ثبت برند فواید زیادی برای شخص حقیقی یا حقوقی به همراه داد که در این مقاله سعی بر تشریح آن داریم. برند، یک نام تجاری تلقی می شود که در دنیای امروز بسیار آن را می شنویم و تولید کنندگان کالا برای اینکه در بازار رقابتی بتوانند موفق شوند، باید از نام برند استفاده نمایند. برند را می توان هم به شکل فارسی ثبت کرد و هم به شکل انگلیسی. ضمن اینکه یک برند قابلیت ثبت به شکل حقیقی، یعنی به نام شخص یا حقوقی، به نام شرکت را دارد. برند ثبت شده بر روی کالایی که برند برای همان کالا تقاضای ثبت شده است درج می گردد. بسته به نوع حوزه فعالیت شرکت و طبقه درخواست ثبت برند، مجوز استفاده از نام برند در همان طبقه وجود دارد. به عنوان مثال برند ” مهرام ” در طبقه مواد غذایی ثبت گردیده، می تواند در طبقه دیگر برند مثلا آهن آلات یا … ثبت شود.

فواید ثبت برند

استفاده از نام تجاری یا برند به مرور زمان باعث افزایش فروش و در نتیجه کسب سود بیشتر می شود. ضمن اینکه در حوزه بین المللی نیز می تواند جایگاه ویژه ای پیدا کند.

فواید ثبت برند

فواید ثبت برند

پایه های برند سازی

برای داشتن یک برند مناسب باید چند مورد را رعایت نمود.

  • اولین مورد، تولید یک کالا یا خدمت باکیفیت می باشد.
  • دومین مورد، تبلیغات گسترده در همه زمینه های پر بازده می باشد. شناسایی بازار نیز یکی از موارد مهم می باشد تا بتوان استراتژی تبلیغات و فروش را بر اساس آن تنظیم کرد. زیرا با تحلیل بازار می توان نیازهای مصرف کنندگان را بدست آورد  و سپس می توان جایگاه خود را بین مصرف کنندگان خاص تخمین زد. انجام این کار باعث ایجاد مشتریان وفادار می گردد. یعنی مثلا مشتری که می خواهد یک آب معدنی بخرد، ابتدا توجه می کند که نام این آب معدنی قبلا به گوشش خورده باشد، بنابراین تبلیغات بسیار مهم است و سپس کیفیت این کالا همیشه یکی باشد. برای ایجاد یک برند که بتواند حرفی برای گفتن در این بازار رقابتی باشد باید ویژگی هایی را قبل از انتخاب نام برند مد نظر داشت.
  • سومین مورد این است که برند باید پیام محصول را به مصرف کننده برساند. بنابراین انتخاب نامی که متجانس با آن محصول باشد بسیار مهم است.
  • مورد چهارم، انتخاب نامی است که مسبب افزایش فروش گردد.
  • مورد پنجم، بررسی برند از نظر قانونی می باشد که از نظر قانون نیز قابل شناسایی باشد.
  • مورد ششم، که یکی از مهمترین مرحله ها در انتخاب برند می باشد، تلفظ راحت و روان برند می باشد.
  • مورد هفتم،  انتخاب نامی به عنوان برند می باشد که به خاطر سپردن آن بسیار آسان باشد و به قولی در ذهن مشتری حک شود.
  • مورد هشتم انتخاب برندی است که جلب توجه مشتری کند.
  • مورد نهم مزایای استفاده از محصول را در خود باید داشته باشد.
  • آخرین مورد، مورد دهم باید موقعیت محصول را در میان محصولات رقیب مشخص کند.

اولین نکته مهم برای ثبت برند به شکل فارسی حتما باید در لغت نامه دهخدا آن کلمه موجود باشد. دومین نکته مهم برای ثبت برند هم تکراری نبودن نام انتخابی می باشد. ثبت نام تجاری این حسن را دارد که اگر شخصی یا کارخانه ای، بدون اجازه شما، از نام برند شما برای تولید کالایش استفاده کند، بلافاصله پس از کشف این موضوع  می توان به مراجع قانونی مراجعه کرد و فعالیت آن تولید کننده را متوقف کرد و حتی می توان خسارت وارده از سوء استفاده از برند شما را با تنظیم یک  دادخواست تعیین کرد و از تولید کننده مذبور طلب نمایید. زیرا ممکن است کالایی که با نام برند شما تولید می کند، کیفیت لازم را نداشته و باعث تخریب برند خوب شما در ذهن مشتری گردد.

نام تجاری، درحقیقت یک ایده می باشد. بنابراین قبل از دزدیده شدن ایده تان، باید آن را ثبت کنید تا شما به عنوان مالک ایده باشید. بنابراین باید برند را ثبت کرد. البته حق مالکیت تا ده سال می باشد ولی قابل تمدید می باشد. لازم به ذکر است که ثبت علائم صوتی از قبیل آهنگ، ملودی در قانون ایران مورد حمایت نمی باشد و بنابراین قابل ثبت نیست. با توجه به مطالب گفته شده ثبت علامت تجاری باعث افزایش اعتبار و ارش برند می گردد. بنابراین لازم است که بعد از ثبت برند علامت تجاری یا همان لوگو را نیز ثبت کرد، زیرا در این حالت علاوه بر نام لوگو هم ثبت می شود و امکان کلاه برداری بسیار کم می شود. پس با ثبت لوگو علاوه بر ثبت برند، می توان در مورد شهرت و اعتبار کست شده از برندتان اطمینان حاصل نمود  و دیگران را مجبور به رعایت حقوق شما نمود و در صورتی که بدون اجازه شما از نام برند شما یا لوگوی شما استفاده شود، باید پرداخت هزینه نمایند. قابل ذکر است که ثبت برند و لوگو توسط ادراه علامت تجاری که زیر مجموعه اداره کل مالکیت صنعتی می باشد انجام می گردد و زمانی بین ۳ الی ۶ ماه در صورتی که مدارک کامل باشد و برند قبلا ثبت نشده باشد و قابل ثبت باشد طول می کشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید