راهنمای خرید برند و یا ثبت

قبل از ثبت برند یا اقدام برای خرید برند یا نام تجاری، باید اهداف و برنامه هایی که برای این برند داریم را مشخص نماییم. یعنی اینکه الان کجا هستید و هدفتان از خلق این برند، رسیدن به چه جایگاهی می باشد. اهدافی که برای ثبت یا خرید برند می باشد ممکن است به خاطر شهرت یا افزایش مشتری یا افزایش قیمت باشد.الفبای بازار با برند شروع می شود. بنابراین برای اینکه بتوانید وارد بازار شوید احتیاج به برند یا نام تجاری دارید. اما برای باقی ماندن در این بازار ضروری است مهارت هایی را بلد باشید و برای اینکه با دیگر رقبا بتوانید رقابت کنید و فراتر از مرزها تبدیل به یک برند بین المللی شوید نیاز به فن دارید، زیرا در سالهای اخیر، تغییر بازاریابی از حالت داخلی به بین المللی بوده و بیشتر بر روی تجارت بین المللی تمرکز دارد. با مقاله راهنمای خرید برند و یا ثبت برند با ما همراه باشید.

راهنمای خرید برند

راهنمای خرید برند

انتخاب نام برند

بنابراین همیشه باید در انتخاب نام برند توجه خاصی داشت زیرا این برند ممکن است در اینجا بسیار موفق باشد ولی مثلا چون مردم انگلیسی زبان قادر به تلفظ راحت آن نمی باشند ممکن است برند برای بازار جهانی مناسب نباشد. می دانیم که زبان  انگلیسی دومین زبان جهان است، بنابراین یکی از موارد مهم در ابتدای کار، انتخاب برند مناسبی است که علاوه بر اینکه قابل  ثبت باشد در ایران، نحوه تلفظ آن نیز راحت باشد.

ایمان به برند انتخابی

نکته مهم دیگر در انتخاب نام برند ایمان داشتن به آن برند می باشد زیرا هر برندی نیازمند یک لوگو یا تصویر می باشد که بدین شکل می توان به یک برند شخصیت حقوقی داد. انتخاب این تصویر انتقال طرز فکر شما به مشتری می باشد و بیانگر بها و اهداف برند شخصی شما می باشد. به عنوان مثال برند APPLE یک ظاهر ساده دارد ولی از یک فرهنگ و آیین همکاری انسانی بهره می برد. یکی از این آیین ها ایثار و داوطلبی می باشد. این امر از تبلیعات و ابداع محصولات نوآورانه شروع شده و تا سرویس پاسخگویی به مشتریان ادامه خواهد داشت بنابراین برند فوق به شکل احساسی، یک انسان گرا می باشد که به شکل حقیقی به افراد متصل می گردد. زیرا زمانی که مشتری محصولی را خریداری می نماید یا از خدماتی بهره می برد، جزئی از برند محسوب می شود، بنابراین برند باید از یک ثبات برخوردار باشد. نکته بعدی ساختن برند و حفظ و  نگهداری از آن می باشد. می دانیم انتخاب نام تجاری از اهمیت بالایی برخوردار می باشد که مستلزم رعایت یک سری اصول می باشد. مردم از طریق برند محصولات و خدمات شما را می شناسند بنابراین باید دقت کنید و در امر انتخاب برند کمی تامل فرمایید زیرا این نام تا آخر همراه شما خواهد بود.

ویژگی های برند خوب

برای این امر چند مورد مهم را عنوان می کنیم:

 • اینترنت پذیر باشد. شما نیازمند به یک وبسایت می باشید. استفاده از نام های اختصاری دامنه سایت، عامه پسند نمی باشد. آدرس ایمیل نیز باید نزدیک به نام تجاری تان باشد.
 • سادگی: تلفظ راحت یک برند برای به خاطر سپردن آن توسط مشتریان امتیاز محسوب می گردد. کوتاهی برند و استفاده کمتر از کلمات نیز مزیت حساب می گردد.
 • متفاوت باشید: نام انتخابی علاوه بر سادگی باید جالب هم باشد تا بتواند با مشتری ارتباط برقرار نماید.
 • علامت تجاری: نام تجاری باید ارتباط با لوگو داشته باشد.
 • بیانگر ذات بیزینسی باشد. مانند GOOGLE که تصویر چشمانی جستجوجگر می باشد.

ساختن برند درست مانند گذاشتن آجرهای اولیه برای ساخت یک ساختمان می باشد، بنابراین لازم است موارد زیر را رعایت نمایید:

 • یک شناسه منحصر بفرد دیداری بسازید. درحقیقت بارز ترین وجه تمایز شما با دیگر رقبا همین شناسه دیداری می باشد که بادی پایدار و بازتاب دهنده اهداف اولیه شما باشد و در عین حال انعطاف پذیرهم باشد تا در حیطه ارتباطی بتواند خوب ایفای نقش کند. برای انجام این امر، بیزینس کارت، سربرگ شرکت، رزومه کامل شرکت، وبسات و پروفایل های آنلاین بسیار مفید می باشند. بد نیست این مقاله را نیز مطالعه کنید
 • سایت، دامنه و آدرس ایمیل: امروزه اکثر مردم برای تهیه احتیاجات شان ابتدا در اینترنت جستجو می کنند بنابراین داشتن یک سایت امری اجتناب ناپذیر می باشد. با توجه به اینکه رقبا در همه کانال ها به شکل کاملا حرفه ای کار می کنند، نمی توانید یک سایت معمولی با اطلاعات معمولی راه بیاندازید و انتظار داشته باشید با سایت هایی که امکانات متنوعی دارند و مطالب بروزی دارند رقابت کنید. حتی امروزه بسیاری از کالاهای تولید در شبکه های اجتماعی تبلیغ می گردد زیرا به راحتی می توانید برندتان را در فضای مجازی تبلیغ کرده و بازتاب آن را ببینید، بنابراین لازم می باشد که در این زمینه نیز اقداماتی انجام داده تا از رقبای خود عقب نمانید.
 • پاسداری و مانیتورینگ برند: شما پیوسته باید گفته های مردم در مور برند تان را رصد کرده و آنها را تجزیه تحلیل نمایید.

بنابراین برنامه ریزی برای یک برند یکی از ارکان اصلی و بنیادی ایجاد یک برند می باشد و مهمترین چیز در زمینه برند آن است که مردم راجه به شما می گویند. شما تصورات و انتظارات خود را از برند ارائه می کنید و این افراد جامعه هستند که راجع به آن فکر می کنند و شما را می فهمند.

مراحل توسعه برند

برای توسعه برند خود لازم است که ۷ مرحله را طی نمایید:

 • شروع هر کاری با تصمیم می باشد. زمانی که تصمیم به خلق یک برند منحصربفرد می گیرید می توانید موقعیت خود را در بازار به شکل شفاف مطرح کده و متوجه نقاط قوت و پتانسیل فروش برند خود شوید.
 • از یک کانال ارتباطی مانند اینترنت برای ارزش گذاری برندتان استفاده نمایید
 • شناسایی رقبا
 • اطلاعاتی در مورد رفتار خرید مشتریان خود و نیازهای اصلی آنها جمع آوری نمایید
 • برای بالا بردن ارش برند می توانید از یک تم مناسب استفاده نمایید.
 • از نمونه های پیشین استفاده نمایید
 • هر موردی که باعث اثر بخشی برندتان می شود را انجام دهید و نتیجه را پیگیری نمایید.

زمانی که می خواهید برندتان را توسعه دهید، از ایده هایی که حاصل از تحقیقات بازار است بهتر است استفاده نمایید تا اینکه تلاش نمایید جایگزین کسب و کارهای مشابه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت تماس کلیک کنید