنامه رسمی از آگهی تاسیس شرکت
۶٫ارائه روزنامه تغییرات شرکت. ( از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از ۲ سال گذشته باشد.)
تذکر : گواهی سوء پیشینه باید معتبر بوده و مدت طولانی از صدور آن نگذشته باشد. سوء پیشینه بنابر مرجع ارائه دهنده زمان اعتبار متفاوتی دارد ولی معمولا این گواهی تا یک ماه دارای اعتبار خواهد بود.
۷٫ارائه نمونه برند مورد تقاضا در ابعاد برگه A4
۸٫چنانچه برندتان دو بعدی، سه بعدی و یا بیشتر است تصاویر باید در چند زاویه و یا ماکتی از آن ارائه شود.
۹٫ارائه کارت بازرگانی برای برندهایی که روی آن ها حروف انگلیسی و یا کلمات لاتین درج شده است.
۱۰٫ارائه جواز کسب
۱۱٫پروانه بهره برداری
۱۲٫چنانچه امور ثبتی توسط نماینده حقوقی و وکیل صورت می گیرد ارائه وکالتنامه ضروری می باشد.

نکات ثبت برند تجهیزات پزشکی

۱٫با توجه به تخلفات برخی از افراد متقلب سازمان غذا و دارو که باید مجوز ثبت برندهای لوازم و تجهیزات پزشکی را صادر کند ممنوعیت هایی را برای ثبت برندهای اختصاصی در این زمینه وضع کرده است به این صورت که باید وسایل پزشکی که وارداتی هستند و توسط تاجرین وارد کشور می شود نمی توان برندی به نام آن ها ثبت کرد مگر در صورتیکه تعهدنامه ای از شرکت اصلی و سازنده محصول برای تایید اصل بودن وسیله ارائه دهند.
۲٫چنانچه هرگونه مغایرت و تفاوتی خلاف اظهارات ارائه شده باشد و بررسی ها محصول قلابی تلقی شود برند ابطال شده و به مراجع قانونی سپرده می شود.
۳٫شرکت های تولید کننده محصول می توانند نام نمایندگی و یا مسئولیت توزیع و بسته بندی آن را در لیبلی مخصوص روی محصول درج کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید