فرآیند قیمت گذاری برند آماده بر چه اساس و فاکتورهایی می باشد؟

فرآیند قیمت گذاری برند آماده بر چه اساس و فاکتورهایی می باشد؟

برند از جمله مهم ترین عناصر در تجارت ها و فعالیت های مختلف است که تاثیر به سزایی در معرفی و شناساندن آن به مخاطبان دارد. به طور معمول تمامی کسب و کارها و یا خدمات موفق دارای برند هستند. چرا که برندها به عنوان دارایی هایی نامشهود نقش تعیین کننده ای در ماندگاری و دوام کسب و کار و یا خدمات در بازار رقابتی امروزه دارند

برند

برند از جمله مهم ترین عناصر در تجارت ها و فعالیت های مختلف است که تاثیر به سزایی در معرفی و شناساندن آن به مخاطبان دارد. به طور معمول تمامی کسب و کارها و یا خدمات موفق دارای برند هستند. چرا که برندها به عنوان دارایی هایی نامشهود نقش تعیین کننده ای در ماندگاری و دوام کسب و کار و یا خدمات در بازار رقابتی امروزه دارند. بنابراین نخستین اقدامی که مدیران و صاحبان کسب و کار برای موفقیت در عرضه کالا و محصول یا خدمات می کنند ساخت و ثبت برند یا خرید برند آماده با توجه به قیمت گذاری برند است.

برند آماده

تهیه و ثبت برند امری زمان است که دارای مراحل مختلف اداری می باشد و با چشم پوشی از عدم ایراد و عدم نیاز به ویرایش و تغییر، ثبت آن دست کم چند ماه زمان را به خود اختصاص می دهد و موفقیت آن نیز تا حد زیادی بستگی به نوع برند ثبت شده دارد. با این وجود بسیاری از مدیران و صاحبان کسب و کار ترجیح می دهند از برندهای آماده در کسب و کار خود استفاده کنند تا افزون بر بازدهی سریع نیازی به طی مراحل ثبت برند نداشته باشند.برندهای آماده برندهایی هستند که تمامی مراحل مربوط به ثبت را گذرانده اند و تنها با پرداخت هزینه و مراجعه به دفاتر رسمی ثبت اسناد می توان آن را خریداری کرد.یکی از مهم ترین مسائل در خرید برند آگاهی از قیمت برند است. بنابراین اگر قصد خرید برند آماده ای را دارید، بهتر است نسبت به نحوه قیمت گذاری برند و عوامل موثر بر آن اطلاعاتی را به دست آورید.

فاکتورهای اساسی قیمت گذاری برند

عوامل بسیاری بر قیمت گذاری برند و مقدار هزینه پرداختی برای آن موثر است. در ادامه برخی از این فاکتورها را مورد بررسی قرار می دهیم.
نام برند
نام مناسب برای برند یکی از مهم ترین عوامل در ماندگاری محصول و کالا و یا خدمات می باشد چرا که نام مناسب برند بهترین راه ایجاد ارتباط میان کسب و کار و مخاطبان می باشد. نام برند بایستی مردم پسند باشد و به سادگی بیان شود و ترجیحا تلفظ آن در گویش ها و زبان های مختلف یکسان باشد. با توجه به اهمیتی که نام برند در کسب و کار و یا خدمات دارد می توان آن را فاکتوری اصلی در فرآیند قیمت گذاری برند دانست.
طبقات برند
به طور معمول هر برندی دارای تعدادی از طبقات کالا و یا خدمات می باشد، طبقات برند یکی از فاکتورهای اساسی قیمت گذاری برند است. یکی از عوامل موثر در انتخاب برند و به دنبال آن قیمت برند، توجه به نوع کالا و محصول و یا نوع خدمات، نیاز و انتظارات، امکان گسترش برند و درنتیجه تعیین طبقه یا طبقات مربوط به برند است که پس از آن می توان نسبت به قیمت گذاری و خرید برند اقدام کرد.
در حالت کلی در طبقه بندی برند45 طبقه وجود دارد که 34طبقه آن برای کالا و محصولات و 10 طبقه دیگر آن مربوط به خدمات است.
تعداد ریزکالا (زیر مجموعه)
هر برندی که ثبت و یا خریداری می شود با توجه به طبقات آن قادر است تعدادی از کالا، محصول و یا خدمات که در سند آن به ثبت رسیده است را پوشش دهد. بنابراین اشاره به نام یک طبقه به معنای پوشش تمامی کالا ها و یا خدمات نمی باشد. درنتیجه توجه به ریز اقلام در خریداری برند و میزان هزینه پرداختی برای آن را باید مورد توجه قرار داد.
علامت تجاری (لوگو) برند
افزون بر خرید برند نحوه ی عرضه آن به وسیله لوگو به مخاطبان برای معرفی کالا و یا خدمات، جذابیت بیشتر آن، سادگی یادآوری و در یاد ماندن برند، انتقال پیام برند و ... نیز امری مهم تلقی می شود.
طراحی گرافیکی مناسب و خلاقانه لوگو برای برند موجب تمایز برند و موفقیت بیشتر آن در بازار رقابتی در مقایسه با محصولات و یا خدمات مشابه می شود. داشتن لوگو مناسب یکی از عوامل موثر بر تعیین قیمت گذاری برند است چرا که تاثیری مستقیم بر عملکرد و کارایی برند دارد.
توجه داشته باشید که لوگوها خود در انواع مختلفی از جمله تصویری، مونوگراف، تایپی، مسکات و ... در انواع سبک، طرح و رنگ طراحی و مورد استفاده قرار می گیرند.
دیگر عوامل
از جمله دیگر فاکتورهای اساسی قیمت گذاری برند می توان به موارد زیر اشاره کرد
1 . فاکتورهای جانبی همچون ثبت برند بر اساس حقوق داخلی، ثبت بین الملل بر اساس توافق مادرید و ثبت به عنوان برند تجاری در اتحادیه اروپا نیز بر قیمت گذاری برند تاثیر گذار می باشد.
2 . افزون بر تمامی موارد بالا عواملی همچون خرید کل یا جزئی از برند، ویژگی ها، حقیقی و یا حقوقی بودن برند و ... نیز بر قیمت نهانی برند و مبلغ پرداختی از سوی خریدار تاثیر گذار هستند.

روش های تعیین ارزش و قیمت گذاری برند

روش های مختلفی برای تعیین قیمت برند و هزینه خرید آن وجود دارد. از جمله؛
هزینه تمام شده :
در این روش قیمت برند بر اساس برآیندی از جمع یک یک هزینه های ساخت و ثبت برند، سود و بدهی برند و دیگر هزینه ها (هزینه تبلیغات پیش از خرید، ارتقا، گسترش و ...) می باشد.
قیمت بازار :
در این روش قیمت برند مورد نظر بر اساس مقایسه ارزش برندهایی با محصولات و یا خدمات مشابه سنجیده و تعیین می شود. در واقع می توان گفت قیمت برند در این مورد تقریبا برابر با مقدار قیمت فروش برندهای مشابه در بازار می باشد.
مقدار درآمد تولیدی :
از این روش ارزش و قیمت گذاری انواع برند با عنوان شیوه یا رویکرد عملکرد و کارایی نیز یاد می کنند. در این روش مقدار سود خالص به دست آمده از کسب و کار و یا خدمات را برای تعیین قیمت و ارزش برند به کار می برند، چراکه این درآمد ارتباط مستقیمی با برند دارد.
140

برند آماده سایر طبقات

160

برند آماده آرایشی بهداشتی

55

برند آماده لوازم خانگی

690

برند آماده مواد غذایی

در متن بالا فاکتورهای موثر بر قیمت گذاری برند مورد بررسی قرار گرفت. با خرید برند آماده دیگر نیازی به صرف زمان برای تایید برند و اخذ مجوزهای مربوطه نیست و می توانید با خرید برند آماده و استفاده از اعتبار آن در کوتاه مدت کسب و کار خود را رونق ببخشید و از تمامی مزایای برند بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت تماس با شهربرند کلیک کنید