نشان حلال و اهمیت این نشان جهانی

نشان حلال

حلال کلمه ایست که دارای ریشه عربی می باشد و  برای غذاها و نوشیدنیها به کاربرده می شود  و البته بیشترین کاربرد آن برای مسلمانان می باشد،  به این دلیل که مهمترین خواسته مسلمانان غذای حلال است. درج این پروانه برروی کالا و خدمات باعث میگردد مصرف کنندگان نسبت به کالاهای مورد  خریداری خود اطمینان خاطر داشته باشند. این محصولات با گواهی حلال در سرتاسر جهان موجود می باشند. این نشان به عنوان یک نشان جهانی از جانب کشورهای اسلامی مطرح شده است و بر روی مواردی از جمله : غذا ، دارو ، مواد بهداشتی ، مواد آرایشی و… درج می گردد. اگر شما می خواهید در زمینه تولید مواد فوق و به ویژه صادرات آنها به کشورهای اسلامی فعالیت نمایید جهت حصول اعتماد مشتریان خود و موفقیت بیشتردر بازار هدف ارجح است که نسبت به اخذ نشان حلال برای تولیدات خود اقدام نمایید.

نشان حلال

جهت خرید و فروش و ثبت برند با مشاوران ما تماس بگیرید.

فرایند اخذ نشان حلال :

در گام اول باید تقاضانامه ای مبنی بر اخذ نشان حلال را ارئه دهید. این تقاضانامه دربردارنده فرم پرسشنامه می باشد که می بایست به صورت کامل و با دقت تکمیل گردد و بعد از آن هزینه های قانونی آن پرداخت میشود باید بدانید قبل  از شروع به تکمیل تقاضانامه  بهتر است اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل نمایید. شما  میتوانید جهت کسب اطلاع به قسمت توضیحات تکمیلی مشخص شده در همین صفه مراجعه فرمایید

نکات مفهومی در خصوص نشان حلال :

 • نشان حلال

حلال واژه ایست با ریشه ی عربیکه برای غذاها و نوشیدنیها به کار میرود و برای مسلمانان از اهمیت خاصی برخوردار است. زمانی که کلمه ی حلال با غذا و آشامیدنی ها مورد استفاده قرار می گیرد به مفهوم مجاز برای مصرف مسلمانان استغذای حلال  از مهمترین خواسته های هر مسلمان میباشد. گواهی حلال تاییدی میباشد که ترکیبات بکار برده شده در محصول حلال ر ا مجاز میکند و  گواهی میدهد که محصول خالی از هر نوع محتویات حرام می باشد . این گواهی از فریب مصرف کننده در مراحل تدارک ، توزیع و فروش محصولات حلال جلوگیری  می کند .محصولات و خدمات حلال، جهانی میباشد و همینطور برای همه حتی   غیر مسلمانان نیز  مورد استفاده میباشد .

نشان حلال به دو دسته تقسیم می شود :

محصولات : غذا و ترکیبات آن -گروهها:  مواد آرایشی و بهداشتی و ترکیبات آنها

خدمات : کیترینگ وهتلداری و فعالیتهای مرتبط

: غذای حلال هم گوشت و ماکیان را شامل می شود هم سایر اقلام غذایی من جمله

شیرینی جات ، کنسرو غذای منجمدشده ، محصولات لبنی ، فرآورده های نانی ، فرآورده های ارگانیک ، محصولات گیاهی ، نوشیدنی ها.

 توسعه همکاری صنعت حلال خلاقانه میباشد و به واسطه ی دولت مالزی برای  ضمانت توسعه جامع و یکپارچه صنعت ملی حلال که از راه وزارت دارایی دولت مالزی در ۱۸ سپتامبرسال  ۲۰۰۶ تاسیس شده است و اخیرا تحت نظارت وزارت صنعت و تجارت بین المللی مالزی قرار گرفته است.  توسعه صنعت نشان حلال از جمله مشاغلی میباشد  که مایل هستند در بازار جهانی حلال شرکت نمایند حمایت می کند.

دریافت  نشان حلال :

تقاضا و هزینه : کامل کردن فرم پرسشنامه و پرداخت هزینه

بازرسی و گزارش : بازرسی از محل و نمونه برداری و تجزیه و تحلیل

تائید واجد شرایط بودن و گواهی : اظهار نظر و تائید و صدور گواهی

محاسنی که نشان حلال دارد :

 • اطمینان : به مصرف کنندگان مسلمان نسبت به محصول خریداری شده  اعتماد میدهد
 • صلاحیت : تائید می کند که محصولات حلال هستند و سیستمی جهت نظارت غذای حلال وجود دارد
 • برچسب زدن : گزینه ای را به اطلاع کلیه مصرف کنندگان در مورد خرید غذا  و آشامیدنی می رساند
 • گسترش محصول ، جایگاه ویژه بازار : مزیت رقابتی بر روی دیگر شرکتها
 • کیفیت : خاطر نشان می کند که محصول نه تنها مقررات حلال بلکه شیوه های اکیدا بهداشتی را رعایت می کند

 در این راستا ثبت شرکت بردیا آمادگی خود را جهت اعطای گواهینامه ی حلال براساس شرایط فوق اعلام میدارد ، لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با واحد مارکتینگ موسسه بردیا با شماره تلفن ۳۲۱۳۷-۰۲۶  تماس حاصل نمائید.

فرآیند اخذ نشان حلال :

مراحل:

 • دریافت فرم ۱۷۳ از روی سایت
 • تکمیل فرم ۱۷۳ وتهیه مدارک ذیل و ارسال آنها به صورت آنلاین  )بصورت عکس با فرمت (JPEG)

مدارک مورد نیازجهت اخذ نشان حلال  :

 • گواهینامه های بین المللی و ایزوها از جمله استانداردهای ۲۲۰۰۰ ، ۹۰۰۱ ، HACCP ، GMP
 • آرم یا لوگوی تبلیغاتی شرکت
 • پروانه استاندارد اجباری
 • پروانه بهره برداری وزارت صنایع
 • پروانه بهره برداری  بهداشت
 • ثبت شرکت
 • پروانه ساخت محصولات
 • فلوچارت تولید  و بسته بندی
 • پروانه بهداشت مجوز ناظر شرعی در موردکشتارگاهها
 • پروانه دکتر دامپزشک در مورد کشتارگاهها
 • ارسال اسامی ترکیبات اصلی و افزودنیهای محصولات و منابع تهیه هر یک از آنها، فرآیند تولید هربخش، منابع آب مورد استفاده ومدارک مربوطه، نام هر یک از محصولات ومیزان تولید هر کدام

توضیحات:

اگر از  ژلاتین ، اسانس و امولسیفایر،آنالیز مربوطه و گواهی نشان حلال مربوط به آنهااستفاده شود،گواهی و آنالیز  ارسال گردد.

پس از اخذ مدارک، زمان بازدید از کارخانه به نماینده شرکت اعلام میشود و نماینده شرکت مکلف میباشد همه ی هماهنگی های مورد نیاز با کارشناسان مجتمع بردیا جهت سهولت بازدید را انجام دهد.

زمان بازدید و در حالت  نیاز به آزمایش محصولات ، نماینده شرکت مکلف می باشد موارد  مورد آزمایش را در مخیره ی  کارشناسان و آزمایشگاه  مورد تایید این مرکز بگذارد.طبیعی میباشد که همه ی هزینه های سفر های درون و میان شهری ، اقامت ، بازرسی ، آزمایشگاه و ارزیابی و تهیه گزارش به عهده شرکت درخواست کننده می باشد .پس  از بازدید و در صورت مثبت بودن گزارش، نامه هزینه ای شامل :حق  عضویت،تحقیقات، صدور گواهی نشان جهانی حلال و تبلیغ ۱ ساله بر روی سایت کسب حلال برای   شرکت مربوطه فرستاده میشود.

تذکر :  همزمان با فرستادن فرم ۱۷۳  مبلغ ۲,۰۰۰,۰۰۰ ریال هزینه اولیه  به جهت تشکیل پرونده و بازدید از کارخانه اخذ میگردد.) مبلغ بالا بعد از صدور گواهینامه ، از مبلغ  هزینه پایانی  کسر میشود.(

اطلاعات مختصر و سریع پیرامون نشان حلال :

حلال نام مجموعه‌ای از علائم تجاری میباشد که بر  روی محصولات غذایی قید میگردد. این نام برگرفته از معنی غذای حلال است که در دین اسلام آمده است و نخستین بار محصولات غذایی حلال در کشور مالزی پایه ریزی شده است. در چند سال اخیر این نشان  تجاری غذایی به شکل  یک نشان جهانی ازسوی کشورهای اسلامی در دنیا معرفی شده‌است به‌ نحوی که در کشور های غیر اسلامی هم از استقبال خوبی بهره مند شده است.

حیطه های های محصولات حلال : غذای حلال ، داروی حلال ، مواد بهداشتی حلال ، مواد آرایشی حلال ، توریسم و موسسات مالی حلال.

نشان حلال

نشان حلال :

در تنظیم این استاندارد به انضمام  استعمال از قوانین فقهی شرع اسلام ،  احکام حلیت ، صید و ذباحه و اصول فقهی مرتبط ، شامل اصاله  الصحه و عدم تزکیه و از نظرات صاحب نظران در این حیطه هم استفاده شده است.همینطور سعی شده است که علاوه بر عنایت  به شروط موجود و نیازهای جامعه ، در حد امکان بین این استاندارد و استانداردهای بین المللی و ملی  دیگر کشورهای اسلامی ، یکپارچگی ایجاد شود .مقصود از تنظیم  این استاندارد ، تعیین الزامات و خصوصیات  پایه جهت تطابق  مواد اولیه و فرآورده های غذایی در هر محله از زنجیره غذایی با احکام و قوانین اسلام منطبق با الزامات مذهب مبین فقه جعفری علیه السلام میباشد.

 • این استاندارد برای موضوعات زیر کاربرد دارد:

الف- مواد اولیه و افزودنی های غذایی که ریشه ی  حیوانی یا مستی آور دارند. این مواد می تواند شامل: انواع مواد افزودنی ، نگهدارنده ، طعم دهنده، قوام دهنده و مانند آن با پایه حیوانی و مستی آور مانند ژلاتین ، مایه پنیر، آلبومین و ترکیبات آنزیمی باشد.

ب- محصولات غذایی که در تولید و فرآوری آن ها ، به هر میزان هرچند اندک از مواد اولیه و افزودنی هایی که از فرآورده های حیوانی یا مستی آور استفاده شده باشد .این فراورده ها ممکن است  شامل : انواع فراورده های گوشتی،لبنی، ، روغنی ، آشامیدنی و فراورده های تخمیری و الکلی و مشتقات آنها باشد.

پ- مواد اولیه ، افزودنی ها و فرآورده های غذایی که امکان دارد در هر مرحله از زنجیره غذایی با مواد نجس یا غیر حلال در تماس باشند. این مراحل می تواند شامل دریافت ، آماده سازی ، فراوری ، جداسازی ، استحصال ، استخراج ، تعیین ، بسته بندی ، برچسب گذاری ، علامت گذاری ، کنترل، جابجایی، حمل ونقل ، توزیع ، انبارش ، عرضه و سرو کردن غذای حلال و محصولات آن اعم از اجزای تشکیل دهنده مواد غذایی و ترکیبات یاری دهنده ی  فراوری باشد.

ت- مواد اولیه افزودنی ها و محصولات غذایی که در شیوه ی تولید آنها این امکان  وجود دارد که به نحوی منجر به تغییر در اصل حلالیت ماده غذایی گردد. مثل آب انگور که بر اثر جوشیدن تا قبل از تبخیر دو سوم آن حرام می گردد.

همه ی الزامات و خصوصیات درج شده در این استاندارد، به جهت استفاده  در همه ی  مراجع قانونی کشور که در ارتباط با زنجیره غذایی هستند در نظر گرفته شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید