نقل و انتقال برند و علامت تجاری ثبت شده

طبق قانون می توان مالکیت برند، لوگو، آرم و نام تجاری را منتقل کرد. بنابراین می توان علامت تجاری ثبت شده را با رعایت تشریفات آن انتقال داد. اولین چیزی که برای این مورد لازم است، رضایت مالک فعلی علامت می باشد. بنابر این نیاز به تنظیم سند رسمی صلح در دفاتر اسناد رسمی می باشد که در آن اسم علامت تجاری و شماره ثبت آن و نام صاحب علامت و نام منتقل الیه قید می شود. در قانون ۱۲ ثبت علائم و اختراعات، نقل و انتقال علامت تجاری مجاز می باشد ولی انتقال آن در مقابل اشخاص ثالث هنگامی دارای اعتبار می شود که طبق قوانین و مقررات این کار انجام شده باشد. بنابراین باید نحوه انتقال مالکیت علامت تجاری از صاحب قبلی به صاحب جدید به ثبت برسد. البته نقل و انتقال علامت تجاری کاری تخصصی می باشد که نیازمند تجربه و آشنایی کامل با مسائل حقوقی و ثبتی می باشد، زیرا بسیاری از موسسات و شرکت ها با فریب مردم و با قیمت های باورنکردنی، ادعای نقل و انتقال برند می نماید که ممکن است تجربه کافی در این کار نداشته و باعث از بین رفتن سرمایه شما شوند.

نقل-و-انتقال-علامت-تجاری-ثبت-شده

نقل-و-انتقال-علامت-تجاری-ثبت-شده

سامانه تخصصی ثبت نام و علائم تجاری تهران ثبت، با بهرگیری از وکلای با تجربه در امور ثبتی و حقوقی به راحتی می تواند شما را با کمترین هزینه و کمترین زمان در زمینه خرید و فروش بند یاری رساند. برای این منظور می توانید وکالت نامه ای تنظیم می کنیم تا شما آن را امضا نمایید و در ضمن با کمک در زمینه تنظیم حقوقی مفاد قرارداد نقل و انتقال می توانیم شما را از پیچیدگی های این امر راحت نماییم. طبق ماده ۱۴ قانون ثبت علائم و اختراعات نیز، هر گونه تغییری در مشخصات برند مانند تغییر طبقه کالا یا تغییر صاحب علامت یا تغییر نشانی یا تغییر تابعیت و نماینده قانونی او در ایران هنگامی رسمیت خواهد داشت که در ایران به ثبت رسیده باشد. در واقع ثبت این تغییرات بر روی صفحه مخصوص علامت مربوط انجام خواهد شد و ثبت تغییرات به موجب اظهارنامه رسمی به امضای صاحب علامت یا نماینده قانونی او انجام خواهد شد. اظهارنامه در ۳ نسخه تهیه و تنظیم میگردد و شماره ثبت علامت در ایران، نام اقامتگاه و تابعیت مالکیت جدید و نام و نشانی نماینده قانونی او در ایران نوشته می شود. اداره مالکیت صنعتی علاوه بر اینکه به تقاضای ثبت علامت تجاری رسیدگی می کند، به نقل وانتقال علامت تجاری نیز می پردازد. اگر نقل و انتقال علامت تجاری با سند عادی یا رسمی انجام شده باشد، متقاضی باید زمانی که می خواهد انتقال علامت تجاری را ثبت نماید، علاوه بر مدارک، اظهارنامه خود را نیز ضمیمه کند. در صورتی که علامتی در خارج از ایران ثبت شده باشد و صاحب علامت خواهان انتقال آن برند به ایران باشد، باید رونوشت مصدق ثبت علامت در خارج از کشور را به اظهارنامه خود پیوست کند. مدارک مورد نیاز برای نقل وانتقال عالمت تجاری، برند، لوگو، آرم و نام تجاری درصورتی که برای اشخاص حقیقی باشد شامل: ۱- اسکن شناسنامه و کارت ملی مالک جدید ۲- ارائه اصل سند صلح ۳- ارائه اصل تصدیق می باشد و در صورتی که بخواهید انتقال سند را برای شخص حقوقی انجام دهید مدارکی که باید تهیه نمایید شامل: ۱- اسکن روزنامه آخرین تغییرا اعضای هیات مدیره و کسانی که دارای حق امضا هستند. ۲- اسکن شناسنامه و کارت ملی دارندگان حق امضا ۳- ارائه اصل سند صلح ۴- ارائه اصل تصدیق می باشد.

مراحل نقل و انتقال برند

به طورکلی مراحل نقل و انتقال علام تجاری شامل مراحل زیر می باشد. ۱- استعلام دفترخانه اسناد رسمی از اداره ثبت علائم تجاری جهت بلامانع بودن و صحت نام تجاری مورد نظر ۲- امضای صلحنامه انتقال قطعی نام تجای در دفترخانه اسناد رسمی ۳- چاپ آگهی نقل و انتقال در روزنامه رسمی کشود. برای امور مالی انتقال برند بتدا باید ۱۰% قرارداد به عنوان پیش پرداخت به عنوان قرارداد و دریافت استعلام و بقیه مبلغ توافق شده نیز در دفتر اسناد رسمی زمانی که سند نقل وانتقال امضا شد باید پرداخت نمایید. مبلغی که به عنوان کمسیون مقرر شده است ۱۰% مبلغ کل قرارداد می باشد که هر طرف باید سهم خود را پرداخت نماید.

شرایط انتقال برند

برای انتقال برند از طریق قانونی، حتما باید در اظهارنامه تغییر نام صاحب علامت موارد زیر قید گردد: ۱- شماره ثبت علامت در ایران ۲- نام اقامتگاه و تابعیت مالک جدید ۳- نام و نشانی قانونی مالک در ایران. مدارک قانونی انتقال که همان سند انتقال می باشد و وکالت نامه در صورتی که وکیل، متکفل امر انتقال می باشد و تصدیق ثبت علامات در ایران حتما باید ضمیمه اظهارنامه گردد. تصدیق ثبت بعد از بررسی و ظهر نویسی باید به نام مالک جدیدی که صاحب آن می باشد تغییر کند. همچنین در صورتی که انتقال در خارج به ثبت رسیده باشد، برای اینکه در ایران قانونی باشد باید رونوشت تایید شده مستخرجه ثبت اداره ثبت علائم تجاری خارجی مکفی می باشد.

ملاحظات: ۱- اگر شما با نامی ثبت نشده در بازار فعالیت می نمایید و شخص یا شرکتی دیگر قبل از شما اقدام به ثبت آن کرده باشد و آن نام را ثبت کرده باشد، به راحتی می تواند جلوی کلیه فعالیت های شما را با آن نام تجاری بگیرد. بنابراین ثبت برند یکی از نکات اولیه ورود به بازار می باشد. ۲- اگر شما نیز با نام تجاری که متعلق به شما نیست اقدام به فعالیت نمایید،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید