مدارک ثبت علامت تجاری : گام نخست

اگر بخواهیم علامت تجاری را در ایران ثبت کنیم، یا به اصطلاح ثبت برند به شکل مستقیم و در کشور مورد نظر انجام دهیم، مدارکی که باید تهیه کرد به شرح زیر می باشد:

  • دو نسخه اظهارنامه علامت تجاری که به طور کامل و صحیح تکمیل شده باشد.
  • مدارک هویتی متقاضی که اگر شخص حقوقی باشد، کپی شناسنامه و کارت ملی باید ارائه شود و در صورتی که حقوقی باشد، آخرین روزنامه رسمی به همراه کپی شناسنامه و کارت می کلیه صاحبان علامت تجاری
  • مدارک نماینده قانونی در حالتی که تقاضا توسط نماینده قانونی مانند وکیل یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی باشد.
  • تعداد ۱۰ عدد نمونه تصویری علامت تجاری در سایز ۱۰*۱۰ سانتی متر
  • اگر علامت تجاری مورد درخواست ۳ بعدی باشد باید نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به شکلی که از ۶ زاویه متفاوت باشد و در کل یک نمونه وحد را تشکیل دهد ارائه کرد.

مدارک-ثبت-علامت-تجاری

مدارک-ثبت-علامت-تجاری

  • مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوطه مانند جواز اعلامیه تاسیس که از وزارت صنایع می باشد یا پروانه بهره برداری یا پروانه ساخت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی یا پروانه کسب.
  • اگر متقاضی ثبت علامت تجاری بخواهد از ثبت خارج از کشور و مزایای حق تقدم آن استفاده کند که این حق تقدم حداکثر تا ۶ ماه می باشد، باید مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف ۱۵ روز از آن تاریخ تسلیم کند.
  • درج ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و امضای مقام صلاحیت دار
  • رسید پرداخت های هزینه های قانونی، که هزینه اظهارنامه حقیقی مبلغ ۲۰ هزار تومان می باشد و برای اشخاص حقوقی ۴۰ هزار تومان می باشد که باید به شماره حساب سیبا ۲۱۷۱۳۲۹۰۱۵۰۰۱ بانک ملی به نام تمرکز وجوه درآمد خدمات ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی واریز گردد. رسید پرداخت بعدی، معادل ارزی کلیه هزینه ها و تعرفه ای ثبتی علامت بر مبنیا فرانک سوئیس اسک که باید به شماره حساب ارزی ۷۴۰۰۰۱ بانک ملی شعبه عباس آباد غربی به نام خدمات ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی واریز شود.

مدارک ثبت علامت تجاری برای ثبت بین المللی: در صورتی که ثبت علامت تجاری به شکل بین المللی یا WIPO باشد، باید طبق کنوانسیون پاریس در خصوص حمایت از مالکیت صنعتی، به طور جداگانه تعدادی تقاضانامه را در ادارات کشورهای دیگر عضو، به زبان گوناگون با پرداخت هزینه های متفاوت و صرف زمان طولانی تودیع نماید. ثبت علامت بین المللی بر اساس پروتکل مادرید انجام می گیرد که شامل دو معاهده می باشد. موافقتنامه مادرید و پرتکل مرتبط با آن و آیین نامه مشترک می باشد. سیستم مادرید در حال حاضر دارای ۸۵ عضو متشکل از کشورها و دفاتر منطقه ای است. در خواست ثبت بین المللی فقط از طریق اداره مالکیت صنعتی کشورهای عضو سیستم مادرید قابل انجام است و منوط به ثبت در کشور مبدا می باشد. دامنه حمایت از علامت تجاری تقریبا تمامی کشورهای جهان می باشد. یعنی هر اداره ملی یا منطقه ای ثبت عالمت تجاری، مجموعه ای از اطلاعات علامت های تجاری ثبت شده را نگهداری می کنند که شامل اطلاعات کاملی مانند تمامی علامت های ثبت شده، تمدید شده، جستجوها و اعتراضات توسط اشخاص ثالت است.  برای جلوگیری از نیاز به ثبت علامت تجاری به شکل جداگانه در سازمان های ملی یا منطقه ای ثبت علائم، سازمان جهانی مالکیت معنوی یا همان WIPO سیسمتمی را جهت ثبت بین المللی علائم تجاری ایجاد کده است که طبق موافقتنامه و پروتکل مادرید می باشد و شامل ثبت بین المللی علامت تجای می باشد. بنابراین هر شخص به لحاظ ملیت، اقامت و یا استقرار بنگاه صنعتی یا تجاری به یک کشور که طرق قرارداد می باشد یا هر دو معاهد ه مرتبط باشد، می تواند علامت تجاری خود در اداره ثبت علائم تجاری آن کشور ثبت کند و از مزایای ثبت بین المللی برخوردار شود. تقریبا تمام کشورهای جهان، از علائم تجاری ثبت شده حمایت می کنند. شما به راحتی می توانید با مراجعه به سایت www.wipo.int  اطلاعات مربوط به ثبت علائم تجاری، فرم تقاضانامه یا همان اظهار نامه را مشاهده نمیاید و هزینه های ثبت را محاسبه نموده و یک برگ نامه تنظیم نمایید که درخواست ثبت بین المللی اداره ثبت علائم تجاری با درج اسامی کشورهای مورد نظر باشد. اگر علامت تجاری، ثبت داخلی شده، لازم است تصویر آن هم ضمیمه درخواست شود.یک عدد معرفی نامه که بر روی سربرگ شرکت باشد یا و کالتنامه رسمی وکیل برای اشخاصی که می خواهند به شکل حقوقی اقدام نمایند نیز لازم است. همچنین یکی از فرم های MM1,MM2,MM3  را باید از سایت WIPO گرفته و تکمیل نمود. سپس هزینه های ثبت را از طریق فرم برآورد هزینه پرداخت نموده البته این هزینه ها بر مبنای فرانک سوئیس تعیین می شود. هزینه های ثبت بین المللی برند نیز بعد از ارائه اظهارنامه به اداره مالکیت های صنعتی بر اساس تعداد طبقات و کشورهای مورد تقاضا و بر مبنای فرانک سوئیس باید به حسابWIPO واریز گردد.

ثبت برند از طریق ادارات منطقه ای نیز قابل انجام است، اگر چند کشور در یک منطقه جغرافیایی خاص کنار هم باشند به طوری که منافع مشترکی داشته باشند، قرار دادهایی مشترک به منظور ثبت و حمایت از عالمت تجاری، اختراع و یا طح صنعتی منعقد شده است که به این دلیل، اداره ای مخصوص انجام این کار انجام می گردد. به عنوان مثال می توان به اداره منطقه ای مالکیت صنعتی آفریقا اشاره کرد یا بازارهای داخلی اتحادیه اروپا. برای خرید برند و همچنین فروش برند ی که در اختیار دارید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید