قوانین ثبت نام تجاری

تعریف نام تجاری به صورت زیر می باشد و قوانین ثبت نام تجاری را در این مقاله بیان می کنیم.

نام تجاری از هویت و خصوصیات منحصربه‌فردی برخوردار است که جدا از کمپانی و نام کالاست. نام تجاری چیزی بالاتراز نام‌ها، نشانه‌ها، و شعارهاست. هر نام تجاری یک اسم خاص است که این اسم می‌تواند برگرفته از نام اجتماع، شهر، گروه و یا یک فرد باشد، حتی نام شما نیز می‌تواند یک نام تجاری باشد. در واقع یک نام تجاری باید به اندازه‌ای در ذهن‌ها نقش ببندد که با شنیدن نام آن کالا یا سرویس، سریعاً برای ما تداعی شود، مثال بارز آن کوکاکولا ‌است.

قوانین ثبت،نام تجاری

قانون ۱- قانون گسترش

قدرت یک نام تجاری نسبت عکس با گسترش آن دارد. انسان موجودی طمع‌کار است و هرچه به‌دست آورد باز بیشتر طلب می‌کند. در دنیای کسب و کار نیز وضع به همین صورت است، زمانی که شرکت‌ها کالاها و محصولات فرعی بیشتری ایجاد می‌کنند. با این کار ممکن است برای کوتاه منافعی به‌دست آورند ولی در بلندمدت تنها نام تجاری خود را کمرنگ‌تر می‌کنند. زیرا وقتی یک شرکت در ذهن مصرف‌کننده برای یک کالای خاص یا یک طبقه‌بندی خاص میماند این مطلب به مرور زمان بیشتر می‌شود اما زمانی که نام تجاری خود را بر روی انواع مختلفی از کالا می‌گذارد در واقع این تاثیر بین آنها تقسیم می‌شود لذا باید دامنه را محدود کنیم و در حیطهٔ کاری خود متمرکز شویم .

قانون ۲- قانون معروفیت

تولد یک نام تجاری از طریق معروفیت و شهرت آن شکل می‌گیرد.ابتدا باید به این شهرت برسیم تا بتوانیم خود را تثبیت کنیم. یکی از راه‌های معروف شدن پیشگام بودن است. به این معنی که حتی اگر نمی‌توانیم در یک طبقه‌بندی کلی اول باشیم می‌توان در یک زیر طبقه و یک مقوله پیشگام باشیم و صرف تولد یک کالای جدید در یک طبقه‌بندی خاص به شهرت نمی‌رسیم مانند : سی ان ان CNN: نخستین شبکهٔ خبری کابلی و مرغ سوخاری کنتاکی (KFC): نخستین فروشگاه زنجیره‌ای که مرغ را با طبخ جدید(سرخ شده) تحویل می‌داد.

قانون ۳- قانون تبلیغات

هر نام تجاری پس از تولد، برای ماندگاری نیازمند تبلیغات است. بعد از اینکه نام تجاری خلق شد برای اینکه در گردونهٔ رقابتی محو و کمرنگ نشود باید به تبلیغات بپردازد. تبلیغات ابزار نیرومندی در جهت حفظ و نگه‌داری یک نام تجاری پس از کسب آن است و نمی‌تواند یک نام تازه پا و جدید را رهبری کند. در واقع به صرف تبلیغات نمی‌توانیم یک نام تجاری جدید را تثبیت کنیم. هزینهٔ سرسام‌آور تبلیغات شاید نتواند بهای خود را بپردازد اما باعث می‌شود رقبا مجبور به صرف هزینه‌های هنگفتی در همین راستا شده و اگر توان مالی آن را ندارند ناچار به تبعیت از ما حرکت می‌کنند. شرکت‌ها در زمان اوج شهرت و معروفیت خود باید به تبلیغات بپردازند تا همچنان قوی، محکم و پررنگ بمانند مانند کارت اعتباری ویزا یا شرکت معروف و صاحب نام مایکروسافت.

قانون واژه

برای تملک ذهن مصرف کننده و به منظور تثبیت نام تجاری باید به کوششی وصف ناپذیر پرداخت. نام تجاری بهتر است کوتاه، ساده و مختصر باشد تا در نقل شفاهی راحت‌تر بیان شود زیرا تاثیر نقل شفاهی در تثبیت آن بسار بیشتر از نقل کتبی است. وقتی مایلید یک نام تجاری خلق کنید سعی کنید واژه‌ای را از محصول خود تثبیت کنید که به هیچ شرکت و سازمانی تعلق ندارد.

قانون اعتبار نام تجاری

از ارکان مهم یک نام تجاری اصالت آن است. اگر بتوانیم نام تجاری خود را تثبیت کنیم می‌توانیم در آن ادعای اصالت کنیم. شعار کوکاکولا این بود:”این یک نوشابهٔ واقعی است.” این ادعا آنقدر با نام تجاری رابطهٔ تنگاتنگی برقرار کرده بود که همه می‌گفتند:”بله این یک نوشابهٔ اصیل است و بقیه تنها تقلیدی از آن هستند”. همان طور که می‌بینید وقتی نام تجاری به خوبی و قدرتمند تثبیت می‌شود حتی ادعاهای ما بر اداعای رقبا برتری می‌یابد.

قانون کیفیت نام تجاری

همان طور که میدانید کیفیت مهم است اما نام تجاری تنها با کیفیت ساخته نمی‌شود.آیا صرف ارائهٔ محصول با کیفیت بالا را می‌توان نام تجاری را تثبیت کرد؟ پس اگر این طور است ساعت رولکس دقیق‌تر از بقیهٔ ساعت‌ها زمان را نشان می‌دهد؟ آیا مرسدس بنز کمتر از کادیلاک با مشکلات فنی روبرو می‌شود؟ طبق آمار گرفته شده بسیاری از افراد طعم پپسی را ترجیح می‌دهند اما فروش کوکاکولا بیشتر است. پس از گذشت سالها ثابت شده که ابتدا باید نام تجاری خود را تثبیت کنید و البته محصول را با کیقیت بالا ارائه دهید و هرگز تصور نکنید که کیفیت به تنهایی قادر به خلق نام تجاری شما خواهد بود.

قانون نام

میتوان گفت که در زمان طولانی مارک تجاری چیزی جز یک نام نیست و همان‌طور که گفتیم باید دامنهٔ خود را محدود کرده و در زمان کوتاه به تثبیت نام تجاری خود بپردازیم اما در درازمدت تنها چیزی که از کمپانی شما باقی می‌ماند یک نام است. مانند شرکت زیراکس که شاید امروزه تنها دارایی ۵/۱۹ میلیادر دلاری شرکت زیراکس تنها و تنها نام آن است.

قانون هم خانوادگی

زمان و مکان مناسبی برای ارائه نام تجاری دوم وجود دارد.در حالی که شرکتی از معروفیت خوبی برخوردار است می تواند با اضافه کردن نام دوم به انتهای نام اصلی (پیشوند) باعث گسترش محصول جدید خود گردد. مانند نام تجاری کوکاکولا لایت برای محصول جدید مناسب است چرا که هم از خانواده کوکاکولاست و هم نشان دهنده بدون قند بودن محصول است.

قانون شکل

آرم تجاری باید به شکلی طراحی شود که بیننده را متحیر کند. در طراحی آرم بمیبایست از اشکال ساده استفاده کنیم و شکل‌هایی که اجزای زیادو پیچیدگی دارند و را استفاده نکنیم. سادگی آرم تجاری باعث میشود که به آسانی در ذهن مخاطب ثبت شود. به طور مثال آرم شرکت نایک که به خوبی توانسته به کمک این قانون، نام تجاری خود را ثبت کند و گویایی این آرم به قدری که حتی نیاز به نوشتن کلمهٔ NIKE در زیر آرم خود ندارد.

قانون رنگ

بهتر است رنگ نام تجاری متضاد رنگ تجاری رقیب اصلی باشد. اگر پیشگام هستید نزدیک‌ترین رنگ به محصول خود را انتخاب کنید. جالب است از رنگهای اصلی و مشخص به جای رنگ‌های ترکیبی استفاده شود. در صورتی که رقیب شما زودتر این کار را کرده است تلاش کنید رنگ متضاد با رقیب را انتخاب کنید. با این کار می‌توانید نام تجاری خود را با رنگی منحصر به فرد که برای شماست ثبت کنید.

 

سیستم نظردهی برای این مطلب توسط مدیریت بسته شده است.

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید