کتابچه برند یا برند بوک چیست ؟

کتابچه برند چیست ؟

برند بوک (Brand Book) یا کتابچه برند سندی است مکتوب و مدون که به معرفی کامل برند می پردازد. هویت برند، عناصر و ارزشهای برند، اصول و استانداردهای برند و همه اطلاعاتی که مربوط به برند است در برندبوک جمع آوری و مکتوب می گردد تا به عنوان راهنمایی جامع، کامل و عملی در شناساندن برند و تولید محتوای تبلیغاتی برای برند مورد استفاده قرار گیرد.برندبوک به ایجاد یکپارچگی و هماهنگی در همه فعالیت های برندینگ و مارکتینگ کمک می کند و باعث انسجام و همخوانی بین شخصیت برند و تصویر برند در ذهن مخاطبین می گردد. وجود برندبوک مدون در سازمان ها کمک بزرگی برای تیم مارکتینگ، تیم گرافیک، آژانس های تبلیغاتی، مترجمان و ویراستاران و همه افرادی که به نحوی با برند سرو کار دارند است، زیرا که با استفاده از آن از همه بایدها و نبایدهای مربوط به برند مطلع می شوند و محتوای تبلیغاتی تولید شده چه متن باشد چه تصویر یا هر محتوای دیگر همگی با هم همخوانی خواهند داشت.

کتابچه برند یا برند بوک در واقع، شرح  استانداردهای هویت سازمانی، دستورالعمل انتشار و دستورالعمل‌های درج در رسانه های چاپی و الکترونیکی مربوط به یک برند و در کل سندی است شامل عناصر برند که استانداردها و خطوط راهنمای کلی مربوط به برند را بیان می کند . کتابچه برند یا برند بوک دارای فهرست هایی از جمله: لوگو، طرح حروف، رنگ برند و سازمان، صوت برند، عناصر ضروری برند، عکس برداری، نوشت افزار، نمونه طرح، راهبردهای عمومی، نحوه حضور برند در وب، نحوه حضور برند در ویدئو می باشد . برندبوک ممکن است بر اساس مقتضیات سازمانی سندی طولانی و چند صد صفحه ای باشد یا آنکه صرفا در قالب چند صفحه تدوین گردد اما معمولا قالب کلی این سند مشابه است.در ادامه مطلب می خواهیم  بپردازیم به مرسوم ترین مواردی که باید در این سند شرح داده شوند:

کتابچه برند

جهت خرید و فروش و ثبت برند با مشاوران ما تماس بگیرید.

۱  واژه شناسی برند در کتابچه برند :

در این قسمت در مورد ، معانی ریشه ای لغات به کار رفته در برند، دلیل انتخاب برند و مواردی از این قبیل توضیح داده می شود. به عنوان مثال پوشاک ایکات در وب سایت خود بیان کرده است که برند ایکات برگرفته از هنری کهن در ایران زمین به نام ایکات بافی یا دارایی بافی است.

۲– ویژگی های گرافیکی کتابچه برند :

منظور از ویژگی های گرافیکی طرح، رنگ، ابعاد ، تایپ فیس و سایر ویژگی های بصری مربوط به برند است.اگر لوگوی برند به دو زبان فارسی و انگلیسی طراحی می شود بهتر است که طراحی به گونه ای باشد که دو طرح از نظر ابعاد، رنگ، و … در یک راستا باشند و هم دیگر را تداعی کنند . این موارد در همه جا (بر روی محصول، بیلبورد، یا هر جای دیگر) باید رعایت شوند؛ به عنوان مثال زمانی که قصد نمایش لوگوی برند در ابعاد بزرگ تر مانند صفحه نمایش یک بیلبورد را داریم نباید نسبت طول و عرض و ارتفاع تعریف شده به هم بخورد. گاهی اوقات مشاهده می شود که به عنوان مثال لوگوی یک برند در تبلیغات روزنامه ای با تایپ فیسِ B Nazanin و بر روی بیلبورد با تایپ فیسِ B Titr نمایش داده شده است که این بیانگر عدم یکپارچگی در شکل بخشیدن شخصیت نام تجاری یا برند است.

۳– تاریخچه برند:

در این بخش در کتابچه برند تاریخ های مهم و اتفاقات یا تغییرات بسیار مهم در طول سالهای فعالیت برند توضیح داده می شوند؛ مانند تاریخ ثبت برند، مالکیت حقیقی یا حقوقی برند از ابتدا تاکنون، زمینه فعالیت تعریف شده، تاریخ ورود به بازار، و… . در این خصوص می توان عکسها و تصاویر مربوطه (از قبیل تصویر روزنامه رسمی یا نامه نمایندگی برند و مانند آن) را در این بخش یا در پیوست این سند قرار داد. برخی برندها برای نشان دادن قدمت و اصالت تاریخ شروع به فعالیت را در زیر لوگوی خود بیان می کنند.

۵– بایدها و نبایدها :

در این قسمت از کتابچه برند مهمترین بایدها و نبایدهای برند مطرح می شوند. مانند مثال زیر:

در نمایش تصویری برند:

  • باید به مختصات و نسبت طول و عرض لوگو توجه داشت .
  • باید از رنگ سازمانی تعریف شده استفاده کرد و نباید لوگوی این برند با رنگی غیر از آن نمایش داده شود.
  • تایپ فیس استفاده شده برای لوگوی این برند “X” می باشد و نباید از چیز دیگری استفاده شود.
  • باید لوگو همانند تصاویر تعریف شده نمایش داده شود و نباید چیزی از قبیل کلمه یا تصویر به آن افزود.

۶ تگ لاین برند:

تگ لاین برند عبارت کوتاهی است (ترجیحا حداکثر در هفت کلمه) که هویت و ارزشهای اساسی سازمان را  در یک عبارت کوتاه بیان می کند و معمولا در زیر لوگو نمایش داده می شود.کمپانی های بزرگ کمتر این عبارت را تغییر می دهند . در اینجای کتابچه برند اشاره می کنیم به اینکه شعار برند عبارتی است که در مقایسه با تگ لاین معمولا زبان غیر رسمی تر و کلمات بیشتری دارد و بر اساس کمپین های تبلیغاتیِ مورد نظر و متناسب با مقتضیات محصول طراحی می شود و لذا ممکن است عمر کوتاه تری نیز داشته باشد.

چند نمونه از تگ لاین ها :

Apple : Think different

Mazda: Zoom – Zoom

NBC: Must See TV

۶– سبد محصولات برند :

در این بخش لیست محصولات ارائه شده به بازار با این برند نمایش داده می شوند.

۷ سایر بخشهای برندبوک :

با توجه به مقتضیات سازمانی ممکن است بعضی از بخشهای گفته شده در بالا از این سند حذف شوند و یا شاید در صورت محرمانه نبودن اطلاعات بخشهای دیگری از قبیل چشم انداز، ماموریت، ارزشها، اهداف، استراتژی ها، بازار هدف و جایگاه برند نیز در این سند شرح داده شوند.برندبوک یا کتابچه برند  همانند هر سند دیگری در سازمان نیازمند ارزیابی و تعدیل  و تدوین به صورت دوره ای است. محتوا و میزان ورود به جزئیات نیز بستگی به ضرورت های سازمانی دارد.  به طور کلی هرچه این سند دقیق تر تدوین و اجرا شود تصویر منسجم تری از برند در ذهن مشتریان نقش خواهد بست.

کتابچه برند

چرا وجود کتابچه برند بیشتر از گذشته ضرورت دارد؟

امروزه با گسترش فعالیت های بازاریابی و تبلیغات در شبکه های اجتماعی و دخیل شدن افراد بیشتری در سازمان ها در تولید و به اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی نظیر: اینستاگرام، فیس بوک، گوگل پلاس، پینترست، توییتر و … لزوم وجود کتابچه برند بیشتر حس می شود. با داشتن راهنمایی مدون و جامع می توانید افراد بیشتری را در سازمان خود درگیر چنین پروژه هایی کنید و اطمینان خواهید داشت که با رعایت اصول و راهکارهای تدوین شده همه محتوای تبلیغاتی تولید و به اشتراک گذاشته شده با استراتژی برند همخوانی دارد.به عنوان مثال اگر تبلیغات در اینستاگرام یا هر شبکه اجتماعی دیگری، بدون توجه به هویت برند، عناصر و ارزشهای برند انجام شود، تصویر برند را در ذهن مخاطبین شما مخدوش می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید